Jump to content

Silver Arrow - Skoda Octavia 1.5 TSI


BeciAcustic

Postare recomandată

Tie iti functioneaza Skoda Connect? La mine se pare ca nu vrea, introduc VIN-ul masinii si imi zice ca masina este deja introdusa in garaj, insa, in aplicatie, nu imi mai apar date despre masina.

 

Ce ai luat in postul anterior e prin Bt, masina oricum se conecteaza la telefon prin date/satelit. App, cat o costat mufa aceea?

Link către comentariu

Skoda connect merge doar daca ai optiunea premium din lista nu doar infotainment online. Cateodata mai si pica aplicatia skoda connect dar ceea ce am prezentat mai sus nu are legatura, se leaga doar intre masina si telefon ptin BT, nu are ce sa pice :). Ca pret este intre 55 lei si 190 lei depinde de reprezentanta si de fidelizarea clientului.

Link către comentariu

Eu am pana in 2022 activa, dar, da, aplicatia pica des in ultima perioada, in sensul ca se reconecteaza doar daca ii dau o oprire fortata din setarile telefonului. Face figuri, nu mereu.

In schimb, daca ma conectez in browser, all good :)

 

Hai mersi!

Link către comentariu

Am o nelamurire, inteleg ca ai Skoda Connect, de ce ai mai cumparat si Data Plug?

In prezentarea pentru Data Plug am inteles ca ofera functiile disponibile in Skoda Connect, dar si pentru masinile mai vechi. 

 

Ma poti lamuri?

 

Multumesc!

Link către comentariu

Iti  mai arata si alti parametrii din masina plus ca nu are treaba cu serverele care tot pica la skoda connect, iti face ruta, iti studiaza stilul de condus, arata costurile calatoriei, cati L exact mai ai de carburant(asta era chiar enervant ca nu arata masina), salveaza mereu locul de parcare etc. Iar la cat costa, eu am dat 55 lei pe el chiar merita.

Modificat de BeciAcustic
Link către comentariu

Fun fact, aplicația Skoda Connect Lite funcționează și cu Data Plug-urile Volkswagen. 

Dacă nu găsiți Data Plug - uri Skoda, sau sunt scumpe, e plin OLX-ul de Data Plug - uri Volkswagen ieftine. ;)

Modificat de Rave
Link către comentariu

@Rave bine de stiut, 

De asemenea, si seat are acest data plug, in situatia asta probabil vorbim de un data plug universal, doar personalizat in scop de marketing.

Link către comentariu

@Rave, un prieten a dat acum 3 zile 60 lei din reprezentanta pentru un vw polo gti. Pretul este in functie de intrarile in service pribabil sau in cazul meu ca am avut card avia club.

Link către comentariu

Pt 55 lei, la cate face, e ok. Doar ca trebuie sa stai mereu conectat prin BT la masina. Cu Skoda Connect, vezi de oriune ai fi aproape toate chestiile pe care le faci si cu Data Plug asta.

 

Si cu obd poti vedea cantitatea de combustibil, ar mai fi inca un conector prin masina :)

 

O sa intreb si eu la Avia Pantelimon, pana atunci am luat un Kit retus vopsea.

Modificat de Crs.Vag
Link către comentariu

Cu obdeleven nu stau mereu conectat dar cu data plug acolo ramane iar BT este nonstop deschis la mine pentru smartwatch si apoi cand urc in masina pentru functia de apel deci nu ma incomodeaza :).

Link către comentariu

salut. pt el este necesar sa ai activ skoda connect?

Modificat de sabinx
Link către comentariu

La Seat puteai primi un Dataa plug gratuit de la dealer, acum vreo 2 luni. Cel mai bine suni la dealer si vezi ce oferta iti ofera decat sa incerci sa il cumperi separat

Link către comentariu

Exact, suna acolo unde a mai fost masina prin service si iti pot face o oferta buna, la mine a contat ca am facut revizia + membru avia club. 

Cod: GCONECTSK001

Link către comentariu

@BeciAcustic acela este prețul, 55 lei, unii dealeri încă nu știu despre ce este vorba...

Mai jos aveți răspunsul de la Porsche România, ce nu înțeleg eu de ce cer 150 lei+tva dacă nu o instalezi la ei...

 

20201002_214540.jpg

Link către comentariu

Hai ca-i tare, cu instalare costa 50 lei plus TVA si fara instalare 150? Ca asta reiese din raspunsul lor...

Link către comentariu

Hai ca va zic eu care este ideea in sine. In momentul primei instalari de catre cineva de la service bifeaza prima activare in acea reprezentanta si apare activarea in baza de date Porche Romania si cel mai probabil sunt mai bine vazuti. Lucrul acesta ii ajuta pe ei si asa te rasplatesc si pe tine cu un pret mai mic. Tu nu ai nimic de pierdut, ba din contra, doar de castigat. Succes :) 

Link către comentariu

Oricum, instalarea dureaza doar 5 minute.

E o jucarioara. Daca nu tii localizarea activa la telefon, nu mai stie bine nici pe unde mergi, nici locul de parcare. Cat despre benzina din rezervor... ju stiu ce sa zic. Sesizează cand alimentezi, dar estimarea aplicatiei este departe de realitate. Mi-a aratat si cu 10 litri mai putin. 

Link către comentariu

Tot pe drumuri de munte, azi cu ceata si ploaie dar farurile cu LED fac toti banii! 

IMG-20201009-WA0010.jpg

IMG-20201009-WA0009.jpg

Modificat de BeciAcustic
Link către comentariu

Am ras cand mi-a aratat umbrela de sub scaunul pasagerului atunci cand am ridicat masina de la reprezentanta crezand ca e inutila(eu nu folosesc asa ceva niciodata). 

Eeee, azi am uitat la pensiune umbrela si ploua torential iar cu bebe nu am vrut sa merg prin ploaie daaaar, mi-am adus aminte ca am una sub scaun de la skoda, culmea e maricica si chiar e ok pentru situatii de genul asta. Simply clever!

Link către comentariu

"Spionul" de pe bancheta din spate si un nou prag, 17000km.

 

 

Pozele sunt facute pe DN1 asa cum arata si waze, mentionez pentru a nu fi sterse iar poze pentru "viteza".

IMG-20201011-WA0001.jpg

IMG-20201011-WA0006.jpg

Link către comentariu

Nu cred ca o sa fii asa incantat de leduri cand o sa prinzi ceata noaptea :). Iti reflecta de mergi in blind ... pe mine m-au speriat. (din cauza asta am ales sa fac bulgaria mai spre dimineata, sa nu prind ceata in zona Montana-Vrața)

Modificat de RazvR
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!