Jump to content

Probleme si rezolvari in garantie eUp!


cascadoru
 Share

Postare recomandată

1.Pocnetul nu are nicio treabă cu capul de planetara. E din cauza jocului dintre plăcuțele de frână și portetrier-se montează niste clipsuri pe plăcuțe-au acces la informația asta și cei de la pbn unde ai mașina.

2. Evident că are legătură cu "brandul din Germania"

3. Legat de data programării, nu știu ce să spun pentru că sunt mai multe detalii incluse (încărcare atelier/complexitate problemă/disponibilitate piese/disponibilitate personal calificat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum ar fi, esti intr.o situatie nefericita. E foarte enervant ce ti se intampla... si cu masina, si cu oamenii, si cu situatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mircea Georgescu
în urmă cu 6 ore, Dementor a scris:

1.Pocnetul nu are nicio treabă cu capul de planetara. E din cauza jocului dintre plăcuțele de frână și portetrier-se montează niste clipsuri pe plăcuțe-au acces la informația asta și cei de la pbn unde ai mașina.

2. Evident că are legătură cu "brandul din Germania"

3. Legat de data programării, nu știu ce să spun pentru că sunt mai multe detalii incluse (încărcare atelier/complexitate problemă/disponibilitate piese/disponibilitate personal calificat)

1. Daca este de la placute, de ce nu face si cand  pleci in fata? Pocnetul, bubuitul i-as spune mai repede se aude dinspre podea fata, si nu dinspre roti, de unde ar trebui sa il auzi mult mai repede cu geamurile jos. Sincer, nu am mai schimbat placute de up, dar daca la o masina cu tablite anti zgomot, nu montezi tablitele, iti zdrangane placutele in mers, si nu o singura data doar in marsarier. Poate sunt astea de eup mai speciale...ps se aude/simte dupa plecarea de pe loc.

2. Era o intrebare retorica. Nu sunt chiar asa de imbecil. Si totusi cred ca exista mari diferenta de atitudine si respect fara de ce este in germania, desi sunt aceleasi tarife. Nu stiu daca ai citit cu atentie ce am povestit. Asa ceva nu ar trebui sa pateasca nimeni.

3 mi se vinde o masina noua. In 6 luni se strica, le ia o luna sa se uite la ea ( ma gandesc cu groaza la cat va dura reparatia daca nu au piese, evident, nu au)iar reprezentantul producatorului nu este in stare sa imi dea un harb cu care sa ma deplasez. Am cautat si eu probpema pe forumuri externe. Erau nemultumiti ca le-au dat "dacia", dar dupa ceva scandal le-au dat masini similare celor reparate. Iar eu ar trebui sa fiu multumit cu diagnosticarea peste o luna si de calatoria cu tramvaiul....

Iarta-ma dar ma incearca o mare frustrareee....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mircea Georgescu Zi-le sa verifice si bieletele fata, eu am schimbat una, sub garantie, la e-Up! dupa ce m-am dus reclamand un zgomot pe care il auzeam din zona portbagajului undeva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit și din ce experiențe am avut până acum cu e-up, asta mi se pare că ar fi cauza. Mă gândesc că ești conștient că eroarea e mare având în vedere că îmi exprim părerea legata de un zgomot doar prin niste rânduri scrise-pot apărea erori mari, dar macar ți-am dat un hint. Pe fata nu are nicio tăbliță, asta e și ideea, între plăcuța suport și portetrier exista 1.5-1.7mm joc, la schimbarea sensului de mers și la prima frână, face un zgomot tip pocnet.

Îți înțeleg frustrarea legată de timpul de așteptare. Alt hint: caută un număr de contact al cuiva care e Customer Care Advisor la Porsche(google) și dacă îi explici situația legata de timpul de așteptare, s-ar putea sa ai mai mari șanse să primești ceva decât de pe forum. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mircea Georgescu
8 minute în urmă, Dementor a scris:

Din ce am citit și din ce experiențe am avut până acum cu e-up, asta mi se pare că ar fi cauza. Mă gândesc că ești conștient că eroarea e mare având în vedere că îmi exprim părerea legata de un zgomot doar prin niste rânduri scrise-pot apărea erori mari, dar macar ți-am dat un hint. Pe fata nu are nicio tăbliță, asta e și ideea, între plăcuța suport și portetrier exista 1.5-1.7mm joc, la schimbarea sensului de mers și la prima frână, face un zgomot tip pocnet.

