Jump to content

1.2 sau 1.4?


Chera
 Share

Postare recomandată

Salut!

M-am decis la un model Seat Ibiza. Insa nu stiu ce motorizare sa imi aleg: 1.2 sau 1.4?

In general masina o sa o folosesc in oras. Poate odata pe luna sa fac un drum de 600km dus-intors.

Si poate odata sau de doua ori pe an unul mai lung de 1000km.

Care motor credeti ca e mai potrivit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4, dar dupa un timp si asta o sa ti se para slabut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.2 si pune-ti ceva optionale de restul banilor. daca folosesti masina in oras tie de ajuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the navigator

1.4 fara urma de indoiala. 1.2 se sufoca destul de repede.

Cand o sa faci cei 600 km in afara orasului o sa-ti multumesti pentru alegerea facuta. Si daca mai ai bani ia-ti si ceva optionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4

Chiar si in oras vor fi situatii cand iti vei dori 1.4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu tot 1,4 zic. asta e si alegerea mea. acum imi pare rau ca nu mi-am luat de 1,4 100 cp.

dar asta e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca o folosesti doar singur(a) si doar prin oras, merge 1.2 + optionale.

dar sfatul meu e 1.4..nu stii cand mai ai nevoie de carat mai multe bagaje+1-2 persoane+un drum lung.

diferenta de consum e mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revanzare mai buna la 1.4 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.2 e prea mic- 1.4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu uitam ca un motor mai mic munceste mai mult si de multe ori chiar e posibil sa consume mai mult ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BorisFlokow

1.4 ... intradevar ... umbla vorba ca Loganul de 1.4 ar consuma la fel de mult cu cel de 1.6 ... si diferenta de putere exista intre ele slava domnului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recunosc ca 1,4 e mai bun si ca l-as fi vrut si eu dar nu am mai avut bani de el.

In schimb pentru fata 1,2 este ideal in special pt consum. Fata mea merge cu 1,2 480 de km in Bucuresti cu un plin de benzina. Plin de benzina= cand se aprinde becul galben de alimentare face in jur de 480 de km si atunci reumple rezervorul :).

La drum lung motorul 1,2 12V, 64CP cu o viteza de maxim 120/h consuma in jur de 5 nu mai mult.

Performante 1,2 12V, 64 Cp

Viteza maxima (km/h) 166

Acceleratie 0-100 Km/h (s) 14.9

Repriza 60-100 Km/h (s) 16.5

1000 m cu start de pe loc (s) 36.5

Performante 1,4 16v, 74 CP

Viteza maxima (km/h) 173

Acceleratie 0-100 Km/h (s) 13.2

Repriza 60-100 Km/h (s) 17.3

1000 m cu start de pe loc (s) 35.1

Amandoua masinile cantaresc 1053 de kg fara sofer :D .

Cu totii stim cat de vechi este motorul 1,4 de care se vorbeste aici. Il gasim in apropae tot grupul VWAG. Toata lumea ii stie problemele si cat de multi km poate duce. Asta e un lucru bun cand stii dinainte la ce te astepti din partea unui motor.

Pe de alta parte motorul 1,2 este relativ nou si cu tehnologie noua. Aparent el este derivat din motorul 1,6 8v. Nu prea avem referinte pentru fiabilitatea lui decat forumul nostru. Mircea GSM a avut pana de curand o ibiza 1,2 12v 64 cp cu care a trecut de 90.000 de km fara nici o problema majora. Stilul lui de condus este un pic "deosebit" ca sa folosesc un eufemism (sper sa nu te superi pe mine Mircea :offtopic:.

Din pacate este doar un exemplu. In timp si in kilometri vom sti cat de fiabil este si 1,2.

In concluzie eu cred ca pe termen scurt 2-3 ani 1,2 este fantastic iar pe termen lung 3-5 ani alegerea buna este 1,4.

Alegerea se poate face si in functie de criteriul de mai sus :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am stat si m-am gandit intre cele doua motoare si am ales 1.4 pana la urma... si vorba celor de pe forum:) la un moment dat o sa ajungi la concluzia ca desi nu ai neaparata nevoie de atat de multa putere... o sa simti lipsa ei si iti doresti sa te fi aflat intr-un 1.9 tdi sau 2.0 tfsi :Driver:

Dar 1.4 in oras se misca super bine... si chiar la drum lung, mers cu 130-140kmph viteza de croaziera (la 3500-3800 rpm) merge foarte bine...

Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazaut rashnitze din astea mici cu motoare de 1,2 si pot sa zic ca pentru oras si trafic merg super bine, nu sunt zgomotoase si trag suficient , iti faci treaba cu ele super ok , banuiesc ca daca ai ales o astfel de masina nu vrei performanta ci un mijloc de transport , iti recomand sa alegi varianta cea mai economica si motorul cel mai modern , daca diferenta de pret nu este mare ia 1,4 dar nu prea cred ca merita... sa stii ca afara sunt foarte apreciate cilindreile mici , au si ele atuurile lor si cei de afara au experienta cu astfel de motoare , e adevarat ca merg mai turate dar asta nu e neaprarat un lucru rau , zumzaie frumos sub capota si nu sunt nici pretentioase... inca nu am vazut un motor de 1,0 - 1,2 pus pe butuci , iti spun din experienta cu Citroen SAXO , Peugeot 106 etc. si aia afara merg cu 130-160 (care poate) pe autostrada....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4 pentru putere. Consumul probabil ca nu difera foarte mult, iar daca pretul este "tot pe acolo" cred ca merita...

