Jump to content

Golf 6/Jetta - Retrofit


kadettro
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

da... si pe 2010 - depinde de ceasuri - PN-ul acestora si SW-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Astea sunt ceasurile si asta e centrala. Intrebari, daca se poate:

1. Ulei nu cred ca merge, nu am lap time pe nicaieri. Corect?

2. Am activat nivelul lichidului de parbriz, dar imi arata gol, cu toate ca e plin. Presupun ca imi lipseste senzorul, corect?

3. Viteza de pe schimbator, recomandat, de unde se activeaza? (Pe ceasuri, langa ora)

4. Am senzor de ploaie/lumina, am activat sa se inchida geamurile si trapa automat cand ploua. Nu merge. Ce trebuie sa verific?

5. Din ce am vazut, as putea pune stopuri cu led oem / bi-xenon? Si becul de la numar? (Bi-xenonul si becul de numar l-am vazut in centrala, cu led)

6. Pentru scaune incalzite, inafara de perne si modulul de clima cu butoanele de scaun, mai am nevoie de ceva?

Multumesc in avans pentru raspunsuri.

 

image.png

image.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. nu stiu / nu inteleg ce vrei

2. 100% nu ai senzor. Daca senzorul exista pe masina iti dai seama ca aveai si optiunea activata

3. gear shift din cate stiu depinde de varianta software / hardware a ceasurilor: ori o ai ori nu o ai. Nu e optiune care se poate activa

4. probabil eroare de codare: http://www.myturbodiesel.com/wiki/auto-closing-rain-sensing-windows-and-sunroof-on-your-mk5-vw/

5. ai centrala midline, merge sa pui stopuri led si lampi led la nr spate. Pt faruri bi-xenon, trebuie schimbata centrala.

6. pt incalzire scaune iti trebuie 4x rezistente scaune, modul climatronic, modul incalzire scaune, cablaje

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns.

la 1. era daca pot sa vad temperatura uleului pe bord, intrebasem 2-3 posturi mai sus :)

si la geamuri nu am incercat cu masina incuiata. O sa ii fac un test azi, daca tot nu merge revin cu printscreenuri la codare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaa ok.

ai primit deja raspuns, idem ca la nr 3, trebuie schimbate ceasurile cu unele mai noi

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, ce inseamna ceasuri mai noi? Poti sa imi dai un cod si ce ar implica toata treaba asta? Multumesc

LE: rain closing l-am rezolvat, ms Mistery. Mai trebuia o bifa in RLS ala.

Modificat de webarts
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conteaza vers de software a ceasurilor, sa fie mai noua.

schimbarea ceasurilor nu o poti face singur (doar cu vcds), trebuie copiata partea de imobilizare din ceasurile vechi si scrisa in cele noi cu o interfata speciala + invatare chei

si eu urmeaza sa fac acest retrofit, upgrade la ceasuri premium color

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intr-un final am reusit sa fac retrofit la ceasurile premium color. Momentan totul este functional mai putin navigatia care cere codul (neavandu-l va trebui sa o decodez, o rezolv maine).

Acum cateva intrebari/neclaritati:

1. Butoanele stanga/dreapta de pe volan nu fac nimic... ?

2. Refil (in litri) ce vrea sa insemne? Momentan eu am doar liniute, dar tocmai ce am facut plinul.. banuiesc ca pe masura ce se consuma benzina din rezervor va indica nr de litri cu care pot realimenta?

3. Am incercat sa activez staging sau indicator celebration - din pacate channel not available. Credeam ca toate ceasurile premium au aceasta functie?

4. Cum scap de eroarea asta? http://i.imgur.com/v6U98qJ.jpg

Multumiri speciale lui @terrabyt, sfaturile lui m-au ajutat foarte mult inainte de achizitionarea ceasurilor. As fi apelat tot la el pentru partea de immo, dar asta insemna sa raman fara masina cateva zile si nu se putea. Am gasit pana la urma pe cineva la mine in oras.

Si in final o poza :)

uRIj0WK.png

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 .butoanele stanga dreapta de pe stanga sau dreapta ? 

2. e ok, o sa inceapa

3. nu merge, din pacate

4. trebuie sapat un pic si vazut daca merge cu FF-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/23/2016 at 0:34 PM, webarts said:

Ok, ce inseamna ceasuri mai noi? Poti sa imi dai un cod si ce ar implica toata treaba asta? Multumesc

LE: rain closing l-am rezolvat, ms Mistery. Mai trebuia o bifa in RLS ala.

