Jump to content

Codari diverse/Setări Vag-Com Octavia2


cutcutro
 Share

Postare recomandată

la Byte 23 bifezi :

- bit 2 - internal turn light alghoritm

- bit 3-4  - 08 Turn light via fog lights

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stefanos_lovin

Daca la byte 23 bifez: bit 3-4 - 08 Turn light via High Beam se v-a activa DRL pe faza lunga cu modificarile de dimming (procentaj) din byte 20? sau e valabil doar pe proiectoarele de ceata? Am activat pe proiectoarele de ceata cu 30% dar s-a mai legalizat ceva cu DRL pe proiectoare sau mai bine conform legislatiei pe faza lunga(high beam)...sa nu am probleme cu rutiera. Eu am doar halogene pe faza lunga/scurta cu becuri separat faza lunga-scurta(H1/H7).

Sau trebuie modificat si la byte 21 bitii 1-7 (bit 7-low beam always activ) conform screenshot-urilor atasate.

E un avantaj ca la activarea DRL pe proiectoare nu se mai aprind si pozitiile (pe timp de zi).

Modificat de stefanos_lovin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa le pui pe proiectoare....

 

in rest, te poti juca cum iti place la ele.... si vezi pe care ramai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DRL nu accepta dimming decat pe proiectoare. 30% este putin, minim 50% trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am activat drl pe faza scurta si activ dimmingul la 48%, mai jos nu ma lasa. Deci merge si pe faza scurta - byte 20. Depinde de centrala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, accepta...  dar ai verificat daca scade intensitatea fazei scurte la jumatate? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg intrebarea. Dimmingul e la 48%, adica drl este atat cat il setezi, in cazul meu 48%, iar cand aprind faza scurta e 100 %.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In VCDS si la mine aplica valoarea de dimming, dar real, nu scadea intensitatea luminii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Ieri am vazut o skoda O2 Fl cu american position.

Oare se poate activa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca se poate - din Long coding la centrala electrica, se pun - de regula - la 30% intensitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca se poate - din Long coding la centrala electrica, se pun - de regula - la 30% intensitate

poti fi mai explicit te rog ca nu imi dau seama cum sa fac. ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in 09 Central Electronics la Coding, cauti byte-ul la care scrie ceva de genul "Turn signal left/right as parking light (USA/Canada style) si setezi intensitatea luminilor de semnalizare acolo la 20-30% maxim.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc. cred ca maine merg sa vad cum imi iese.

 

Al II-lea stop de ceata se poate activa, sau nu inca

Modificat de justyn19k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PE FL nu am gasit USA style. si celalalt stop de ceata sigur se activeza dar nu stim cum. pe superb este activ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca s-a tot discutat pe forum asta, insa culmea este ca am vazut prin iasi si al 2lea stop pe ceata aprins si zilele trecute am vazut pe la tg. frumos pe o o2 fl cu nr de bucuresti usa style. 

ma gandesc ca cineva ori stie sa le faca ori intamplator a reusit sa le activeze. masinile erau diferite :dry:  :grrrrrr:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intmplator am activat eu pe o o2FL dar am montat centrala de pe un superb. Ori nu erau FL dar au pus stopuri de FL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. Am luat hotararea de a schimba Skoda Stream cu Stream MP3. Am inteles e la colegul de aici care mi l-a vandut ca trebuie sa il "imperechez " cu masina. Am interfata vag-com acasa si am cat de cat habar despre ce e vorba, dar am nevoie de ajutorul vostru pentru a rezolva asta. Ma puteti ajuta? Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cate difuzoare ai pe masina? masina de pe care provine stream MP3 are tot  atatea difuzoare? 

Ai codul aparatului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

abia maine imi vine aparatul. Am 4 difuzoare pe masina si cred ca si masina de pe care a fost dat jos are tot 4. Nu stiu care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez, de asta am apelat la ajutorul vostru. Imi pute spune, va rog, cum trebuie sa procedez si care sunt pasii de urmat? Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai difuzoare doar pe fata ( 2 bass + 2 tweeter = 4 difuzoare) , atunci ai configuratia minima si va merge fara probleme.

 

Daca nu, dupa ce montezi pe masina aparatul si introduci codul, intrii cu VCDS la adresa 56 Radio si la Coding o sa ai un cod din cifre. Daca pozitionezi cursorul pe acel cod, va aparea un balon cu explicatii si cu toate optiunile posibile de codare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am boxe si pe fata si pe spate, adica am 8 boxe. Ok sper sa am si codul la cd-player. Sper sa o rezolv maine. Oricum ar fi postez aici. Multumesc mult pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si eu sper sa ai codul (PIN)  .. ca altfel va trebuie sa mergi la reprezentanta sa il afli. Si daca aparatul provine de pe masina furata, te trezesti cu Interpol la usa (cazuri reale intamplate cu ceasuri de bord si aparate audio- pentru ca necesita conectare online cu fabrica si daca SKZ sunt in baza de date... e nasol )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aparatul provine de pe masina colegului "nebunu1234" (Alex) nu cred ca o sa fie probleme de acest gen, sau ma rog... sper sa nu fie. Anunt pe masura ce mai fac cate ceva. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am faciut rost de codul PIN, am montat unitatea pe masina si merge. totul e in regula mai putin un lucru. Am fault code pe unitate. Control module incorectly coded 01044. Imi puteti spune, va rog ce trebuie sa modific si unde? banueisc ca in can gateway... Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Setări Vag-Com Octavia2

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!