Jump to content

1.2 sau 1.4?


Chera
 Share

Postare recomandată

pai si atat? impresii, ceva? cum te-ai decis? amanunte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinkzone911 Salut!

Aici am deschis un topic pentru a vedea ce zic si ceilalti... Eu initial ma gandisem la o masina de 1.2... ceva din VAG, nu eram sigur ce.

Experienta mea cu masini era in general formata pe motoare mici(1.0 - 1.2 iar ca si putere nici macar nu stiu cat aveau, erau masini de la firma unde am lucrat anterior si nu m-a interesa prea tare motorizarea... ca sa iti faci o impresie am mers cu un Tico, un Matiz, un Suzuki Swift si un Citroen Saxo- niciuna nu avea peste 1.2 cilindreea si se comportau onorabil... chiar si la drum lung - faceam destul de des Timisoara - Bucuresti).

Apoi am tot vorbit cu prieteni cand a fost sa aleg masina personala : ca ce motor e bun 1.2 sau 1.4?

Invariabil, toti au zis ca 1.4

A urmat si forumul unde iarasi majoritatea m-a sfatuit sama indrept catre un 1.4.

Si in final a fost si testul, am facut cu ambele versiuni, 1.2 si 1.4...

Si nu mi-a placut la 1.2 ca se tura mult prea repede... Plus stiam din experientele trecute ca atunci cand dadeam drumul la AC imi scadea simtitor motorul.

La Ibiza de 1.4 nu s-a intamplat asta... nu stiu la 1.2 ca nu am incercat.

Si a mai contat si faptul ca diferenta de pret a fost destul de mica... undeva la 500 EUR si am zis ca wtf...ii mai putin de 5% din val masinii!

Cam asa au stat lucrurile la cumparare...

Masina am luat-o sambata, am facut doar 100km cu ea pana azi... (cam putin..toti numai in oras) da` na, dupa lucru nu mai imi vine sa umblu ... abia astept sa ajung acasa!

O sa merg in weekend la parinti, vreo 300km distanta de TM... asa o sa am si ocazia sa o testez la drum intins, sa vad ce poate.

De masina sunt super multumit... se comporta foarte bine... nu se simt gropile, nu se aud zgomote de afara... bine, comparativ cu ce am mai condus pana acum :)

O sa revin cu detalii mai multe pe luni, sper sa prind vreme frumoasa si drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 17 years later...

Doresc sa mi cumpăr un seat Ibiza an 2012-2013 iar majoritatea au 1.2 TDI , ce părere aveți, sunt de 75cp și de 90cp. Ce recomandați sau dacă recomandați 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!