Trebuie sa mergi la reprezentanta si sa le ceri un update de soft. Mie dupa ce mi-au facut update la soft mi-a aparut in cb sugestia de schimbat treapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, F l o r i n said:

1 .butoanele stanga dreapta de pe stanga sau dreapta ? 

butoanele stanga/dreapta din dreapta, cele cu care defilezi prin meniurile CB

dar banuiesc ca nu merg pt ca nu am in ce sa defilez deocamdata, navigatia este deconectata de pe masina si nu exista decat 1 meniu momentan, cel cu consumurile, distante etc

nu am insa nici meniul confort.. convenience, lights and vision etc. Ce implica aparitia lor?

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu ai avut BC basic nu BC plus ? daca da, trebuie sa va jucati pe la codare, sa apara meniul sumplimentar.

daca apesi pe sageata sus pt o secunda, intra in meniurile suplimentare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am avut BC simplu.

daca apas cum spui tu apare meniul suplimentar unde exista mai multe submeniuri, poti activa prin bifa diverse, dar nu am vazut nimic legat de convenience sau lights. O sa ma mai joc prin zona asta.

Cand zici codare te referi cu vcds acolo unde poti activa si staging (am vazut ca sunt o gramada de optiuni) sau doar activare din meniul suplimentar?

Ma incurca cu ceva faptul ca am butoane si pe maneta de la stergator? Initial nu am avut comenzi pe volan, le-am adaugat ulterior si nu am mai schimbat si maneta

 

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codeaza fara BC - pe calculator coloana si vezi cum lucreaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa fac sa apara meniurile convenience si lights, trebuia activat BC+

ZauuBs0.png

Dupa decodare si montarea navigatiei au aparut inca doua meniuri: audio si navigation.

Merg fara probleme atat butoanele de pe maneta din dreapta, cat si cele de pe volan (stanga/dreapta de pe volan dreapta tot nu fac nimic - insa nici nu vad ce ar putea face, nu ai ce pagini sa defilezi).

De eroarea cu checksum nu am scapat, dar o sa ma mai documentez, trebuie sa cunosti foarte bine softul si sa stii ce adresa sa modifici, altfel risti sa blochezi definitiv ceasurile. Am preferat sa nu risc mai ales ca nu influenteaza cu nimic functionarea acea eroare.

Retrofit de efect care merita facut, mai ales daca ai doar CB simplu, lcd-ul color se vede bestial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bravo, bine ca le-ai rezolvat usor. Legat de eroarea respectiva, mai bine sa o lasi asa, atata timp cat alte probleme nu ai - sunt destule care o au si functioneaza perfect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am, o întrebare, știu că nu e un retrofit dar aveți idee daca se găsește spoilerul de la bara spate Golf 6 stock dar cu gaurile pentru evacuare stânga dreapta gen GTI? Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se gaseste pe original asa ceva, iar  cel de GTI nu se potriveste pe bara spate normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu urmtoarele erori pe VDCS (Golf 6, 2009)

can19.JPGtire.JPG

Cele 3 erori au aparut dupa un retrofit la modulul de clima si un set nou de scaune. Clima este cea de golf 6, nu modelul nou. Nu am senzor de presiune la roti si nu am nimic activat in vdcs legat de TPSM...

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti sigur ca nu ai activat in vcds sistemul de verificare presiune pneuri? Din mesaj asta pare a fi, tinand cont ca nu ai senzori de verificare presiune pneuri..

verifica sa nu ai vreo bifa pusa aiurea pe can si/sau instruments.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare!

Pt retrofit stopuri led nu mai trebuie anulatoare pt bec ars right?

Teoretic imi trebuie doar stopuri, mufele adaptoare + coding byte 18: 04 din drop down menu. Gresesc cu ceva? Centrala e highline deci stie de led...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai elegant cauti pe cineva cu vas-ps si care stie cum se face si codeaza BCM-ul pentru stopurile led cum trebuie fara sa umblii la byteul 18 (eu la fel am facut dar cu interfata altcuiva)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si ala nu tot pe byte 18 umbla?

m-am mai documentat... la byte 18 pt stopurile led trebuie pus 04 daca ai drl cu led sau 15 daca ai drl cu incandescent.

nu e mare inginerie, in 20 min termini toata lucrarea (cu montaj cu tot)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ,nu faci nimic la byteul 18 el ramane neschimbat (se modifica niste campuri de valori de unde poti sa modifici si procentajul de iluminare al stopurilor cand sunt pe pozitie sau frana si alte lucruri ) dar daca ati iasa asa ..., am vazut ca a mers parca la  alti colegi.

Modificat de manolovw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Pot monta proiectoare pe un golf 6 daca nu au fost montate inca din fabrica? Trebuie activat ceva anume? Prin Pitesti unde as putea sa le montez? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!