Jump to content

Silver Arrow - Skoda Octavia 1.5 TSI


BeciAcustic

Postare recomandată

Azi, 1 an in cateva poze din cele mai frumoase locuri in care a ajuns :)
Pacat cu aceasta pandemie ca mai erau multe locuri de vazut dar mai mult a stat in ultimele 2 luni :(

FB_IMG_1587642072992.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
BeciAcustic

A expirat Skoda Conect, urmeaza reactivare cand o sa pot merge linistit cu masina. Am primit un e-mail cu 30% oferta dar cand intru pe site nu mai gasesc nimic legat de asa ceva. Aveti idee, reducerea este deja aplicata in ceea ce am atasat?

Screenshot_20200506-153702_Chrome.jpg

Link către comentariu

Da, este. La mine e vreo 450 de lei WeConnect ?

 

Link către comentariu

Da, 229 e cu "pret redus". pe de alta parte, parca am citit pe undeva pe un site din afara ca pretul va ramane redus de acum inainte. Nu m-ar mira ca in Romania sa expire aceasta "reducere", se stie ca noi nu comentam si avem bani.

 

PS. Cand expira si Care Connect (dupa 3 ani) mai scoti vreo 190 lei din buzunar

Modificat de SwatKat
Link către comentariu
BeciAcustic

De mult aveam in gand o camera de supraveghere pentru masina dar nu aveam locul de parcare ideal. Acum, dupa reasfaltare si repozitionare am facut pasul si am montat o camera pentru supraveghere :). Este parcata 1m mai in spate fata de semn deoarece vecinul cu skoda rosie are nevoie de putin mai mult spatiu pentru parcarea laterala asa ca ii las loc suficient ca sa stau eu linistit ?

IMG-20200517-WA0022.jpg

IMG-20200517-WA0023.jpg

Link către comentariu
BeciAcustic

O plimbare de noapte pe autostrada, legal, linistit ca sa mai dezmortim caluti :)

IMG-20200518-WA0018.jpg

Link către comentariu
BeciAcustic

Azi am rasfatat interiorul. Dupa 1 an este prima data cand ma ocup de interior pentru ca in general am grija sa fie curat mereu in masina. Acum arsta de parca doar ce a fost ridicata din showroom.

IMG-20200521-WA0007.jpg

Link către comentariu

Poti folosi, daca nu ai folosit deja, si o solutie speciala pentru pielea de pe volan. O sa-i lungeasca viata iar feeling-ul la atingere va fi altul.

Dar nu servetele, recomand o emulsie lasata sa actioneze( in prealabil curatat volanul). 

 

Spor!

Link către comentariu
BeciAcustic

Nu am folosit pana acum nimic pentru volan. Recomanzi ceva ce ai utilizat si ai fost multunit? 

Link către comentariu

Am folosit o lotiune de la Sonax pentru piele. Nu am masina la dispozitie acuma sa vad exact denumirea de pe flacon dar in principiu orice solutie dedicata ar trebui sa-si faca treaba. 

Multi se plangeau de exfolierea pielii de pe volan si schimbatorul de viteze la O3 pre-facelift insa a mea dupa prima luna a primit tratament pentru elementele de piele si acuma la ~ 150.000 km, pielea prezinta doar urme normale de folosinta. 

In alta ordine de idei, masina arata foarte bine, cu putina atentie la detalii o poti tine in starea actuala mult timp.

Link către comentariu
BeciAcustic
Publicat (modificat)

Azi am iesit putin in zona metropolitana(fara declaratie :)) ) si am ajuns in Corbu, pe plaja salbatica. Un loc frumos, cunoscut de constanteni si nu numai, un loc care speram sa ramana salbatic si peste ani. 

IMG-20200524-WA0024.jpg

IMG-20200524-WA0020.jpg

IMG-20200524-WA0019.jpg

IMG-20200524-WA0025.jpg

IMG-20200524-WA0017.jpg

IMG-20200524-WA0009.jpg

IMG-20200524-WA0003.jpg

IMG-20200524-WA0004.jpg

IMG-20200524-WA0002.jpg

Modificat de BeciAcustic
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am ajuns cu greu si la 14000km :)

Masina este nerabdatoare sa primeasca cat de curand noi accesorii pe bancheta din spate si imediat urmeaza si revizia, pana in 15000km 

IMG-20200605-WA0002.jpg

IMG-20200605-WA0001.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Incarcare GPF dupa 14500km. 

Se pare ca am "talpa buna" :))

Screenshot_20200617-165349_OBDeleven.jpg

Link către comentariu

Un UPGRADE de nepretuit in orice masina, cel mai cel mai cel mai... multa sanatate va doresc!!! Vorbesc din experienta, avand si eu unul din februarie... Drumuri usoare si frumoase :) 

Link către comentariu

Multumim la fel, avand in vedere ca sunteti mai maricei, dupa scoica la ce scaun cu isofix ati apelat? Ma tot uit ca sa imi fac o parere si sunt 100 de modele cu 100 de preturi diferite :))

Link către comentariu

Inca folosim scoica, este pana la 10 kg... Micutul avand 6 kg inca sta foarte bine in aceasta, am luat un pachet isofix scoica Chicco + scaun copil la un pret bun inca inainte sa se fi nascut. E usor de prins in masina cu acest sistem Isofix. Pentru scaun copil sunt si eu pe ganduri, oricum tot la ceva cu isofix ma gandesc, dar inca nu mi-am format o parere, daca aleg bine minim 10 ani o sa-l folosim acest scaun, cele mai bune au mai multe de interior. Oricum pana acum scoica Chicco e foarte OK.

Link către comentariu

Scuze de off, noi l-am folisit pe asta:

https://www.babypark.de/joie-i-anchor-advance-wheat.html?gclid=CjwKCAjwrcH3BRApEiwAxjdPTfdKPa3fS9obQhW-kxzl6QErSIIQQNQavx849sqSMPqIQhmNNFjYpBoCG08QAvD_BwE

Acum, la 5 ani, am trecut la Cybex, care merge pana la 36kg sau 12 ani.

Nu pot decat sa recomand mersul cu spatele la sensul de mers pana la 2 ani, macar.

Sa va traiasca!

Link către comentariu

Azi am facut un schimb de ulei intermediar la 15000km. Pana in acest moment nu a papat absolut deloc ulei, am pus o poza cu joja INAINTE de revizie, chiar inainte sa plec spre avia iar dupa ce se raceste cateva ore masina o sa revin cu o poza cum arata joja dupa schimb. 

Multumit de servicii, miercuri am programare sa imi schimbe joja care este crapata sus, in capatul galben de care tragi(nu inteleg de unde a aparut acea fisura).

IMG-20200624-WA0005.jpg

IMG-20200624-WA0006.jpg

IMG-20200624-WA0007.jpg

Link către comentariu

Doar filtrul de ulei, restul au zis ca arata foarte bine si ne vedem in aprilie cand se fac 2 ani. 

Link către comentariu

Din ce arata joja este cam sub jumatate iar acea zona hasurata de pe joja ar fi echivalent cu 1l ulei.

Daca a fost aproape de capatul zonei hasurate, a papat undeva la 300-400 ml de ulei, oricum ok la 15000km.

spor

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!