Jump to content

Codari diverse/Setări Vag-Com Octavia2


cutcutro
 Share

Postare recomandată

Skoda mea nu este cu maxidot din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci numai cu VCDS-ul sau alt tester compatibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, mersii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa apara pe maxidot meniul "Convenience", cel care are si reglajul oglinzilor, trebuie ca modulul de confort sa fie pe 19 bytes si bifate functiile corespunzatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ce se poate face cand dispare Convenience? am intalnit asa ceva... nu a revenit nici dupa scoatere borna.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie incercat cu alt modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

46 nu are erori, codarea este ok, telecomanda merge. Doar ca nu merg semnalizarile la inchis/ deschis si nici deschiderea confort a geamurilor din butuc/ telecomanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/25/2017 at 1:47 AM, andrei_221 said:

si ce se poate face cand dispare Convenience? am intalnit asa ceva... nu a revenit nici dupa scoatere borna.... 

dar in Long coding pe 46 - e codat corespunzator ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am spus si mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca un update la modulul confort, daca este disponibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, andrei_221 said:

46 nu are erori, codarea este ok, telecomanda merge. Doar ca nu merg semnalizarile la inchis/ deschis si nici deschiderea confort a geamurilor din butuc/ telecomanda

O pb similara am avut la passat. Meniul insa era activ. S-a rezolvat prin deconectarea bornei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, o intrebare daca ma poate ajuta cineva va rog, am activat luminile de zi din proiectoare, problema este ca functioneaza proiectoarele de ceata si nu luminile speciale de zi ( proiectoarele de ceata sunt cu 2 becuri ). Trebuie modificat si vre-un bit ? nu am facut nimic altceva decat sa bifez lumini de zi , proiectoarele cu 2 becuri....Multumesc ( O2 FL 1,6 CR an 2010 )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai treba cu proiectoarele - activezi lumini de zi pe becuri separate - via separate lights - parca asa scrie

normal ca a aprins proiectoarele de ceata, daca asa ai activat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc, o sa incerc asa

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu problema mea, am urmat sfatul lui Florin si nu se mai aprind deloc,am atasat cateva poze sa imi spuneti va rog cum rezolv si eu si ce e bifat sau debifat , va multumesc pentru ajutor ( dai light in proiectoare, se observa ca nu se aprind cele pt day ci proiectoarele )

IMAG0173.jpg

IMAG0174.jpg

IMAG0175.jpg

IMAG0176.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai bifat ce trebuie. debifeaza DRl as position , DRL indicator lamp active (nu ai in ceasuri lampa de DRL), daytime dimming lasa la 100% sau cat era initial.... 

 si cauta urmatoarea setare la byte 15, bit 6 

 

 

nu te mai juca prin codari, si mai ales la BYte 18 sa nu modifici nimic. Poti sa faci ceva probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi, nu m-am jucat la absolut nimic, am bifat doar luminile de zi, in rest nu am umblat la nimic eu, asa cum vezi in poze a fost masina . Ma uit si te anunt de rezultat, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am urmat sfatul, rezultatul este neschimbat, aceleasi becuri stau aprinse....ce sa mai incerc ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in pricipiu sa te duci la cineva care stie ce are de facut. NU peste tot unde scrie DAylight inseamna ca se aprind becurile alea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/1/2017 at 0:10 PM, RB74 said:

Revin cu problema mea, am urmat sfatul lui Florin si nu se mai aprind deloc,am atasat cateva poze sa imi spuneti va rog cum rezolv si eu si ce e bifat sau debifat , va multumesc pentru ajutor ( dai light in proiectoare, se observa ca nu se aprind cele pt day ci proiectoarele )

eu nu vad unde ai activat ce ti-am zis eu....ci cu totul altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus aceleasi poze, scuze

Modificat de RB74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

serban.daniel92

Salut, am o skoda octavia 2 fl fabricatie 08.2011 (1.6 CR), vreau sa ii activez cateva functii daca ma poate ajuta cineva:

- ridicare geamuri pana la capat si inchidere oglinzi din telecomanda la a doua apasare scurta sau chiar lunga (maxim 2 - 3 secunde), acum trebuie sa tin apasat aproximativ 10 - 15 secunde si daca dau drumu la buton geamurile raman in pozitia pana unde s-au inchis.

- activare staging sau cum ii zice;

- am activat functia mirror down, a aparut si in meniul maxidot-ului, am bifat-o si nu se intampla nimic cand merg cu spatele, mai trebuie facuta alta setare?

 

O lista cu alte optiuni care le pot activa/modifica din tester gasesc?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru mirror down, butonul de reglaj al oglinzilor trebuie tinut in pozitia R.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca citesti, vei gasi toate informatiile.

- Mirror down in R merge doar daca ai scaune electrice cu memorie , sau modifici olginda din dreapta ( plus calc de usa dreapta)

- staging - citeste ca s-a scris

- ridicare comfort la geamuri - citeste ca s-a scris

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!