1.4 100cp nu te tenteaza?

Modificat de lau090
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristirenault

Diferenta nu ar fi chiar mare...600 eur la DDP.

Masina o sa o folosim in 2 (deocamdata :huh: ...)

Eu am avut inainte un Saxo (company car :) )da` nu mai stiu cat avea CC. Dar sigur era sub 1.4! Si am mers cu el destul de mult, si afara...drumuri de Bucuresti (eu stau in TM) plus la mare, plus un coleg a mers cu el pana in Italia... nu a prea avut probleme nici el!

La bani nu ar fi o diferenta prea mare ca oricum e leasing... asa ca max 10 eur pe luna nu cred ca i-as simti!

DaniS

Tu ai luat ceva optionale in plus?

Sau ai versiunea initiala, din oferta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm...

De vreo saptamana jumatate incerc sa imi fac o programare la un drive test!

In final, desi ma hotarasem la un Ibiza 1.2, am acceptat sa fac un test cu un 1,4!

Si au tot urmat amanari: nu azi, maine.... nu maine poimine....nu poimaine saptamana viitoare!

Si cu toate astea... nici macar o masina nu s-a gasit!

Pai eu m-am cam saturat!

Incep sa imi pun problema seriozitatii dealer-ului! Pai daca la vanzare, cand ar trebui sa sara pe tine si sa iti arate cat de buna e masina si sa te convinga sa o cumperi se comporta asa... ce o sa fie dupa ce o cumpar?

Daca o mai cumpar!

Ca uneori chestiile astea chiar daca nu par importante te pot face sa iti schimbi prima decizie!

Asa ca ... sper sa nu fiu deplasat cu ce postez... am fost la X (alt dealer - nu conteaza ce marca de masina vinde ) unde tipul de acolo chiar stia sa vanda!

Ieri am fost numai sa ma uit la masina si nu i-am lasat date de contact! L-am sunat azi sa imi programez un test si nu a fost nici o problema!

Voi ce credeti?

Sa schimb dealer-ul sau masina?

kit ca Ibiza chiar imi place mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dealerul, clar. masina chiar merita!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Bogdan_wrc

Stiu ca merita! De asta imi pare rau ca se comporta asa dealer-ul! Dar cum aici este doar unul... imi este peste mana sa merg in alt oras sa o cumpar! Poate ca avand asa multi cumparatori, TM e mare si piata auto chiar nu duce lipsa de cerere, poate de aia se si comporta asa... cumperi bine, nu iar bine!

Nu prea imi vine sa cred ca nu se invata nimik la trainigurile alea de vanzari!

Si ti-am zis... problema nu ar fi acum ci dupa momentul vanzarii.

Pentru mine e o investitie serioasa masina! Si serviciile post vanzare ar trebui sa insemne ceva! Dar, cum spuneam daca la pre vanzare au atitudinea asta... La ce sa ma astept dupa!

Parca nu as merge pana la Bucuresti doar ca sa aleg alt dealer! :D

Modificat de Chera
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bladerunner

Ei, nu chiar pana in Bucuresti. Este un dealer un Oradea care, din cate stiu (de la 2 prieteni care si-au luat masinile de la ei), este serios si stie cum sa-si trateze clientii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg comportamentul unor dealeri , ei sunt acolo chiar pentru treaba care nu vor sa o faca...in fine...poate reusesti totusi sa faci un drive test si sa te hotarasti , e pacat sa nu iti iei masina respectiva din cauza caracterului unor anumite persoane de acolo , ar fi bine sa incerci sa mergi personal si sa discuti cu 'the boss'... nu cred ca va manifesta aceeasi lipsa de interes.

Succes :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa va rog sa va intoarceti la subiectul initial (daca mai e ceva de discutat).

Avem o arie separata pentru dealeri.

Modificat de s_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, ok! M-a cam luat valu`! Dar era si normal sa ma enervez!

Oricum, am ramas la 1,4 pentru Ibiza!

O sa ma decid dupa teste care din cele doua o sa fie!

Merci de sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Publicat (modificat)

s_c

M-am hotarat!

O sa fie 1.4. Daca vrei ... poti sa inchizi topicul.

Sau poate mai prinde bine la cineva.

Oricum un test raspunde la multe; si VWForum la fel... :)

Asa ca merci la toti cei care au postat aici.

Azi o sa semnez contractul... sa vedem cat de repede se misca in ceea ce priveste livrarea!

Modificat de Chera
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!