Jump to content

Coduri piese - Part numbers Pasat B8


movila
 Share

Postare recomandată

On 1/26/2021 at 8:06 AM, BTeo said:

@MCornelaceeasi problema aveam si eu. Cumpara 06K 103 485 C - in jur de 50 lei pe original si se rezolva. Are o garnitura inclusa.

 Codul se potriveste si pe 2.0 CRLB sau doar pe 1.6 cum a intrebat colegul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un cod pentru ornamentul de pe usa soferului (cel cu iluminare ambientala) pentru passat B8 GTE 2016. Am pus o poza cum arata cel mic din stanga volanului pentru a vedea culoarea si modelul de pe el. Cel mic are cod 3G1 853 261B RX6.

Cel de la sofer este destul de zgariat si as dori sa il schimb.

 VW-PASSAT-B8-LISTWA-DESKI-DEKOR-3G1853261B-RX6.thumb.jpg.f60f777befe095bb312d6f37e9bb2e63.jpg 

 

Si daca ma puteti ajuta si cu un cod pentru pielea de pe sezutul scaunului de la sofer pentru ca este destul de crapata pielea si am vazut ca se gaseste de vanzare doar pielea de pe sezut si as prefera sa o schimb cu una originala decat sa apelez pe la ateliere de tapiterii.

Daca stie cineva o sursa de unde se poate achizitiona husa din piele originala  as fi recunoscator deoarece eu voi cauta cred ca pe ebay.

Am pus o poza si cu scaunele pentru a vedea modelul.

Scaunele sunt ErgoComfort din piele Nappa complete cu incalzire si masaj.

20210412_123701.thumb.jpg.7abcc5c205f71d735577b2324807ea2f.jpg

 

VIN-ul masinii este WVWZZZ3CZGE055627

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 02.02.2021 at 14:43, AlexandruGalati a scris:

Salutare ! Stie cineva codul la plasticul de pe manerul usii interioare , cel de la butoanele desschidere geamuri etc care duce in sus pe tot manerul usii  ? As vrea sa le schimb pe ambele din fata ca a pocnit marginea la ele ... proasta calitate ... ! Multumesc 

MANER TRAC 3G1867179A PA2

245 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O întrebare tâmpită pentru cunoscătorii de pe aici. 

Caut tampon stânga motor, crlb 04.2015.

Mai jos poza cu ce am găsit. 

Codul corect pe serie de șasiu e ala cu 3Q, dar nu prea îl găsesc... Pe producător... Ala cu 5Q se găsește... 

Aveți idee care e diferența dintre ele.? Sunt coduri diferite pt aceeași mașină, același motor, caroserie, dar la 3luni diferența de fabricație. 

 

tampon stg.jpg

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil unul e de automata si altul de manuala- fiind tampon intre cv si motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce vad unul este daca ai suspensie adaptiva (3Q) si celalalt daca ai supensie normala (5Q). Nu mai intrebati ca nu stiu care sunt diferentele cu privire la tampon intre astea doua. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cascadoru, amândouă mașini sunt identice, ca motor, cutie... 

Diferența e de DCC... Într-adevăr... 

Aia cu 3Q are DCC... Mi-am călcat pe neuron și am luat-o, că în rest era ce căutam,mai puțin kktul ăsta de DCC... Care se pare ca deja începe sa ma f... ta, indirect... :)

Ideea era, care dreacu e diferența între cele 2?pot sa iau ăla cu 5Q s-ar potrivi? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte posibil sa se potriveasca, dar va trebui sa incerci pe pielea ta. Oricum foarte interesant ca masiniile cu DCC au tampoane diferite (nu multi cred ca stiau asta, eu nu stiam de ex.) si diferenta vad e in tipul de tampon folosit: fara DCC are tampon conventional din cauciuc iar cu DCC are tampon hidraulic. Stai sa vezi bucurie cand o sa trebuiasca sa inlocuiesti vreun amortizor :), DCC-ul e misto cat timp masina e in garantie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi de e crezi ca m-am ferit de DCC? :)

S-au mai ieftinit, erau 2000,acum 1300... Poate se mai ieftinesc până o să-mi pice peste 1-2ani...

Intrebare tâmpită, se poate face downgrade la suspensie normală? 

Nu am găsit încă nimic de asta... 

Am găsit pe unii care vroiau upgrade... :)

Eu unul nu prea am simțit nimic serios... Pe comfort nu se simte diferențe notabile la cratere... În schimb te bate alizeul când trece un tir pe contrasens... 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad de ce nu s-ar putea, pe partea mecanica treaba e destul de simpla, amortizoare + eventual arcuri noi. Pe partea partea electrica posibil sa ai mai multe probleme pentru ca modulul de la DCC comunica cu modulul de la faruri pentru a raporta pozitia suspensiei.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe tigaile astea noi sunt incepator...banui ca se poate recoda toata tigaia la suspensie normala...

