Jump to content

Codari diverse/Setări Vag-Com Octavia2


cutcutro
 Share

Postare recomandată

Interesant, dar nu trecerea la cod 00, era interesant daca se lua contactul dupa codare pentru a vedea daca ia codarea la PON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles ca luam si contactul dupa fiecare codare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-ai spulberat orice speranta de a intra in Byte 18, eu voiam activare DRL si pe pozitie spate, poate si ceata dreapta spate. Dar pana la codari ma apuc de facut hard pentru luminite spate. Mersi B pentru lamuriri si mai ales sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU merge stop suplimentar ceata din codari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Am fost astazi la Open Service si imi activezi si a 2a cheie pt ca sa imi merga contoalele radio de pe ea si sa imi verifice daca imi merg corect xenoanele la funtia de adaptive ca mie mi se par ca nu mai merg corespunzator, la un moment dat a imi zice tipul de la open ca si bcm-ul asta pe cae l-am pus s-a dus...si sa va zic de ce:

-a pierdut legatura cu centrala electrica si nu mai reusea de loc sa intre in legatura cu ea. la scanare nici nu macar nu ii verifica centrala electrica. Dupa ce am ars-o pe prima am dat jos xenoanele din proiectoare, dlr-urile care erau leduri cu anulator, becurile led din semnalizari si pozitie si mi-au ramas cele din cupola, din portiera si de la numar spate care sunt cu anulator. Mi-a zis ca e posibil sa se fi dus si centrala asta datorita ledurilor din portiera. E posibil asta?

Apoi a incercat pin nu stiu ce metoda on line si s-a conectat la centrala electrica prin on-line, parca, am vazut ca a rescris un cod, si a reusit in cele din urma sa imi faca si a2a cheie sa merga.

Am observat ca au ramas niste erori le pe care as vrea sa le scanez luni si sa le potez si ce am vazut e ca mi-a ramas o problema mai veche la xenoane, pe faza scurta ceva ce am gait mai vechi si din ce am vazut eu acolo e ceva de genul asta ce am gait pe masina mea mai de ceva vreme in urma

Address 55: Xenon Range Labels: 5M0-907-357-V2.lbl

Part No SW: 5M0 907 357 C HW: 5M0 907 357 C

Component: AFS-Steuergeraet 0142

Revision: 00H04000 Serial number:

Coding: 1507354

Shop #: WSC 10131 599 70744

VCID: 346D6D74572070E

Subsystem 1 - Part No: 7L6 941 329 B

Component: AFS-Lst.-Modul l 0004

Coding: 00000023

Subsystem 2 - Part No: 7L6 941 329 B

Component: AFS-Lst.-Modul r 0004

Coding: 00000023

1 Fault Found:

02988 - Left-Hand/Right-Hand Traffic Switchover Active

000 - -

Freeze Frame:

Fault Status: 01100000

Fault Priority: 6

Fault Frequency: 1

Reset counter: 227

Mileage: 30181 km

Time Indication: 0

Date: 2014.14.30

Time: 16:53:54

Freeze Frame:

Voltage: 11.64 V

Speed: 0.0 km/h

ABS 1

Oricum mi-a zis ca a sters eroarea asta si ca sa verific diseara daca imi merge functia adaptive. Luni primesc vag-com-ul si o sa fac eu o scanare si sa vad despre ce e e vorba.

La un moment dat a renuntat la calculattorul de service si a venit cu laptop-ul lui. Initial nu a reusit sa vada centrala electrica, dar apoi a gasit-o, nu stiu cum, s-a conectat la ea, insa prin calculatoul de la reprezentanta nu a reusit deloc. Mai am un pic si merg la revizie la suceava si vad acolo despre ce e vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si tot nu vreti sa va potoliti cu xenon si led-uri.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da de pun xenoane in proiectoare nu am mai pus...

Asta se intampla daca bcm-ul e MADE IN ROMANIA...si de asta de din 2013 vor fi facute in irlanda. Pana atunci il las pe asta si o sa comand unul facut de irlandezi

Modificat de justyn19k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si o sa se intample le fel. De ce nu vreti sa intelegeti ca inalta tensiune de 27Kv de la descarcarea xenonului face rau componentelor electronice ale masinii, poti fi si made in USA, e acelasi lucru.

Cat despre aia unde ai fost tu, daca incuiau masina si asteptau max 2 minute si o descuiau se conectau la centrala electrica, si codarea telecomenzilor se face in 30 secunde, nu mai mult.

