Jump to content

Codari diverse/Setări Vag-Com Octavia2


cutcutro
 Share

Postare recomandată

Si inca ceva .. inainte sa va apucati de modificari hardware, incercati toate variantele de codare - labelul fiind de audi s'ar putea sa existe diferente.

 

O zi buna.

 

P.S. Poate ca posturile acestea ar trebui mutate in alt topic, dat fiind faptul ca ele nu aplica pentru octavia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Hop apar si eu cu o intrebare pe aici directionata pe cat posibil fata a ofensa ceilalti colegi catre Cristi sau Florin. Pe a mea octavie 2009 am vreo sansa sa setez oglinzile sa se plieze/deschida la incuiere/descuiere, coborarea oglinzii sin dreapta la cuplarea R sau corneringul?

Multumesc anticipat domnilor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a ta e FL - nu face asa, cand ti apasat mai mult pe incuiat - pe cheie ?

 

pt coborare la R - trebuie inlocuit motorasul de la oglinda dreapata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Nu am incercat dar vad astazi si revin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Da Florin, ai dreptate oglinzile se pliaza la apasarea lunga a butonului de incuiere :)  :beer:

Mai ramane acum sa va rog sa imi spuneti daca pot pune tempomatul, are comenzi pe volan si citisem ca la unele trebuie schimbat fie blocul fie coloana, daca pot activa corneringul si eventual ce alte minunate setari mai pot face pe ea.

 

Multumesc inca o data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bucur - O2FL are asa ceva.

 

Tempomat - sigur - trebuie doar maneta, montat si activat - in 15 minute e gata

 

Cornering - da... si altele.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

am si eu o intrebare. La Fabia am putut regla de pe undeva sa mearga volanul mai usor, aveam practic de ales intre 5 valori, default fiind pe mijloc. Eu am pus sa o pozitie mai sus ca sa mearga mai usor, si chiar era mult mai bine. La Octavia 2 se poate seta de undeva? Mentionez ca are ceva optiune si cu cat creste viteza cu atat mai greu merge volanul dar parca la viteze mici merge un  prea greu. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi pe asistenta servodirectie - in 10- adaptari - La mine la Passat, nu ma lasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este pe 44 steering asist

 

nu merge la toate modificarea asistarii din motivul urmator :

 

 

 

Adaptation
Channel 001: Characteristic Curve

Depending on the Steering Aid Generation/Software Version this Channel may or may not be active. Generation 1 and early Generation 2 still allowed switching between up to 16 different predefined Characteristic Curves, while later/updated Generation 2 and 3 do not and the Adaptation Channel is being inactive/unavailable.

The Control Module Identification lists the currently selected Characteristic Curve. The first Example shows an early Generation 2 with a currently active Curve #9 indicated by Kl. 9 in the Component Field, while the second Example shows a Generation 3 which cannot be altered. As a rule of thumb, if the Number of current Setting is larger as 20 this Setting/Channels cannot be altered directly.


Address 44: Steering Assist
Part No: 1K1 909 144 F
Component: EPS_ZFLS Kl.9 1301

 


Address 44: Steering Assist
Part No: 1K0 909 144 P
Component: EPS_ZFLS Kl. 74 3305



If the Identification shows 000 as current Setting it means that no Characteristic Curve has been uploaded and the System is working with a Linear Curve instead. This is a common Situation after the Steering Rack has been replaced, for further Details please see Steering Aid (J500) Control Module Replacement
Address 44: Steering Assist


Part No: 1K0 909 144 J
Component: EPS_ZFLS Kl. 000 3001

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesant, voi incerca si eu sa vad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O alta idee ce mi-a venit zilele acestea. Am mers fara sa pun centura, bineinteles a inceput piuitul si clipitul martorului in bord. Dupa circa 2 min aproximativ sunetul sa oprit iar martorul in bord a ramas aprins. Ma intreb eu asa...nu se poate seta de undeva acel interval cat suna? adica sa-l pui 15 sec de exemplu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut
 

As vrea sa va intreb daca exista vreo optiune din VCDS sa fie shimbata grafica afisata pe RNS510 pentru senzorii de parcare OEM. Senzorii sint numai pe spate.

 

Se poate sa arate toata masina (ca cel din imaginea de aici)  si nu numai spatele chiar daca nu sint instalati si cei de pe fata ?

 

modulul de pe masina este : 1Z0 919 475 B  --- Coding: 100001

 

trebui cumva inlocuit modulul cu acesta  ?

 

masina este cea din semnatura

 

multumesc
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ce ai montat pe masina? PDC sau OPS? Banuiesc ca OPS. OPS-ul este sistemul optic, iar PDC-ul este numai avertizare sonora. Daca nu sunt montati senzorii pe fata nu are ce sa-ti arate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, sint OPS. Deci in cazul asta numai upgrade la 1Z0919475C ar face sa apara masina intreaga si nu numai spatele.

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

am incercat sa modific sensibilitatea sau ma rog usurinta cu care dau de volan dar din pacate....

Address 44: Steering Assist        Labels: 1Kx-909-14x-44.clb
   Part No: 1K1 909 144 M
   Component: EPS_ZFLS Kl.069 H08 1901  
   Shop #: WSC 73430 000 90108
   VCID: 356B50705C5A696
 

No fault code found. 

 

avand numarul mai mare de 20 nu o pot modifica.

Am reusit setarea de confort geamuri iar acum la o apasare mai lunga de 2 sec geamul se duce singur sus.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se paote si pe astea, dar din fabrica presupun....  Pe un Seat Leon FR, cu aceeasi directie, generatie 2,  volanul merge mult mai usor.

 

Atentie la geamuri, cu setarea asta comfort, ca in acel moment nu mai e activa functia de detectare a unui obstacol cand se inchide geamul....

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu stiam ca are o astfel de functie.

Din ceea ce spui practic geamul se ridica "orbeste " tot timpul sau doar cand ti apasat mai mult de 2 sec?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod normal, geamul stie sa se opreasca cand intelneste un obstacol (gen mana unui copil) . La actionarea asta Comfort ( deci cand tii 2 secunde apasat pe buton), geamurile se vor inchide "orbeste " cum zici tu. In rest ele merg normal, cu detectarea obstacolelor.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci e ok. eu sunt multumit de setare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce setare e la inchidere geamuri fara buton apasat continuu?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confort function automatic closing pe confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
stefanos_lovin

Stie cumva cineva ce fac bit 0,1 si 6? Care e treaba cu Transport mode, ca incerc sa activez cornering si nu reusesc. Are cumva treaba cu Byte-ul 8? Am Skoda o2 2008 si centrala highend de 30 bytes!

Byte 08.bmp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai treaba cu Transport mode - care dezactiveaza din functii, pana la livrarea masinii - cand se dezactiveaza transport mode....

 

fa prinscreen dupa toate ecranele de pe LC la centrala ta electrica, sa ma uit pe ele.

 

L.E. - asa trebuie sa arate ecranul, cu functia activata - vezi in postul de aici http://vwforum.ro/topic/13567-setari-vag-com-octavia2/?p=1246064

 

 

post-30007-0-36307100-1370953461_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E pe la byte 23 se nifeaza cornering active si un rand mai jos pe ce vrei sa fie activ. Se foloseste pe proiectoare.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Setări Vag-Com Octavia2

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!