Jump to content

Alegere anvelope de iarna 2019 / 2020


Ex member
 Share

Postare recomandată

Nu cred ca al nostru coleg @zidanne ar fi mers "brutal" in cei 3 ani cu anvelopele :)
Posibil sa fie vreun defect de fabricatie? Arata destul de rau crapaturile alea, dupa asa putin timp...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu cred ca a mers in acel mod, dar a afirmat ca le-a folosit si la 25 de grade, unde se pot distruge repede, materialul devenind foarte moale si intinzandu-se foarte usor la contactul cu asfaltul, a carui temperatura este si mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dercos subscriu. Am si eu TS860 pe 15 pe Bora din 2016 si nu arata deloc uzate, nu sunt tari iar ca feeling se simt foarte asemanator cu Michelinurile Alpin 6 noi de pe Octavia 3.

Apropo de Michelin Alpin 6, am facut vreo 1500km cu ele deja. Ca zgomot de rulare stau bine spre foarte bine.

Pe viraje sunt o idee mai moi decat cele de vara pe 17 cu balon 50 vs 55 la Michelin.

Daca accelerez la podea pe drum umed rupe aderenta in treapta 3, dar totusi ma gandesc ca e normal la 180 cai.

Am mers si putin agresiv cu ele si pentru niste anvelope de iarna se descurca excelent, iti confera incredere pe viraje si la franare.

Nu pot sa compar cu Continentalurile TS860 de pe Bora, ca alea sunt pe 15 cu balon 65, insa pot spune ca se simt foarte asemanator la aderenta si confort.

La 360 lei bucata pt 205x55xR16 91H, eu ma declar super multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dercos @acidone77 @yeeeeman  Masina e o Skoda Octavia 1.6 TDI cu stage 1 de la @voinea de nici prea prea, nici foarte foarte.

Circul frecvent pe A1 Bucuresti - Pitesti, ma duc destul de mult prin Bucegi. De aproape 18 luni masina a cam devenit masina sotiei asa ca a stat destul de mult timp prin Bucuresti si imprejurimi. Cel putin iarna trecuta a prins doar 2 zapezi. Restul doar asfalt umed, ici colo catre un drum neasfaltat. 

Nu pot spune ca le-am menajat sau ca le-am fortat. De obicei montez rotile de iarna pe la jumatatea lui noiembrie si le dau jos dupa ultimul viscol de primavara (ala e prin aprilie). Intre timp vede de toate: +25 in februarie  dar si -15 in martie, asfalt, zapada, gheata (acum 3 saptamani am fost la Piatra Arsa si mi-au dat ceva emotii pe o rampa acoperita cu polei), drumuri forestiere. Nu mai zic ca aici in B arunca pe strada cu tot ce au prin debara. Cred ca si continutul toaletelor ecologice ajunge pe sosele... In mod normal, daca masina nu era downgradata la masina de fataiala, probabil aveam deja 40.000 in ele si oricum le schimbam - n-am reusit mai mult de 3 sezoane cu cele de vara si 4 cu cele de iarna (fac cam 20k vara si 10 iarna). Rotile stau la umbra, in garaj toata vara, umflate la 2.0 Bari.

 

La rosie am Nokian WRD4 de care am fost super multumit cand m-am dus in plin viscol pana la Paltinis si apoi am bagat Targul de Craciun de la Sibiu apoi pe cel de la Brasov si, plecat fiind din Bucuresti pe soare, m-am intors pe 10 cm de rapada. In rest sunt mult prea moi pentru zona de sud a Romaniei. Daca ar fi sa repet isprava probabil luam WRA4... dar sunt doar detalii. Urmeaza sa le scot si pe alea de la naftalina saptamanile astea.

 

Modificat de zidanne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/19/2020 at 2:54 PM, yeeeeman said:

@dercos subscriu. Am si eu TS860 pe 15 pe Bora din 2016 si nu arata deloc uzate, nu sunt tari iar ca feeling se simt foarte asemanator cu Michelinurile Alpin 6 noi de pe Octavia 3.

Apropo de Michelin Alpin 6, am facut vreo 1500km cu ele deja. Ca zgomot de rulare stau bine spre foarte bine.

Pe viraje sunt o idee mai moi decat cele de vara pe 17 cu balon 50 vs 55 la Michelin.

