Jump to content

Codari diverse/Setări Vag-Com Octavia2


cutcutro
 Share

Postare recomandată

Incearca codingul pe RLS scris mai sus. Copy / Paste :)

Rog un moderator sa corecteze postul 1006. Am scris de 2 ori "inchide". Multumesc frumos!

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
octavia 4ever

daca vreau sa am CH /LH si sa mearga noaptea , pot sa imi montez senzori de lumina originali pe masina ? ce mai trebuie modificat si cam cat costa senzorul ?

Sent from my iPhone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am senzor, dar am activat functiile. Dezavantajul e ca merg si ziua, insa am telecomanda separata la alarma care nu e oem (viper), asa ca folosesc functiile numai cand am nevoie. Se activeaza numai din telecomanda cheii. Pana acum am avut nevoie de ele real doar o singura data. Restul au fost fite.

Ca sa pui senzor iti trebuie: parbriz, senzor, oglinda interioara, comutator lumini, mufe. Cam scump banuiesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vreau sa am CH /LH si sa mearga noaptea , pot sa imi montez senzori de lumina originali pe masina ? ce mai trebuie modificat si cam cat costa senzorul ? Sent from my iPhone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

mersi mult de info , nu stiam de treaba cu parbrizul .. daca stiam anul trecut cand l-am schimbat imi luam cu senzor .

Sent from my iPhone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Nu iese treaba ok pe un parbriz normal, cel mai bine parbriz cu support sensor si va arata ca de fabrica, oricum parbriz cu sau fara suprt sensor au preturi aproximativ egale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

se poate activa CH/LH si fara senzor de lumina ?

Sent from my iPhone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA preFL, da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Buna ziua . Am cateva intrebarii in legatura cu activarea acestor functii prin vag com . Vreau sa incep in primul rand prin a-mi cere scuze deoarece nu am avut rabdarea necesara pentru a citit tot acest topic , in cazul in care problemele au fost lamurite anterior , as avea rugamintea sa ma indrumati catre acestea eu fiind un utilizator nou al forumului si avand cunostinte modeste despre navigare sa . Problema pe care doresc sa o lamuresc consta in asa zisa "activare a cornering light " , este posibila activarea ? Mentionez ca fac referire la apriderea proiectoarelor nu la "adaptive cornering beam" cele pe xenoane , sunt posesorul unei skoda octavia 1z5 Rs Tdi - 2008 , o alta intrebare , este posibila "programarea" acelor prin vag com si la batrana skoda ca audi-ul acesta din videoclipul urmator ? http://www.youtube.com/watch?v=fvVbTj7z8fQ . Va multumesc frumos , si va multumesc pentru intelegere 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca centrala electrica permite (e HL-adica pe 30 biti) se poate. Pentru staging trebuie vazuta daca suporta functia pe adresa 17-instrumente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge cornering pe proiectoare. Staging-ul nu se poate activa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect.... decat la Octavia 2 FL... sau noul Tour. Suporta staging, avand cluster model nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Am o skoda Octavia 2 elegance din 2007 si am faruri cu halogen si vreau sa ii montez faruri originale cu lupa,intrebarea mea este ....dupa montarea lor mai trebuie sa fac ceva codari cu Vag Com-ul? Mentionez ca am sa fac tot  posibilul sa fac rost si de senzorii de autoleveling plus unitatea de comanda! :offtopic: Daca ma poate ajuta cineva sa stiu de unde pot lua un kit de autoleveling anuntati-ma (scuzati offtopicul) Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti monta faruri cu lupa, dar tot cu halogen. Exista asa ceva, veneau pe RS si Scout.

 

Ca sa pui faruri cu Xenon OEM e poveste complicata : calculator de xenon, cablaje, faruri complete, senzori de autoleveling pe puntea fata si spate, etc

 

Plus codarile cu Vagcom

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba nu e asa complicata cum pare. E intr-adevar mult de lucru, insa nu e nimic complicat.

