Jump to content

Codari diverse/Setări Vag-Com Octavia2


cutcutro
 Share

Postare recomandată

poate pe FL

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cu codarea byte 18 ce faci ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa activarea catorva functii pe Octavia FL gen cornering, stagging, auto lock/unlock a aparut o schimbare cand activez functia DRL. Mi se aprinde pozitia pe spate si iluminatul numarului de inmatriculare. Doar pozitia pe spate ( si DRL) O fi avand vreo legatura cu noile setari? Ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, are legatura. Sunt 2 moduri de DRL :

1. DRL doar pe becurile dedicate din proiectoare

2. DRL pe becurile din proiectoare si suplimentar pozitii spate.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau si eu codarea pentru DRL sa fie aprinse si pozitia spate. Tarile "civilizate" au multe tunele stradale, iar cand intru in ele doar cu DRL fata, ma simt vulnerabil ca din spate nu e deloc vizibila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face la reprezentanta - acolo am vazut eu codarea respectiva, pe VAS5051B.

Cu Vag Com nu stiu sa iti spun, dar probabil are de-a face cu codarea byte 18, la care nu se poate umbla cu vag -com

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O recomandare de reprezentanta/persoana (in B) ce poate sa imi activeze DRL on rear light?

Poate chiar mai multe detalii cum se face? Mersi

Modificat de BiCos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am inlocuit recent minidotul din dotarea masinii cu maxidot - schimbare facuta la reprezentanta. Pe moment nu am observat ca nu mai functiona camera de mers inapoi, iar mecanicul spune ca el nu a umblat la ea. Trebuie facuta vreo setare ceva?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O recomandare de reprezentanta/persoana (in B) ce poate sa imi activeze DRL on rear light?

Poate chiar mai multe detalii cum se face? Mersi

orice reprezentanta Skoda....

Salut! Am inlocuit recent minidotul din dotarea masinii cu maxidot - schimbare facuta la reprezentanta. Pe moment nu am observat ca nu mai functiona camera de mers inapoi, iar mecanicul spune ca el nu a umblat la ea. Trebuie facuta vreo setare ceva?

Multumesc!

mai multe detalii despre camera, afisaj, montare? oricum sunt montate separat si nu ar trebuis a fie nicio legatura intre ele.....

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am inlocuit recent minidotul din dotarea masinii cu maxidot - schimbare facuta la reprezentanta. Pe moment nu am observat ca nu mai functiona camera de mers inapoi, iar mecanicul spune ca el nu a umblat la ea. Trebuie facuta vreo setare ceva?

Multumesc!

Poti sa imi spui cat a costat schimbul de minidot ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Navigatia este am TTi -7501 iar camera este tot ceva de acest tip. Inainte de inlocuirea clusterului camera functiona, acum la introducerea in treapta de mers inapoi apare scris CAM dar ecranul este negru.

Schimbul de minidot a costat 200 ron (manopera, codare ambele chei,etc) iar clusterul l-am avut de pe un autoturism avariat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica conexiunile camerei, alimentarea, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a facut alceva decat sa schimbe ceasurile si sa le codeze;cand cuplez marsarierul apare stanga sus scris CAM dar ecranul ramane negru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Navigatia este am TTi -7501 iar camera este tot ceva de acest tip. Inainte de inlocuirea clusterului camera functiona, acum la introducerea in treapta de mers inapoi apare scris CAM dar ecranul este negru.

Schimbul de minidot a costat 200 ron (manopera, codare ambele chei,etc) iar clusterul l-am avut de pe un autoturism avariat.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

De ceva vreme filamentele de 4W de la becurile de frana nu se mai aprind la nici unul din cele 2 becuri. Faza e ca lumina de pozitie pe segmentul de sus se face folosind filamentul de frana dar cu intensitate scazuta. La franare se aprind doar filamentele de frana(21W) la intensitate maxima. Stie cineva cum se poate aduce la starea initiala? Adica sa functioneze separat cele 2 filamente. Mentionez ca problema a aparut dupa ce a fost in service.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facelift si la mine nici nu e cablata partea de 4W din acele becuri/ nici sus la bec frana nici jos la bec ceata.

La fel se aprinde filamentul de 21W pe la 40%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filamentele subtiri NU sunt folosite nici sus si nici jos la stopul de ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare

De curand mi-am facut la tcm un upgrade obd tuning stage 1. au scos calculatorul de la motor si au facut modificarile, insa am o problema in sensul ca inainte masina mea fara sa fie in viteza la acceleratie nu trecea de 2500 ture acum nu mai am acel prag, cu toate ca esp-ul e activ, pt ca citisem prin forum ca daca e activ nu trece de 2500 si daca il dezactivez ar trece.

cred ca s-a dezactivat in timpul modificarilor

imi puteti spune daca il pot activa iarasi, si daca da cum as putea face asta. Am vag-com-ul

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu nu se poate face cu vcds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu deranjez pe nimeni, am o intrebare:

- merge sa activez coming home/leaving home, cornering, doua stopuri ceata, inchidere autmoata la 15km/h?

Skoda Octavia 2 fabricata in 2005.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inchiderea da.

stopuri .... trebuie si modificare hardware.

cornering nu

CH-LH - activeaza si vezi daca executa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot Florin... :icon_thumleft:

La stopuri - modificare hardware, te referi la legarea stopului la instalatia electrica, nu?

Ca pe un stop are deja ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai... dar nu il are pe al doilea si din aceasta cauza, o sa vada circuitul deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, mersi...alte minuni mai pot fi activate? dar avand in vedere anul fabricatiei, nu prea cred...

Modificat de STOE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Setări Vag-Com Octavia2

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!