Jump to content

Citigo iV - Detalii si noutati.


yeeeeman
 Share

Postare recomandată

Eu cred ca este un rationament destul de simplu, nu fac fata comenzilor venite din tarile cu apa calda inventata inaintea noastra. Din cate am auzit, Tripleta VW E-up, Skoda CtitigoE IV si Seat Mii sunt fabricate in uzina din Bratislava si mai nou acestea vor fi fabricate de acum in colo doar in varianta electrica. Pe langa capacitatea fabricii mai este si disponibilitatea bateriilor, iar aici intervine cu adevarat problema. Auzisem de la un agent de vanzari de la VW ca de maine ar construi toate masinile cu propulsie electrica, problema este ca nu au baterii.

Si hai sa ne gandim un pic, inainte de a exista aceste 3 masini electrice cine ar fi cumparat vreuna din ele, eu unul nu as fi luat, dar acum in varianta electrica parca e altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e-Up!-ul e pe piața de câțiva ani, ba chiar a trecut și printr-un facelift, și a fost cumpărat în numere destul de decente dacă nu a fost scos de la vânzare. Și sa nu uitam ca este bazat pe una dintre cele mai ok masini de oraș de pe piata. 

jKuwJ2T_d.png.363dbdad953d2bcbe7186515eebf1b6d.png

Ce le face speciale acum este combinația de baterie decenta și preț mic, și sa nu uitam ca mașinile electrice sunt pe val acum. Dar... si este un mare DAR, dacă nu îți place mașina de baza sunt mari șanse sa nu-ți placa nici varianta ei electrica, pentru ca este identica; și sa nu uitam ca economiile încep sa scadă pentru ca din ce în ce mai multe firme renunță la încărcarile gratuite asa ca cine nu are soluție de încărcare acasă sau la birou ar trebui, chiar dacă nu anul asta, sa se astepte la un cost echivalent cu un consum de 4-5 l/100Km (făcusem acum ceva vreme calculul asta) dar cu dezavantajele unei mașini electrice (timp de încărcare, range mic și mai mic iarna etc) asa ca, personal, recomand achiziția doar oamenilor care sunt interesați și de avantajele ei (silențiozitate, lilsa\reducere poluare etc) sau ne putem aștepta la multe mașini pe autovit după câteva luni de la achiziție (cum a mai făcut cineva pe aici). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e cazul sa intrati in panica ca nu prindeti minunea. Sa nu ne alarmam totusi..Da, se vor vinde, dar totusi...nu e nimic gratis. Pentru o masina de oras mica exista diferite alte variante decente la un pret asemenator. Costa totusi 10k, bani cu care (asa putini cum va par voua - va asigur totusi ca in Romania NU sunt putini ! ) iti iei o masina mica "exclusiv" pentru oras. Multa lume nu e foarte ok cu aceasta varianta - prefera sa ia un benzinara mic poate. 

Si n-au intrat zilele (anii) in sac. Si eu de exemplu as putea sa ma duc sa fac comanda: stau la curte, dau 10k, masina e foarte ok - done ! Totusi, daca ma gandesc bine, sunt si alte variante de masinute la 8-9-10k, benzinare mici, cu care pot face "aproape" acelasi lucru, castigand la autonomie si cu niste costuri de exploatare marginal mai maricele. 

Ce vreau sa zic: nu cred totusi ca vor fi 1000 doritori care sa se bata pe 200 bucati. 

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat pe configuratoarele pt Germania si UK si am observat ca acolo versiunea de baza nu vine dotata standard cu CCS. O poti adauga la optionale pt vreo 600 de euro. Pe configuratorul de Romania atat Ambition cat si Style au "Conector incarcare COMBO 2 EU (AC+DC)" si "Cablu de incarcare MODE 2 si MODE 3". Si-o fi facut Skoda mila de amaratii de noi, e vreo eroare sau o mica "scapare" pentru care va trebui sa platesti dupa ce dai banu pe rezervare ?

Daca anul asta Rabla Plus va fi tot 45.000 de lei, ma gandesc serios la CITIGOe. Dupa vreo 6.000 de euro bagati intr-un cazan de Toledo (cu tot cu pretul de achizitie) pentru a merge 30.000 km m-am lecuit de masini sh, iar ceva nou la 10.000 euro (mai mare ca dimensiuni) nu prea ai ce sa-ti iei in afara de Logan. La CITIGOe nu ma ingrijoreaza autonomia pt ca stau la casa si o pot incarca in fiecare zi, iar distante mai lungi de 100 km fac cel mult 1 data pe luna. Am testat de curand un Zoe ZE40 pentru a experimenta condusul electric si mi s-a parut genial asa ca astept testul cu CITIGOe (probabil prin Martie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/8/2020 at 11:41 PM, CristiALF said:

Nu cred ca e cazul sa intrati in panica ca nu prindeti minunea. Sa nu ne alarmam totusi..Da, se vor vinde, dar totusi...nu e nimic gratis. Pentru o masina de oras mica exista diferite alte variante decente la un pret asemenator. Costa totusi 10k, bani cu care (asa putini cum va par voua - va asigur totusi ca in Romania NU sunt putini ! ) iti iei o masina mica "exclusiv" pentru oras. Multa lume nu e foarte ok cu aceasta varianta - prefera sa ia un benzinara mic poate. 

