Jump to content

Golf 6/Jetta - Retrofit


kadettro
 Share

Postare recomandată

trebuie sa verifici ce fel de centrala ai pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca masina este din 2009(varianta veche de centrala/software) nu o sa iti mearga corespunzator. Ca sa fie cat de cat ok ar trebui sa ai o  macar centrala midline cu fost 0537 (tu cel mai probabil ai cu 03__  ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e cu 0537 :)

 

 

">http://20160116_152437_80727.jpg

Modificat de FlorinVtin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca ai MY2010(adica este fabricata dupa prima jumatate a lui 2009). Codarea byte-ului 18 este 15 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa intru in posesia proiectoarelor si grilelor  farurile de ceata.

Acum am intrat in alta dilema, referitoare la blocul de lumini swich-ul.Am gasit o  multime dar, cu  toate ca in principiu se potrivesc la masina mea , cand am fost sa iau unul pe care  il  rezervasem la un centru de dezmenbrari, am avut ghinionul de a fi luat de altcineva cu  cateva minute inaintea mea.....Baiatul  care il  luase (200 lei), a fost  amabil  sa am lase sa am uit  si  cand i-am spus pt. ce vroiam sa il iau mi-a spus ca nu  se potriveste.

Am ami  gasit unul ca cel  din imagine care suporta si  Coming / Leaving Home.

post-102149-0-36371500-1453054325_thumb. post-102149-0-91475200-1453054333_thumb.

Se  potriveste la masina mea?

Am apelat  la un prieten sa imi  faca o  diagnoza si  mi-a salvat 

post-102149-0-71213000-1453054402_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca ai MY2010(adica este fabricata dupa prima jumatate a lui 2009). Codarea byte-ului 18 este 15 .

 

Ca fabricatie e luna a 8-a 2009, dar aveam dubii ca pe un site scria ca trebuie sa fie dupa luna a 11-a 2009 ca sa suporte stopurile.

Deci se pare ca merge sa imi pun stopurile OEM, dar momentan se pare ca ma lasa EGR-ul. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unii zic saptamana 24, altii 45 , altii zic ca masina din saptamana 46 a venit cu modelul vechi de centrala.

Cel mai bine te uiti pe ea ce scrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ,am un sistem rns 310 , ma intereseaza un modul bluetooth ...de unde se poate achizitiona (bineinteles cu toate firele etc )? 

multumesc ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de pe carsystem.pl sau carequipment.pl sau aliexpress.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 changed the title to Golf 6/Jetta - Retrofit

Salutare tuturor. Pe Golful meu este instalat RCD 310 MP3. Pot rula CD inscriptionate cu mp3? fata mea imi spune ca merg doar trackuri si as vrea sa ma lamuresc.

Scuze pentru nepricepere si multumesc anticipat pentru sfaturi si pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merg si mp3-uri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie cumva scrise CD-le la viteze mai mici ? Sau care ar putea fi problema ca nu citeste mp3-le? greseste undeva ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine stie.... in functie de cum le faci, etc - daca iti merg track-urile, trebuie sa mearga si mp3 -urile - deci, vezi cum le arzi tu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut baieti,

Stiti daca unitatea mai noua MIB 2 Discover Media ca cea din poza (cu bluetooth incorporat,stick etc) are vreo sansa sa se potriveasca la Golf 6? Din poze pare sa se potriveasca dar din punct de vedere al compatibilatii cu masina si softului sa mearga toate optiunile din unitate? Sa mearga blueetooth fara comenzile pe volan?(Precizez ca am trendline, fara comenzi pe volan cu softul de baza BC simplu) A facut cineva vreun retroifit?

 

13173792_1172909386074776_3435154304182003329_n.jpg

Modificat de edyson1904
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se potriveste la conectica. Dupa ce rezolvi cu conectica, va trebui sa faci un drum la un dealer VW din cauza Component Protection. Avand in vedere ca masina ta e din 2010, posibil sa ai nevoie si de un alt CAN Gateway.

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 minutes ago, Hayate said:

Nu se potriveste la conectica. Dupa ce rezolvi cu conectica, va trebui sa faci un drum la un dealer VW din cauza Component Protection. Avand in vedere ca masina ta e din 2010, posibil sa ai nevoie si de un alt CAN Gateway.

Pare mai complicat decat ma asteptam. Ma gandisem si la varianta cu CAN schimbat dar nu prea eram sigur si pe net nu am gasit informatii. E bine de stiut acum. Mersi mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o fi mai noua, dar eu unul nu vad rostul sa pui o unitate cu ecran mic cand exista RNS510 cu ecran mai mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/5/2016 at 1:58 PM, Mistery said:

o fi mai noua, dar eu unul nu vad rostul sa pui o unitate cu ecran mic cand exista RNS510 cu ecran mai mare

Motivul era ca eu ca sa pun RNS toata functionala normal m-ar costa destul de mult si era mai complicat de instalat, avand in vedere ca nu am nici bluetooth in masina, nici calculatorul de bord, nici comenzi pentru a face conexiunea etc. Si ma gandeam ca aceasta avand integrat bluetooth si microfon era mai ok (asta daca mergea).

Modificat de edyson1904
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde as putea sa verific daca am senzorul pentru temperatura uleiului? Am CB+ (tempomat, comenzi volan), dar nu am temperatura uleilui in setari. Daca nu am deloc asa ceva, se poate face retrofit? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca pe 17-Instruments - Adaptation sa te uiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, o sa ma uit maine cand imi vine vcds-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

ai senzor de temperatura. Problema este ca nu stiu ceasurile, sa iti afiseaze acest lucru. Nu este vorba de retrofit senzor.... ci inlocuire ceasuri, cu unele mai noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am mai vazut pe ceasuri din 2009, temperatura de ulei. (navigatia, si restul tot imi apare). O sa scanez cand vine jucaria, ca nu stiu exact ce cod au ceasurile mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!