Jump to content

Golf 6/Jetta - Retrofit


kadettro
 Share

Postare recomandată

calitate, fiabilitate, s.a.m.d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, dar ma gandeam ca poate le are cineva montate pe masina cele AM si poate sa spuna daca merita sau nu diferenta de bani. raportul pret/calitate este cel care conteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai pune niste bani si ia OEM uzate dar in stare buna. Iti zice un posesor de AM care nu a avut probleme cu ele deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si atunci care sunt motivele pentru care ma sfatuiesti sa imi iau OEM daca tu ai AM si nu ai probleme cu ele? ce diferente ai observat intre ele ca sa merite OEM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De calitate, plus ca diferenta intre oem sh si am noi e infima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, dar ma gandeam ca poate le are cineva montate pe masina cele AM si poate sa spuna daca merita sau nu diferenta de bani. raportul pret/calitate este cel care conteaza.

 

depinde de producator - marea majoritate sunt chinezesti, chiar daca sunt Dectane, etc.... - chiar aseara am lucrat la un Golf 5, cu faruri after-market.... si cu soclurile topite la semnalizari...etc. 

 

altfel, sunt si o gramada cat de cat ok - niciodata nu o sa fie la aceelasi nivel calitativ cu cele originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

giamgiu

 

Am avut eu AM si acum am OEM.  (Golf 6)

In primul rand, culoarea stopului este alta, cele AM cherry sunt putin mai inchise decat cele OEM cherry.

Calitatea OEM este net superioara celor AM. De la cum lumineaza, finisarea si dispunerea ledurilor, pana la felul cum se aseaza pe masina. Nu sunt diferente f. mari, dar sunt si daca te uiti atent (sau esti tipicar ca mine) le observi lejer.

 

Desi multi nu au avut probleme, exista riscul sa se arda un led la AM, eu am fost ghinionist si la fel si posesorul de dinainte.

La pretul ala, mai plusezi 400 ron si iti gasesti originale la mana doua. Nu vei regreta.

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Stefan.DFS Multumesc mult pentru sfatul tau, de genul asta de păreri aveam nevoie nu de sfaturi gen "iti spun spun eu, ia-ti OEM/AM"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru eleronul de GTI sau R :

in jur de 1200 de lei doar piesele

  • eleronul - 1000 lei
  • suportul de plastic de sub el
  • stopul de frana - 160 lei
  • duza de stropitoare - 50 lei
pe langa astea iti mai trebuie vopsitorie si monataj, am sa dau detalii si poze saptamana viitoare cand il montez.

 

salut ! te rog sa-mi spui unde ai gasit kit pentru eleron si daca se poate monta fara modificari pe un golf standard ? multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti pe ebay sau ahw-shop, se monteaza prin lipire directa pe haion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa cauti prin dezmembrari/olx, etc. Si-a cumparat un prieten de al meu de pe un gti/golf 6 (tot ce ati cuprins voi in kit.ul ala) cu vreo 600 lei + 100 lei vopsitul + silicon/mastic !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna dimineata ! imi cer scuze daca postez unde nu trebuie . de ce am  senzori auto leveling ,daca nu am faruri cu xenon ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ai gasit raspunsul. O sa-ti fie mai usor daca faci retrofit la xenon OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa montez tempomat/cruise control , si am gasit acelasi produs dar in doua variante de  coduri  1K0953513H si 1K0953513G,

Vad ca doar modul de setare al vitezei este diferit.

Care sa fie cel corect pentru echiparea trendline (daca conteaza)

Modificat de ulisica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai masina fabricatie <05.2010 cel cu G e bun, ala cu H vad ca are o functie in plus "automatic distance control"

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU marge cel cu H, trebuie cel cu G.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Hello,

 

incerc si eu sa montez o camera oem pe jetta 2012, dar nu vad niciun surub de masa in partea stanga a portbagajului. nu exista surub deloc in portbagaj? trebuie sa merg pana in pragul de la sofer? multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti poti lua masa de pe capota portbagajului.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea e masa acolo, e cea mai proasta solutie.

 

MAi bine ia de la un fir de masa care e pe acolo, de la stergator sau altceva.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca la jetta mkv cand am pus, am luat masa de la becul de marsarier, si bruia imaginea.a trebuit sa trag de la un surub din portbagaj. daca iau si permanent si masa de la bricheta, e ok? jetta nu are stergatoare pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, e ok de la bricheta, acolo ai curent curat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 changed the title to Golf 6/Jetta - Retrofit

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!