Si n-au intrat zilele (anii) in sac. Si eu de exemplu as putea sa ma duc sa fac comanda: stau la curte, dau 10k, masina e foarte ok - done ! Totusi, daca ma gandesc bine, sunt si alte variante de masinute la 8-9-10k, benzinare mici, cu care pot face "aproape" acelasi lucru, castigand la autonomie si cu niste costuri de exploatare marginal mai maricele. 

Ce vreau sa zic: nu cred totusi ca vor fi 1000 doritori care sa se bata pe 200 bucati. 

 

 

Sunt offtopic acum (stiu), dar ce masina automata de oras cu clima iti iei la 10.000 E ?   

Costuri minime la o masina de 1000 cmc, ar fi la un consum mediu de 5-6% si 10.000 km anual:2800 - 3300 Ron benzina + 500-600 lei o revizie pe an (vs 200Ron la una electrica).

Restul costurilor sa zicem ca sunt aceleasi. 

Care este costul consumului / 100 km la o masina electrica incarcata acasa ? Din sprintmonitor 14 kWh * 0.5 Ron = 7 Ron / 100 km  -> vara , iarna (teoretic)  : 10 Ron / 100 km .  Eu as zice 8,5 Ron / 100 km deci 850 Ron per 10000 km (anual).

Diferenta la consum e de aproximativ 500 E / an doar din costul combustibilului. Apoi vin ceilalti factori legati de emisii etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@V A L I: da, e dificil de gasit ceva exact la fel (plus ca bineinteles electrica se misca alfel in oras), dar i10 este o optiune buna, 12k e cea mai dotata varianta de ex (e si automata). Totusi, consider ca o masina de oras nu are nevoie de atatea optionale (automata este de dorit, evident). 

Mie unul mi-ar fi placut ca Smart-ul (acum doar electric) sa fie undeva la acelasi pret, ar fi fost o optiune si mai buna poate pentru oras..

Este clar ca Citigo se va vinde, interesant de vazut ce va fi la anul - adica cate vor aduce - numarul ar trebui sa creasca serios daca se tot doreste electrificare..

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Dar daca la anul scoate Dacia SUV full electric cu autonomie mai mare decat Citigo si cu pret de 15.000 euro? Se mai vinde Citigo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ebi și pana acum au existat și Sandero și Citigo / Up! benzina și tot și-au găsit fiecare nișă de piață necesara.

Nu cred ca faptul ca acum sunt ambele electrice va schimba cu ceva acest lucru. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Daca apare Dacia electrica, pentru mine ar fi o optiune. Dacia pe motor clasic nu este o optiune. De ce eu personal am luat Skoda si nu Dacia pana acum? -pentru ca Dacia avea 3 stele la crashtest iar Skoda 5. Daca si Skoda are acum 3 stele, de ce sa platesc mai mult pentru ea, cand pot sa iau Dacia cu aceeasi siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca Citigo-ul de acum este aceeași mașina care a luat 5 stele pe vremea când Dacia lua 3. Faptul ca acum sunt ambele la 3 nu ar trebui sa influențeze decizia de cumpărare pentru ca testele sunt bazate mult pe sisteme active de siguranță care nu-și au locul în gama ieftina din cauza pretului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacia la primul duster a pierdut stea pentru ca nu avea avertizare sonora pt pus centura. zau..... Hai sa trecem peste, cine vrea masina asta se duce si o cumpara, nu sta la gasit motive pe forum de ce sa o cumpere.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

   Sa nu va para rau ca nu prindeti anul acesta sa va cumparati CitiGo iV. O sa fie niste salturi mari in tehnologie, preturile vor scadea, bateriile vor avea durata de viata de 1,5 milioane de Km-o sa vedeti anuntul lui Elon Musk in primavara. Actualele masini electrice dupa 10 ani ajung la rabla. Nu le poti vinde, nimeni nu risca sa cumpere una cu bateria terminata. Iti cumperi CitiGo altadata si daca nu vor sa vanda, nu-i nici o paguba. Sunt si vor fi si alte marci. Numai sa aveti rabdare.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pura curiozitate, ce tehnologii or sa apară și pe ce îți bazezi afirmațiile? 

Ca prețul mașinilor electrice o sa mai scadă este absolut normal. Deja a scăzut! Eu am luat e-Up! - ul mai scump decât actualul și cu bateria aproape de 2 ori mai mica acum 2 ani și jumatate. 

