Jump to content

Codari diverse/Setări Vag-Com Octavia2


cutcutro
 Share

Postare recomandată

Am activat si eu la noua mea Skoda Octavia2, 2006,

DRL-urile pe proiectoare la 50% si se aprind cand las frana de mana (foarte destept),

inchiderea geamurilor cand o incui si mai tin 2 secunde pe buton pana pleaca in sus

lampa ceata si pe partea dreapta

si am mai gasit ceva in codare cu "emergency braking light" dar nu am stiut ce face, si nu m-am bagat.

coming home si leaving home le-am dezactivat ca nu ma ajuta cu nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Emmergency iti aprinde avariile cand franezi la peste 60/h mai brusc, atentionandu-i pe cei din spate ca te-ai infipt mai cu talent in pedala din mijloc.

Lampa ceata suplimentara o am si eu activata, nu e greu de rezolvat. Geamurile erau deja active.

DRL-ul iti recomand sa il ai pe faza scurta, nu pe proiectoare, e posibil sa te ia un politist de portofel daca e mai zelos. Nu ai cum sa ii dovedesti ca ai bec suplimentar in proiector, specific DRL, montat din fabrica. Eu am activat DRL pe faza scurta la 50%, absolut legal si fara bataie de cap daca ma opreste vreun cap de creta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

emergency brake light nu are legatura cu avariile, alea sunt active din fabrica.

la alte modele daca activezi functia asta , clipesc luminile de frana ca stroboscoapele la franarea de urgenta

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ups, am citit prea rapid.

La a mea, MY2007 (de fapt vanduta in nov 2006), merge sa activez stopurile sa clipeasca gen strobo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe scurta am xenon oem.

Si inca o chestie, nu mi se aprinde martorul de bec ars in bord, nici cand pun contactul, chiar daca am un bec de pozitie ars.

 

Cum se poate activa aceasta functie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut ars un bec pozitie stanga-spate. Nimic pe bord. Am mai avut ars cate un bec pe frana, imediat aparea mesaj in bord. La fel si la proiector fata (uitasem sa cuplez mufa cand am umblat la el).

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe spate pozitiile mici (laterale)sunt cate 2 becuri w5w care le vede doar cand se ard amandoua

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar cand puneti contactul , si face testul  vi se aprinde si martorul de bec ars?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, nu am observat. Ma uit maine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se aprinde martorul de bec ars cand se pune contactul.  Decat daca e un bec ars.....

 

Pe scurta am xenon oem.

Si inca o chestie, nu mi se aprinde martorul de bec ars in bord, nici cand pun contactul, chiar daca am un bec de pozitie ars.

 

Cum se poate activa aceasta functie?

 

functia este activata din fabrica., teoretic trebui vazut ce nu e ok la tine. 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

emergency brake light nu are legatura cu avariile, alea sunt active din fabrica.

la alte modele daca activezi functia asta , clipesc luminile de frana ca stroboscoapele la franarea de urgenta

Teoretic si la mine e activa functia din fabrica, de asemenea e bifata si din VCDS, cu clipiri si tot tacamul...insa nu am vazut sa semnalizeze vreodata (fiind la volan), ar trebui sa aud sunetul de semnalizare/avarie sau sa vad clipind butonul de avarie sau vreun martor in bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa ai viteza mai mare si sa franezi brusc - atentie sa nu se suie vreunul pe tine, cand faci testul.

 

daca e bifata, sigur merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut cel putin o situatie de care stiu, cu franare brusca la viteza...nu am auzit sau vazut nimic care sa-mi indice acea clipire de urgenta.

dupa franare, se opreste singura chestia sau ar trebui sa ramana butonul de avarie clipind?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e mai complicat de reprodus.
trebuie sa franezi aproape de limita de blocare a rotilor pe o distanta mai mare. avariile trebuie sa le opresti din buton.

Am impresia ca la octavia 2 nu merge decat pe semnalizari, iar pe frana merge doar la modelele cu LED.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te infigi in frana la peste 60/h si clipesc avariile. Nu opresti nimic de la buton, se opresc singure. Am patit de vreo 4 ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se opresc singure de fiecare data. Eu din 3 situatii de franare de urgenta, doar o singura data mi s-au oprit singure.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca mie nu-mi functioneaza...nu le-am vazut sau auzit niciodata. Desi au fost cateva situatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu situatii in care nu s-au aprins, desi am franat de la viteze mari cu rotiile blocate. Sistemul functioneaza, dar nu de fiecare data :)

Modificat de kamikatze
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum am spus mai sus, nu se aprind la orice frana drastica.

franarea se face aproape de limita de blocare a rotilor, in care ABS-ul nu blocheaza inca rotile si distanta de franare este mai lunga.

 

si gata ca deja suntem off topioc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are masina ta ceva probleme.

Nu de Andrei zic.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si se sting ( se opresc) dupa ce te pui in miscare. Atentie la cei care aveti ambele optiuni bifate, nu merge niciuna din ele in acest caz.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eeeee, probabil ca asta e :-) Voi debifa tremuriciul pe stopuri....macar cele pe avarii sa-mi mearga.

Cheers Al! :beer:

Modificat de octavia owner
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am activat rain closing de aici. Am incuiat masina, am lasat.o 1 2 minute si am dat cu apa pe senzor si nimic. In alta parte unde mai trebuie sa bifez? Ca altceva cu rain nu am gasit

post-23977-14153915095857_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe urma intri in meniu in maxi dot si o activezi de fiecare data inainte sa te dai jos din masina.

sau intri pe 46 convenience si la coding e o setare sa ramana activa functia permanent

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Setări Vag-Com Octavia2

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!