Jump to content

2.0 TFSI - BWA - taie acceleratia la 4500 - 5000 de ture

ciacobet

Recommended Posts

Salutare forumisti!

-masina nu are erori la scanarea cu vag com. 

-nu are zgomote ciudate din motor

-cam follower schimbat acum 200km odata cu distributia 

-problema aparea si inainte de schimb si acum dupa 

-cum se manifesta -> acceleratie mai brutala si nu conteaza treapta de viteza, cand ajunge la 4500 - 5000 de ture imi taie pedala. 

-daca accelerez lin, nu are nici o problema

Intrebari :

daca e problema cu debitul de benzina, nu ar trebui sa apara vreo eroare?

de ce merge ok daca accelerez lin?

de unde sa incep sa sap pentru a gasi problema?

Merci !!!

PS: pentru moderatori: am cautat 2 ore inainte de a posta si nu am gasit nimic asemanator cu problema mea. 

Pot fi mai multe cauze: bujii, injectoare, pompa de joasă presiune/filtrul de benzină etc. Ai softul original?

da! softul e original. Filtrul de benzina il am in portbagaj. O sa il schimb in weekend (daca il gasesc)

Schimbă şi bujiile dacă au mai mult de 60.000 Km, ai nevoie de NGK 1675.

schimbat filtru benzina si bujii. Face exact la fel. Alte sugestii?

Vezi partea de alimentare - pompele de combustibil şi injectoarele.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Similar Content

• Iulian M
      By Iulian M
      La sfarsitul lunii aprilie, VW a facut public cateva detalii despre noul motorul 1.5 TSI aici.
      Pe hartie pare foarte interesant si foarte avansat. Din ce am vazut pe aici, noile motoare 1.2 TSI, 1.4 TSI (cele cu distributie pe curea) si 1.8 TSI 180CP nu au mai avut asa probleme mari dar acest 1.5 TSI pare sa fie un motor nou cu destule inovatii ce probabil va fi cuplat cu DSG7.
      Ati cumpara 1.5 TSI stiind ce probleme au pus primele 1.2 TSI si 1.4 TSI? Dar 1.5 TSI in combinatie cu DSG7? 
      Miller combustion cycle with a high compression ratio of 12.5:1 Turbocharger with variable turbine geometry (VTG). Common-rail injection system with up to 350 bar pressure Innovative thermal management Cylinder deactivation (ACT) APS-coated cylinder walls (atmospheric plasma spray)  
    • xDaniel
      By xDaniel
      Salut, nu am gasit unde sa postez in legatura cu asta, asa ca am postat aici, daca e vreo problema, rog adminii sa imi mute in aria unde ar crede ei ca se incadreaza aceasta postare.
      Am schimbat EGR-ul la al meu 2.0 FSI si dupa cativa km pe tester imi apare EGR Sensor 2 P0407-002 = Signal too Low - Interitent si apa urca destul de greu la 90 grade fata de cum urca cand aveam mufa scoasa de la EGR sau cand era bun EGR-u vechi. Sa fie nevoie  de vreo adaptare din VCDS? Am vazut ceva pe site la RossTech
    • mt15
      By mt15
      passat b5.5 tdi, 2002, cod motor AVF, 131 hp
      mers pe autostrada xxxxxxxxxxxxxxxx  km/h, la un moment dat incepe sa vibreze, sa nu mai aiba putere si sa scoata fum.
      rezultat: piston crapat
      de ce?

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

Acest site folosește cookie-uri. Continuarea navigării reprezintă acceptul dvs. pentru această folosință. Pentru mai multe detalii privind gestionarea preferințelor privind cookie-uri, vedeți Politica de utillizare cookie-uri