Jump to content

Golf 6/Jetta - Retrofit


kadettro
 Share

Postare recomandată

pana la urma pot sa fac un efort sa cumpar si cele 2 balaste tot pe original , dar parca ptr toate cablurile alea si auto leveling`ul nu as da 1300 lei...eu zic ca este exagerat de mult :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te cred ca iti pare exagerat de mult...dar mergi la reprezentanta...si vezi daca iesi mai ieftin - modul, senzor, cablaje, mufe, etc - iti zic eu, cel putin dublu o sa fie.

Iti cauti la dezmembrari modul, senzor cu tot cu suport, etc...mufele, cablajul se confectioneaza, etc...si o sa iesi mai ieftin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa montezi farurile si fara auto leveling, in prima faza, si sa-l adaugi ulterior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...dar o sa bata in pamant...din pacate - deci mai mult rau iti faci, decat bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

centrala cu 086 nu suporta bixenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut xenon montat fara auto-leveling, n-am apucat sa-l mai montez, si se pot regla manual sa stea drepte. E de preferat sa se monteze si auto-leveling, da, dar in prima faza se pot monta asa urmand sa se adauge auto-leveling cand bugetul permite. Desi cel mai bine e sa fie facut totul odata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 minutes ago, Al Bundy said:

centrala cu 086 nu suporta bixenon.

da, highline este 087- dar exista  086R care suporta farurile cu xenon - trebuie vazut ce sw are.

Si am avut/montat 1K0937086R China, care suporta si LED spate

cel mai bine, sa puna un log sa vedem sw - sau sa incerce sa codeze. Sunt sanse 50-50

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

086 suporta xenon, dar nu si bi-xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare. Am volanul standard de golf, cel fara piele, fara comenzi, fara inelul de jos cromat. Capacul de la airbag cel putin visual mi se pare ca e identic cu capacul de pe volanele R line/GTD/GTI.

Daca cumpar volanul fara airbag, il pot folosi pe cel pe care il am eu pe volanul actual?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt lampa led oem numar inmatruculare ce codare trebuie sa fac sa nu am eroare de bec ars.

Asta am acum:

 Part No SW: 1K0 937 086 M    HW: 1K0 937 086 M 

   Component: BCM PQ35  M   110 0651

   Revision: 00110 AC   

Am facut codare la stopuri led oem si functioneaza bine dar pt lampa led nr inmatriculare nu stiu ce codare trebuie sa fac

Multumesc

Modificat de tfv82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se face doar codare. Iti trebuie un vas-pc sau odis. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este o bifa din VCDS, dar tot iti da eroare. Eu am avut candva o lampa led la nr.de inmatriculare si aveam eroare de bec ars.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu le-am cumparat dar credeam ca daca bifez la byte 17 bit 7 si las bifa  la byte 23 bit 6 nu voi avea eroare!

Asa ca mai bine va intreb pe voi decat sa le cumpar si sa am eroare de bec ars si sa trebuiasca sa le montez inapoi pe cele de acum(apropo sunt 185 lei /bucata)

Linkul de unde m-am inspirat:

https://forums.ross-tech.com/showthread.php?10277-LED-Bulb-Coding-License-Plate-Light-Without-Pulse-Width-Modulation-Option

Modificat de tfv82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum zicea @Al Bundy, ori mergi mai departe de vcds ori iei adaptoare. Asta cu bifa merge la unele masini si la altele nu si nu cred ca vrei sa schimbi bcm cu una care sa stie leduri pentru niste adaptoare de 20 de euro:

https://www.carsystems.eu/license-plate-led-plug-play-warning-canceler,id2050.html

Astea se pot face daca iei piesele necesare (mufe si rezistenta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine a mers doar cu bifa cu vcds

centrala 087 intr-adevar, dar si 086 cat are tfv82 stie de led pe spate

eu as incerca fara anulatoare in prima faza, sunt sanse mari sa mearga

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mers si pe 084 doar cu bifa. Daca are importanta am schimbat doar becurile cu unele led. Nu am pus lampa led.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare 

Pentru farurile mele bi-xenon ( 5k1 941 752 c) ce becuri sa aleg? D1S Osram sau Philips , si daca se poate sa-mi spuna cineva ce fel de becuri sunt pe semnalizare si pe pozitie , am cumparat farurile dar din pacate erau chele … nu au nici un bec

mc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi cumpara niste leduri, voi face codarea si daca nu imi da eroare de bec ars voi comanda si lampa led oem.

Multumesc tuturor pt feedback :)

Modificat de tfv82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am montat ledurile (niste leduri ieftine cu 12 lei, cat sa testez daca imi apare eroarea de bec ars)

Le-am montat si m-a aparut eroare in bord cum era normal, dupa codare bifand byte 17 bit 7 nu am mai avut eroare de bec ars, dar chiar si cu switchul de lumini pe 0, ledurile mai aveau curent dar la intesitate redusa (e normal acest lucru), dupa un timp s-au stins!

Am scos unul din ledurile de la numar si functiona doar unul (pe o parte a nr de inmatriculare), dar nu mi-a mai dat eroare de bec ars cum de fapt ma asteptam. Functionand doar unul din doua, e normal acest lucru?

Multumesc!

Modificat de loghy
limba romana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am scos unul din leduri ambele erau bifate, byte 17 bit 7 si byte 23 bit 6, dar nu mai tinea cont daca scot vreun led sau nu.

La byte 23 bit 6 n-am umblat deloc, doar l-am verificat si era bifat.

Modificat de loghy
limba romana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Este bun acest modul AFS ptr golf 6?plz help .. l`am comandat si din cate am inteles codul care incepe cu SME nu este bun... 

AFS.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!