Jump to content

Probleme ambreiaj - Golf VII


militaru_radu
 Share

Postare recomandată

Va salut!

 

Am și eu probleme cu ambreiajul. Doar ce l-am schimbat cu tot cu volant și pompă hidraulică. (Sachs)

 

Toate bune și frumoase, dar la schimbarea vitezelor in mers sau la debreiere simt o vibrație de moment in ambreiaj. In mers in oras asta se simte enervant. De mers, mașina merge bine. Nu are niciun alt simptom. 

 

Are 179000 km, benzina, variant 7.5, motor 1.5 150 cp. 

 

Dacă aveți o idee despre ce ar putea fi aș fi tare recunoscător. As vrea să merg către service întrucât am garanție, dar nici nu aș vrea sa mă duc complet nedocumentat. 

 

Am căutat pe YouTube, nu prea pot sa zic ca am găsit ceva relevant pt situația mea. 

 

Va mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proaspat posesor de Golf MK7 Variant 2017 1.6 TDI 115 cp, manual, 5 trepte.

In general, asa zgomotos e sistemul de ambreiaj la aceste modele? La schimbul de trepte 1 - 2  se aude click-ul acela pe care il face la culisare rulmentul de presiune. De asemenea, cutia pare zgmotoasa, un zgomot de frecare intre 2 corpuri se aude in frana usoara de  motor in treapta 1, de ex. cand se merge bara la bara.   La alte marci avute in posesie parca nu era asa evident sunetul.

Exista posibilitatea ca acest zgomot sa fie datorita tamponului de la cutie? Am citit despre asta pe forum - se pare ca am acelasi zgomot la viraj stanga pe care il au si alti posesori. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MihaiGSM  se pare ca este o problema numai la 1.6.

Eu am schimbat si cutia si kitul de ambreiaj . . . si tot asa face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@clau_j17 multumesc ptr feedback.

Deci se pare ca o problema comuna la 1.6tdi cu volant cu masa simpla, dupa cum zic si altii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa pui si un audio?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunetul de frecare e ca la skoda din clipul de mai jos, 

 

 

Sunetul de tip click e greu de filmat, intrucat e finut ca intensitate. Acesta nu prea e deranjant.  O sa incerc o filmare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa-ti spun ca la Seat-ul cu 1.6 CAYC nu este acest zgomot din video de mai sus, insa tu ai generatia urmatoare, CLHA si asemanatoare.

Pare mai degraba o vibratie din rezonanta.

 

Incearca sa faci si tu o inregistrare poate reusesti sa surprinzi zgomotul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dolfin este o problema stiuta de VW, amplificarea zgomotului este  si a faptului ca generatia G7 vine cu o volant cu masa simpla nu dubla.

LE: unde s-a mai vazut/auzit de vw fara probleme !?🙂

Modificat de clau_j17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la CAYC volant este cu masa simpla si nu este acel zgomot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!