 

Pt. conversia totala de la halogen la xenon ai nevoie de:

 - faruri xenon complete (controller, bec, motoras etc)

 - unitate centrala control xenon

 - senzor autolevelling fata

 - senzor autolevelling spate (in functie de anul de fabricatie)

 

In plus, mai ai nevoie de 2 conectori pt. faruri (farurile xenon au conector 14 pini, halogen la octavia parca au 10), cablaj pt. shutter (de la fiecare far la centrala electrica), cablaj CAN (de la fiecare far la unitatea de control bixenon), cablaj pt. fiecare senzor de autolevelling si cablaj pt. unitatea centrala xenon. 

 

Apoi codingul si BS cu VCDS.

 

Partea cea mai grea e sa strangi piesele. Montajul (conversia) e o operatiune relativ usoara.

 

Cauta piesele la dezmembrari, pe ebay sau forumuri. Senzorii de autolevelling, unitatea centrala control xenon sunt comune cu alte modele de pe PQ35.

 

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Halogenele au T10 - cu 10 pini.... iar Bixenon au T12 - cu 12 pini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cu 14. ca octavia cu bixenon eu inca nu am vazut.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru ajutor! Eu am un set de faruri complete cu bec xenon D1s,motorase ,calculator, mai trebuie sa caut restul pieselor si dupa o sa discutam de codarea lor daca ma poate ajuta cineva! Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut

as vrea sa stiu daca se poate seta pe undeva intervalul de temporizare al stergatorului de pe spate.

adica sterge cam des si as vrea sa stearga mai rar.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut,

stiti cumva daca e posibil un upgrade de la central electric  sau/si central conv. de la octavia 2005 , la una FL ; in final ma intereseaza daca exista posibilitatea sa fac sa functioneze auto rain closing , si daca da care din aste trebuie schimbate .

am facut toate setarile pe cele care le am acum ,dar refuza sa "colaboreze"

 

Cu respect, Traian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se poate , la FL centrala electrica incorporeaza si central convenience.

 

oricum si modelul vechi stie Auto Rain Closing. Sunt 2 biti care trebuie codati in central Convenience - unul bifat si celalalt debifat.

 

in 46 - central convenience

post-17228-0-42705300-1380920948_thumb.p

 

in 09- central electronics

post-17228-0-94362800-1380920957_thumb.p

 

si vezi cum functioneaza. daca incui masina, dupa 30 secunde - 1 minute poti pune apa sau bate usor cu degetele peste senzor, trebuie sa inchida geamurile

Daca nu incui masina, dupa ceva mai mult timp o sa le inchida (eu am observat asta cand am asteptat in masina si ploua, dupa ceva vreme am auzit impulsurile in toate motorasele de geam)

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mentiunea ca la modelul pre-FL, modulul convenience trebuie sa aiba coding pe 19 bytes. Cele pe 13 nu suporta rain closing.

Masina fiind 2005, sunt sanse mari sa aiba modul convenience cu coding pe 13 bytes. Verifica pe adresa 46.

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Mi-am scanat cu o interfata originala si cu ultima versiune de VCDS (12.12 parca era) Skoda Octavia 2 combi, 1Z5 sa vad ce erori am.

Mi-a dat o eroare la Instruments si nu gasesc o explicatie valabila sau care ar fi de  fapt problema. 

Address 17: Instruments        Labels: 1K0-920-xxx-17.lbl
   Part No SW: 1Z0 920 842 D    HW: 1Z0 920 842 D
   Component: KOMBIINSTRUMENT VD1 1612  
   Revision: V1612036    Serial number: SKZ7Z0G4241338
   Coding: 0003101
   Shop #: WSC 47970 136 182754
   VCID: 3874F3F74B78F7DE6C3-806D
 
1 Fault Found:
00003 - Control Module 
            014 - Defective
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01101110
                    Fault Priority: 2
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 255
                    Time Indication: 0
                    Date: 2064.00.00
                    Time: 00:00:00
 
I-am dat Clear DTC, dar apare instant inapoi eroarea de mai sus
 
Daca stie cineva la ce se refera eroarea si care ar fi solutia, va rog dati un reply.
 
Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Setări Vag-Com Octavia2

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!