Jump to content

jante late


Shere Khan
 Share

Postare recomandată

poate a mai fost abordat subiectul....(si in acest caz il rog pe admin sa stearga topicul sau sa il mute unde trebuie), dar am auzit si eu ca a aparut o lege care prevede ca nu mai ai voie sa pui jante alte dimensiuni decat cele din fabrica.Poate cineva sa imi dea detalii, sau a gasit cineva vreo solutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am auzit si eu ca a aparut o lege care prevede ca nu mai ai voie sa pui jante alte dimensiuni decat cele din fabrica.Poate cineva sa imi dea detalii, sau a gasit cineva vreo solutie?

n-a aparut acum lege.... e asa dintotdeauna. De-aia si sunt trecute dimensiunile rotilor in talon

Modificat de RaduI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)
n-a aparut acum lege.... e asa dintotdeauna. De-aia si sunt trecute dimensiunile rotilor in talon

Numai ca acum au marit amenzile :blink: .Uite ce scrie in noul cod rutier (pct.6)

''Art. 90

(1)Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta

Modificat de Shere Khan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

estamos belitos... ca eu am 185 pe fata si 195 pe spate... in 4 ani nu s-a luat nimeni de mine, si sper sa nici nu se ia, la cate masini cu modificari la latimea anvelopelor sunt... exista o posibilitate, sa te duci la RAR, te verifica sa nu atinga nicaieri, si iti dau omologare, si se trec ca varianta anvelopele respective. chiar m-ar interesa cat costa dracovenia asta. ce mai pot sa spun ca in pitesti s-a dus un prieten la identificare cu un nipru modificat si nici nu s-au uitat aia ca era taiat si ca avea alte roti, nu numai ca latime, cat si ca diametru. la itp la fel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

ma bate si pe mine gandul sa trec de la 15" la 17 sau 19 (plus cauciucuri cu talon mic). stie cineva care ar fi procedura de omologare, ce presupune si cat ar costa?

multumiri anticipate si scuze daca sunt pe langa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa mutam asta la Notiuni Generale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum vedeti, legea zice de anvelope si nu de jante, iar in CI se trec "modificari care nu afecteaza parametrii constructivi" - respectiv dimensiunile noilor anvelope

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Sper sa fie adevarat cum a zis si Tzepesh si cum mai auzisem si eu ca poti primi omologare de la un atelier specializat si gata, daca oamenii aia au constat ca nu e nici un pericol si iti apar in acte noile dimensiuni niciun politist nu mai are ce sa zica si stai linistit fara sa te mai chinui sa interpretezi legile lor cretine.

Modificat de Shere Khan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca va creste brusc cerererea de anvelope si jante stock! :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot livra :D - preturi prohibitive :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi la accidente usoare vroiau sa-mi ia talonul.... pt. cauciucuri late....

dar am scapat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna la toata lumea, m-am intors "acasa". am avut si eu probleme cu jantele late cind am fost la verificare. (5.5"-fata si 6"-spate). tipul a zis ca se vede din poze diferenta prea mare si nu ma poate trece. omologarea se poate face dar costa cam 3.5milioane(merita?). din experienta, stati cu cit se poate cu cele originale sau un pic mai mari(165, 175). cu cele late am avut probleme de mers pe drumurile ondulate(de caldura).

am avut noroc cu niste broscari de la autoworld vw-cluj, care mi-au imprumutat rotile lor pentru verificare.

Modificat de tibimakai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Din experienta proprie iti pot spune ca se cam iau la RAR de cauciucurile late si alte modificari fata de original (la mine s-au luat de motor-seria nu corespundea cu anul si nici caii putere) Cel mai bine e sa pastrezi jantele originale cu gumele pe ele pt RAR si perioada de iarna, cand, cu cat mai mic balonul, cu atat mai putine patinari pe zapada. In rest aia de la RAR pot fi unsi ori te trimit sa faci o omologare artizanala care da multe batai de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

salut baieti da este interesant cu rar-ul eu nu am avut probleme cu 175/65/14 fata si 225/75/14 spate apare asa ceva in talon desigur dar nu si inaltimea(65 si 75) masina vw bug 1970 dar totusi sunt disperat caut alceva eu ma uit s vad unde as gasii ceva jante mai mari spate ceva in genul celor americane musclecar! ajutor:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai asa sa intelegem. Deci ai broasca, sau vreun beach buggy facut pe sasiu de broscuta?

si vrei jante mai mari sau cauciucuri mai inalte/late? De ce nu iti prezinti si tu intr-un topic masina ca sa intelegem mai bine? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!