Cat despre eroarea ta, vezi sa nu ai activat tourist solution.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la masinile cu xenon de fabrica, BCM e tot made in Romania si nu am auzit niciunul sa se strice. Deci e clar din cauza xenoanelor AM.

La octavia pre-FL se ardea motorul la stergatoare, la FL se ard BCM si senzori de lumina....

Cand Siemens sau Philips sau Bosch o sa faca intr-adevar kituri de xenon AM (foarte putin probabil) atunci o sa puteti pune linistiti, dar vor costa de 10 ori mai mult decat un kit obisnuit pentru ca vor fi gandite sa nu arda nimic in jurul lor.....

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine masina are xenon de fabrica, si eu am gresit ca nu am stiut si am pus si pe proictoare.

Acum dupa ce am schimbat bcm-ul mi-au ramas niste leduri in ochiurile alea rosii din portiera, in plafoniere -fata si spate-, si la numarul de pe spate(astea sunt cu anulator).

Ce va intreb eu...e posibil ca ceea ce am pe masina acum sa mai strice si bcm-ul asta? Mentionez ca nu mai am xenon pe proiectoare ci doar xenonul de fabrica.

Acum merge si adaptivul la xenoane.

Cat despre aia unde ai fost tu, daca incuiau masina si asteptau max 2 minute si o descuiau se conectau la centrala electrica, si codarea telecomenzilor se face in 30 secunde, nu mai mult.

Cat despre eroarea ta, vezi sa nu ai activat tourist solution.

Cred ca am avut ceva activat prin maxidot cu travel... parca si ma gandesc ca poate din motivul asta.

Ceea ce zici tu cu incuiatul masinii nu au au facut-o. dar e importamt ca au rezolvat in cele din urma problemele.

si la masinile cu xenon de fabrica, BCM e tot made in Romania si nu am auzit niciunul sa se strice.

cunosc pe o persoana cu o2 pre fl care nu a avut nimic modificat la masina si a schimbat 3 bcm-uri si la el semnalizarile o luau razna. Masina era in garantie si acum la ultima tura au schimbat mai multe dar nu stiu exact ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu semnalizare care a luat-o razna am vazut si eu, dar era din cauza alarmei montate ulterior. Sunt multe modificari, care par minore si improbabil sa afecteze, dar care pana la urma afecteaza ceva...

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Centrala de prefl e total diferita de asta de FL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am activat ieri din maxidot inchiderea automata a usilor dupa ce in timpul mersului la viteze de peste 15km/h. Inainte cand aveam activata functia asta am vazut ca la momentul scoaterii cheii din contac se deschideau toate portierele(se dezarmau)acum nu mai merg la fel, trebuie sa le dezactivez manual din butonul de langa schimbator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai activeaza si decuierea usilor Autounlock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau de pe centrala daca nu e functia in maxidot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma, se poate activa CH/LH, pe O2FL, chiar daca nu are senzor de lumina?

CH/LH activ permanent, indiferent de lumina de afara.

Si daca da, cum?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde vad sa fac din 3 clipuri pe semnalizare la o atingere sa fac 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In centrala electrica in adaptari ar trebui sa ai comfort turn signals

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pe maxidot la funtia assistants o casuta ce se paote bifa si anume bend lighting. Inainte cand o activam martorul de bac ars clipea de cateva ori si apoi se stingea. Acum nu mai am asa ceva.

Ce inseamna asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bend light =

Cornering Light, dynamic (AFS)

The bi-xenon headlights with dynamic cornering light provide up to 90% better illumination of corners and turn-off area. Above a speed of approx. 15 km/h, headlight beams follow the steering angle of the vehicle’s steering wheel with the aid of small servomotors in the headlight units. The maximum swivel angle of the dynamic cornering light is 15 degrees. The steering movement of headlight units is controlled by means of signals from the steering angle sensor, among other things. The improved visibility enables obstacles to be detected earlier, and the driver gains additional reaction time. This reduces the risk of an accident quite considerably.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pe maxidot la funtia assistants o casuta ce se paote bifa si anume bend lighting. Inainte cand o activam martorul de bac ars clipea de cateva ori si apoi se stingea. Acum nu mai am asa ceva.

Ce inseamna asta?

Functia tourist mode, o folosesti cand mergi in Anglia sa nu-i orbesti pe ceilalti,. Doar la asta clipeste acel martor. la cornering nu.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...dar mai am si Travel mode...si din ce am vazut in momentul in care e bifat nu mai am adaptivul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci este chiar functia de cornering pentru farurile adaptive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Setări Vag-Com Octavia2

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!