Daca accelerez la podea pe drum umed rupe aderenta in treapta 3, dar totusi ma gandesc ca e normal la 180 cai.

Am mers si putin agresiv cu ele si pentru niste anvelope de iarna se descurca excelent, iti confera incredere pe viraje si la franare.

Nu pot sa compar cu Continentalurile TS860 de pe Bora, ca alea sunt pe 15 cu balon 65, insa pot spune ca se simt foarte asemanator la aderenta si confort.

La 360 lei bucata pt 205x55xR16 91H, eu ma declar super multumit.

Stai fara grija, asta mi se intampla si cu Conti-urile de vara, pe asfalt umed, la 25 de grade si cu numai 150CP.

 

La mine e a 2a iarna cu Michelin Alpin6, le-am pus pe masina saptamana asta, n-au decat ~6-7000 km, nu vad vreo deosebire fata de atunci cand le-am cumparat, vara stau depozitate montate pe jante, la intuneric si temperaturi scazute.

 

Nu stiu daca ai mai avut pana acum Michelin de iarna, dar cred ca nu o sa fii dezamagit.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa imi cumpar niste anvelope noi de iarna. 

A folosit cineva Fulda Kristal Montero 3? Ce parere aveti despre ele. 

Sau sa ma orientez mai bine pe BF Goodrich? Sau Falken :)

Modificat de rafa6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@halamadrid am avut 4 ierni Continental TS860 pe Bora.

Ca feeling mi se par foarte similare cu Michelin, confortabile, silentioase si per total iti ofera o senzatie de siguranta in absolut orice clipa/manevra. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate da și mie va rog o recomandare de anvelope bune de iarna? Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tii neaparat intre cele trei modele, BF Goodrich (zic eu).

 

Teste anvelope BFG

 

Eu am pe masini Nokian WR D4 si Continental WinterContact TS850P.

Foarte multumit de ambele.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rafa6 mergi linistit pe BF sau Kleber daca gasesti, sunt cam acelasi lucru :) Preturi decente, calitate si performante peste medie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 14 ore, rafa6 a scris:

Vreau sa imi cumpar niste anvelope noi de iarna. 

A folosit cineva Fulda Kristal Montero 3?

Am avut eu acest model pe 195x65x15. Am fost foarte mulțumit, s-au descurcat f bine pe zăpadă. Destul de zgomotoase, desi dacă îmi amintesc aveau indicele de zgomot 68. Rezistente la uzură, le-am rulat cca 40-50k, le-am înlocuit anul acesta datorită vechimii, mai aveau profil destul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat Fulda Kristal Montero 3, le-am montat pe mașina. Abia aștept sa vina zapada in Bucuresti :)

Modificat de rafa6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vă salut domnilor!

Intenționez să achiziționez un set de anvelope de iarnă și apelez la cunoștințele voastre.

Am un VW Golf Alltrack 2016 2.0 TDI 150 CP și in CIV sunt trecute doar doua dimensiuni de anvelope, respectiv cele de vara pe 18 și cele de iarna 205/55 r17.

M-as bucura ca părerile voastre sa fie cât de cât in concordanța unele cu altele, fără contraziceri, am văzut că mulți dintre voi sunteți cu experiență in domeniu.

Mașina merge mai mult in zona Neamț-Suceava. Mai puțină zăpadă din câte am observat in ultimii ani, dar nu se știe niciodată când poate apărea. Polei se mai formează, umiditate.

M-am uitat pe diferite site-uri online, si m-am oprit la NEXEN Winguard Sport 2, bugetul meu fiind de 350-400 lei/anvelopă.

Ținând cont de cele menționate mai sus, e ok alegerea? Aș putea lua altceva mai bun in banii ăștia?

Aștept părerile voastre. Mulțumesc!

Modificat de olis32
Am șters cuvântul eMAG pentru a nu se crede ca e de publicitate. Muktumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@olis32 eu am montat aceste anvelope acuma 2 sezone (235/45/17), niste mizerii pe scurt, pe zapada sunt dezastru dtpdv.Singurul plus il au la nivelul de zgomot.Am postat pe un alt forum un intreg review despre ele, daca doresti ma anunti si iti dau calea sa vezi :)

Eu nu as mai cumpara asa ceva niciodata.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!