Acum , cat de complicat e la B8 sa faci asta, daca se poate face offline cu VCDS-ul sau trebuie ODIs online inca nu am aflat...

Nu ma sperii foarte tare de preturi, dar nu merita DCC la preturile astea...

Mai degraba schhimb toata suspensia pe normal, si raman cu bani si de o alarma(nu am ) smechera gen Viper, Pandora etc...

Nu cred ca DCC-ul comunica cu farurile... de se s-ar complica? Banui ca are senzor de inclinatie clasic ca la suspensie normala...

Zic asta deoarece se schimba comportamentul amortizorului nu inaltimea...banu ca la cele cu perna de aer sau gen da, ar fi ceva... dar si asa se inalta toate odata...nu se inclina tigaia...fata -spate...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subestimezi complexitatea sistemului .... doar vorbim de german engineering. Informatii pentru inaltimea farurilor vin de la modulul DCC prin CAN.  Asta e schema pentru DCC-ul de pe CC cred. 

 

image.thumb.png.463f8305467dbfcfd1357535440fdf8c.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am săpat și eu în ssp-ul ăsta... 

Am văzut ca s-au complicat la greu... Dar pe nicăieri nu am văzut ca s-ar folosi la faruri... 

Si nici nu vad rostul... Dcc ul schimba în timp real comportamentul amortizoarelor... Nu poate influența înălțimea... 

Sa zici ca ar compensa ceva... 

In fine, m-ai făcut curios... Ar trebui sa găsesc codare diferită pe faruri, cred... Daca ar fi așa... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai treaba e simpla, deja sistemul DCC are senzori de nivel (vezi imaginea de mai sus) ... de ce ai mai monta unul in plus pentru faruri ? De ce ai pune componente suplimentare pentru doua sisteme diferite care sa masoare acelasi lucru ?; mai ales ca modulele masinii sunt strans interconectate, practic informatia e la botul calului. 

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Moșule, ai dreptate... daca ai DCC nu este instalat G384, senzorul de înclinație... 

Se pare ca frica mea de DCC era întemeiată la greu... Nu numai ca dacă se strica amortizoarele e o problema, orice se strica la kktul asta de DCC e nasol... 

Întra în eroare farurile, banui ca și altele... Sper sa nu aflu ce :)

Tre sa ma împac cu gândul ca mi-am luat, posibil, o mica gaurica neagra... 😇

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna dimineata!

Ma intereseaza codul de piesa pentru modul (releu) pompa de combustibil la Passat B8-2.0 TDI-190 cp, cod motor DFCA - 2016 

Multumesc

 

Modificat de cipicanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Ma puteti ajuta va rog cu cod capete planetare care vin montate pe cutie?

WVWZZZ3CZGE016045

2.0 tdi dsg.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pot avea si eu un cod pentru parbrizul din poza, va rog?

Pe masina am optiunea de parbriz "4GF - Sticla laminata calorifuga" dar ma intereseaza sa aiba slot sa montez camera pentru lane assist, cat si nuanta respectiva.

 

Mersi mult!

VW_Passat_B8_Limousine_2.0_TDI_Highline.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

E cineva pe forum care sa aiba parbrizul de mai sus pe masina?

M-ar ajuta un VIN macar daca se poate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/6/2021 at 11:50 AM, flavius1611 said:

Salutare!

Ma puteti ajuta va rog cu cod capete planetare care vin montate pe cutie?

Ai gasit? Daca nu uite aici pe seria ta

 

Captură de ecran din 2021-08-03 la 10.38.20.png

On 6/5/2021 at 6:43 AM, cipicanu said:

 

Ma intereseaza codul de piesa pentru modul (releu) pompa de combustibil

 

 

pune seria VIN

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, Xeo said:

M-ar ajuta un VIN macar daca se poate. 

pune seria VIN de la tine sa ma uit sa fac o comparatie, la codurile pr pe care le ai deja sa adaug cel de parbriz cu camera QK1 si parbriz incalzit 4GW

Oricum sunt trei tipuri de parbriz:

4GF sticla verde (fara incalzare) / Windshield in heat-insulating glass

4GX sticla verde incalzit / Windshield in heat-insulating glass, heated

4GW clear glass incalzit / Heat insulating windshield

 

P.S. 4GX esista un singur cod

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WVWZZZ3CZGE151589

 

Am fost si la un dealer si intradevar nu a reusit sa gaseasca cu tenta aia movie. Sa fie de fapt verde si sa reflecte nuanta aia din poza doar? Dar am vazut si pe alte culori de B8 in diferite ipostaze si tot asa mov sunt. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai parbriz incalzit ? Tenta aia o au masinile care au parbriz incalzit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!