Dar ce te face sa crezi ca mașinile cu bateriile actuale ajung la rabla după 10 ani? Lăsând la o parte ca afirmația e gresita din start... Dacă în 10 ani, mașina e de rabla și bateria are garanție 8 ani înseamnă că sigur o sa primesti o baterie noua în anul 8 și poti sa o pastrezi 16 ani... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca o sa primesti contra cost o noua baterie dupa 8 ani. Dar cu bateria aruncata, oare ce se va face? Are un impact major asupra mediului.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am fost la Compexit in luna ianuarie si mi-au spus ca  in luna martie vor primi un model de drive-test. Astept sa merg la un drive-test sa vad cum e masina :D

@cj.Paul  pe iulie-septembrie ti-au spus ca e termenul de livrare?? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform contractului de garanție, bateria se schimba, nu contra cost, dacă ii scade capacitatea sub 75% în perioada de 8 ani. Ca o mașină sa fie "de rabla" bănuiesc că ar trebui sa fie bateria sub acest prag... 

Cât despre "nu cumpăra mașina acum ca or sa apară tehnologii noi și a ta o sa fie de rabla în 10 ani"... Sunt multe Golf-uri 6 pe străzi desi unele dotari de pe Golf-ul 8 sunt destul de noi, unele chiar de dorit, și ori nu existau pe vremea aia ori erau pe mașini mult mai scumpe decât Golf-ul 6, ACC-ul și funcțiile de condus semi-autonom în general fiind cap de lista.

Asa funcționează industria... Azi apare S Klasse/A8/Seria 7 cu ceva nou și în 10 ani avem dotarea pe o mașină de oraș. Dar mai e mult pana departe și pana la a zice ca "în 10 ani e de rabla". 

Cât despre livrarea Citigo iV, unui coleg i-a fost transmis Martie ca termen de livrare. Vedem dacă e asa sau nu... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Eu am ridicat citigoul ieri; comandat la sf lui ianuarie. Arata bine si la condus e super. 

505CF0D6-3125-4983-A754-923412709AC2.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mefisto81bogdan

Felicitari

S-o stăpânești sănătos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vazut si eu astazi masinuta. Misto rau.

 

20200423_091819.jpg

20200423_091423.jpg

20200423_091324.jpg

Modificat de stryder
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Eu am ales pe alb. 

IMG_20200424_220240.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-un final glorios am reusit sa intru si eu in posesia Skodiței electrice.

As vrea sa exprim cateva pareri pur subiective si aici ma voi raporta la golful electric pe care l-am detinut 3000km. In primul rand marele avantaj este pretul mult mai mic de achizitie, dar e drept si masina mai mica, mai putin accesorizata. In schimb imi da o senzatie de maturitate aceasta mica jucarie, sincer nu ma asteptam. Cu consumul inca experimentez fiindca am parcurs doar putin peste 200km, dar ca prima impresie, in oras pare un pic mai economica, iar in afara ceva similar. de asemeni acceleratia m-a surprins placut, trage mult peste asteptari si peste cei 83 CP cu care suntem noi obisnuiti la o termica si nu cu mult mai slab decat e-golful - cel putin asta e feelengul. Pe curbe la fel sta foarte bine, franele nu am apucat sa le testez ca nu prea le-am folosit. Regenerarea in B mi se pare mai agresiva decat la golf. Marele dezavantaj insa din puntul meu de vedere este viteza de incarcare pe DC, dar din pacate nu le putem avea chiar pe toate. Aplicatiile Move&fun si Skoda conect super faine si par sa mearga ceva mai bine decat cele de la VW. Scaunele nu sunt extraordinare, suport lateral aproape inexistent, dar in schimb sunt moi, parca imi aduc aminte de cele de pe logan. Sistemul de sunet de asemeni pare luat de la o clasa superioara, mai vibreaza fetele de usi la volum mare, dar chiar se aude bine. Insonorizare la viteze mici de oras e super, chiar nu simt diferente mari fata de golf la care din pacate se auzea un zgomot de rulare din spate, aici nu este cazul. Una peste alta si raportandu-ma la precedenta electrica, diferentele nu sunt atat de mari, eu unul sunt placut surprins sa constat ca au facut o treaba buna cu acesti tripleti. Este drept ca spatiul la portbagaj si la locurile spate este net inferior, dar in fata efectiv nu simti diferenta.

Am sa revin cu pareri pe parcurs.

Aaa, era sa uit, a mea nu are inscriptia IV pe volan, am verificat pe youtube si intr-adevar am mai vazut ca si la altele lipseste.

20200423_114958.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa le stapaniti sanatosi!

In fata la grila e o folie sau chiar asa e grila? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grilele de radiator sunt 90% pline(au doar în partea inferioara o fanta pt aer) și se livreaza in culoarea mașinii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Saluut,

Sa le stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ele!

Si eu sunt in asteptarea unei citigo electrice. As fi curios daca cei care  au primit masina deja ne pot da cateva impresii? Pareri pro/contra?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!