Jump to content

Golf 6/Jetta - Retrofit


kadettro
 Share

Postare recomandată

1 hour ago, Al Bundy said:

Si ce nelamuriri ai ?
 

 unde trebuie sa leg firele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu nevoie de ajutorul vostru, as vrea sa fac retrofit pentru incalzire in scaune pentru un golf mk6 my2011 cu scaune alcantara.

Am urmatoarele componente: climatronicul de pe g7 cu incalzire in scaune montat deja, rezistentele de pe un g5 cu tot cu modulul de incalizre de sub scaun, cablajul de la releu pana la climatronic si centrala electrica.

Cam care ar fi un pret pentru un ajutor la montaj si daca e cazul ce alte piese ar mai fi nevoie?

Mersi anticipat pentru raspuns.

O zi placuta! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai centrala electrica sau bcm ? In ambele cazuri, informatia este pe forum. 

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut @Al Bundy da are BCM de Highline 1K0937087Q, masina, daca o tii minte este fosta EGO a lui George.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea mea nu era pentru tine. Incalzirea in scaune nu are treaba cu centrala electrica.

Insa., nu stiu daca clima de G7 stie sa comande modulul de incalzire de pe G5 si G6, deoarece la G7 nu mai exista acest modul, functia este preluata de centrala electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11.10.2016 at 10:49 AM, F l o r i n said:

Cod pentru grupul de manete, cu tempomat si BC ? - Poftim.... 5K0953502N

Am achizitionat grupul de manete sugerat de dvs. Codarea o pot face eu cu o replica vcds sau trebuie ceva mai mult decat sa bifez cateva casute?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee daca pun un kit de r20 AF pe un golf 1.6 tdi mai e nevoie sa schimb vasul de lichid sau alte lucruri ca la OEM?Si daca modific evacuarea sau cumpar una deja facuta,afecteaza in vreun fel filtrul de particule sau alte chestii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 07/12/2016 at 3:01 PM, Al Bundy said:

Ai centrala electrica sau bcm ? In ambele cazuri, informatia este pe forum. 

Poți sa ma ajuți cu link-uri. mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu pana la urma ce vrei sa legi, ca m-am pierdut in intrebari?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am cumparat un unitate bluethoot originala de golf si apoi mufa si cablurile de pe ebay (after market ). acum as vrea sa il fac si funtional . Am de legat din cate vad eu 4 fie unul negru unul rosu unul portocaliu cu negru si unul portocaliu cu mov. Unde trebuie sa le leg? Mersi anticipat. 

IMG-20161206-WA0019.jpg

Modificat de Ioana
Nu mai da Quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In spate la radio, maro la masa, rosu la fir rosu/galben si celelalte 2 de can le legi la firele de aceeasi culoare din mufa de la radio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa inlocuiesc bordul ( cadranele care afiseaza viteza etc) de la jetta din 2011 cu unul de golf 6 tot din 2011, e posibil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil, dar va trebui sa schimbi geamul (partea usoara) + codare pe masina (partea mai dificila)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie careva valoarea default pentru codul centralei electrice pe byte-ul 18? Masina: Jetta 2016, 1.2 TSI 105 cp(cod motor: CYVD), echiparea AllStar cu becuri de tip halogen + DRL de tip P21W separat (nu are leduri sau xenon)

Logul din VCDS:

Address 09: Cent. Elect. (J519)       Labels: 1K0-937-08x-09.clb
   Part No SW: 5K0 937 087 AG    HW: 5K0 937 087 AG
   Component: BCM PQ35 H+   122 0184  
   Revision: BF122001    
   Coding: 00000A3E88BFE3D040880080150081EC0721430860808D225FC0C7000041
   Shop #: WSC 00066 790 00318
   VCID: 7AFD842FF5106FCED59-802F

   Subsystem 1 - Part No: 5C0 951 171
   Component: Sensor, DWA 0  005 0502
   Coding: 000000

   Subsystem 2 - Part No: 1K0 951 605 C
   Component: LIN BACKUP HO  H05 1501
   Coding: 000000

No fault code found.

 

Doream sa setez sa nu mai verifice becurile la punerea contactului (PWM), pentru a pune led-uri pe pozitie si pe DRL-uri (am cumparat cu canbus, dar cand e frig afara trebuia sa le aprind ca sa scap de eroare). Dupa ce am modificat acest byte 18 (din 00 in 15, unde 00 este "cod mascat") au inceput sa apara erorile, unele becuri se aprindeau aiurea, altele nu se mai aprindeau.

Cu greu am identificat valoarea 43  care o face functionala, mai putin DRL-urile care acum au trecut doar la nivel de pozitie. Adica DRL-urile originale nu se aprind si se aprind cele de pozitie in schimb. Daca becul de pozitie e bec normal lumineaza ca o lumanare, cu led e ok (fara canbus acum).

Modificat de SorinXp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU din codare se face, ci direct in HEXA. 

pune inapoi  codarea initiala, sa mearga totul ok, si apoi , pentru fiecare bec sau pereche de becuri se anuleaza interogarea de bec ars, la rece si la cald.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa rescriu softul la centrala electrica maine in reprezenta (Fara costuri).

E recomandat sa nu modificati bitul 18, mai ales sa puneti valori mari care pot chiar strica unitatea. Asa zicea tipul de la reprezentata.

@Hayate iti multumesc pentru codul furnizat, dar fara costuri ma duc la ei sa-mi instaleze softul. E riscul cel mai mic si stiu 100% ca merge din prima.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti asa sigur ca o sa mearga din prima?

sigur cei de la reprezentanta nu sunt mai buni decat cativa colegi de aici de pe forum care se ocupa cu asa ceva

singurul avantaj e ca daca se strica ceva ti-l schimba cei de la reprezentanta, dar mai bine pregatiti putin probabil sa fie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, SorinXp said:

O sa rescriu softul la centrala electrica maine in reprezenta (Fara costuri).

E recomandat sa nu modificati bitul 18, mai ales sa puneti valori mari care pot chiar strica unitatea. Asa zicea tipul de la reprezentata.

@Hayate iti multumesc pentru codul furnizat, dar fara costuri ma duc la ei sa-mi instaleze softul. E riscul cel mai mic si stiu 100% ca merge din prima.

 

Tare curios. Reprezentantele nu prea rescriu softuri.

Cred ca ti-o recodeaza in functie de dotarile masinii. Vor face o reparametrizare online. 

Softul nu are nici un defect, eventual sa iti faca un update. Dar si aici, numai daca te rogi tu de ei sau au ei informare de la fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

update - altceva nu pot face, daca e vb de sw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt nu cred că e vorba de rescriere ci de reparametrizare online si posibil cu update de soft, asta daca e disponibil.

Azi o ridic si când verific cu vcds o sa zic pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare că reparametrizarea nu suprascrie acest byte 18. Inca am problema semnalata.

Softul pentru centrala electrica a fost scris cu vas-ul. Așa scria pe laptopul ala.

Am pus valoare default c0 si se aprind farurile de zi, de fapt stau tot timpul cât e pus contactul indiferent dacă e poziția, faza scurta... Dar am eroare la becul de frana din luneta, cel cu leduri.

Am testat valoarea 90. Nu e ok, așa că am revenit la valoarea 43.

Acum sunt în căutare de coduri.

Modificat de SorinXp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@SorinXp ai stopuri cu led? daca da in link-ul de mai jos gasesti toate variantele pt byte 18

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?4898893-LED-tail-Install-with-or-without-Rear-Fog&p=65930137&viewfull=1#post65930137

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!