Îți înțeleg frustrarea legată de timpul de așteptare. Alt hint: caută un număr de contact al cuiva care e Customer Care Advisor la Porsche(google) și dacă îi explici situația legata de timpul de așteptare, s-ar putea sa ai mai mari șanse să primești ceva decât de pe forum. Bafta.

Multumesc. 

Si despre masina la schimb ai vreo idee? Am vreo sansa, sau ma resemnez?

41 minute în urmă, Rave a scris:

@Mircea Georgescu Zi-le sa verifice si bieletele fata, eu am schimbat una, sub garantie, la e-Up! dupa ce m-am dus reclamand un zgomot pe care il auzeam din zona portbagajului undeva...

Sa  nu uit pana pe 25 ianuarie...🤣. Multumesc oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

După fiecare ploaie mai serioasă aud multă apă care se mișcă într-un element de caroserie lateral (se aude mișcându-se la accelerări/frânări și pe o suprafață mare), am presupus că ar fi în pragul stânga. În ușă nu pare a fi, nu se aude când mișc ușa. În locașul de sub ștergătoare sigur nu e, am verificat și scurgerile sunt curate, nu există apă. Am căutat în manualul de service și nu am găsit unde și dacă există orificii de scurgere în prag. Mă poate ajuta cineva cu mai multe detalii despre asta și cu idei? Nu aș vrea să merg în service să se chinuie 3 zile să găsească problema, sigur este o scurgere înfundată care se rezolvă în 2 minute.

Modificat de andrei_2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
On 11/22/2022 at 7:03 PM, andrei_2006 said:

După fiecare ploaie mai serioasă aud multă apă care se mișcă într-un element de caroserie lateral (se aude mișcându-se la accelerări/frânări și pe o suprafață mare), am presupus că ar fi în pragul stânga. În ușă nu pare a fi, nu se aude când mișc ușa. În locașul de sub ștergătoare sigur nu e, am verificat și scurgerile sunt curate, nu există apă. Am căutat în manualul de service și nu am găsit unde și dacă există orificii de scurgere în prag. Mă poate ajuta cineva cu mai multe detalii despre asta și cu idei? Nu aș vrea să merg în service să se chinuie 3 zile să găsească problema, sigur este o scurgere înfundată care se rezolvă în 2 minute.

Salut 

daca tot ai adus vorba spune-mi te rog unde este scurgerea de la Locașul stergatoarelor. La mine este înfundată 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ladryan Scoti chederul de cauciuc al grilajului negru de sub capota, zona dinspre compartimentul motor, apoi ridici cu grija acel grilaj pentru ca nu se dsesface cu totul, trebuie doar putin ridicat, apoi cu un bat subtire de lemn/metal sau o surubelnita cauti acele orificii in lateral, nu se vad daca sunt infundate insa le vei simti cand misti acel obiect acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, andrei_2006 said:

@Ladryan Scoti chederul de cauciuc al grilajului negru de sub capota, zona dinspre compartimentul motor, apoi ridici cu grija acel grilaj pentru ca nu se dsesface cu totul, trebuie doar putin ridicat, apoi cu un bat subtire de lemn/metal sau o surubelnita cauti acele orificii in lateral, nu se vad daca sunt infundate insa le vei simti cand misti acel obiect acolo.

Mulțumesc 👍

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. Am un E-up! achizitionat in iunie anul trecut prin programul rabla plus . Toate bune si frumoase pana cand a venit frigul, si a inceput sa scada autonomia, undeva la 100 km . Am scris despre aceasta problema intr-o alta discutie de pe acest forum si m-am convins, dupa ce am fost si la service, service care a declarat masina perfect functionala, ca autonomia iarna scade cu peste 50%...mai ales daca esti friguros . Ok ...acum ma confrunt cu alta problema : nu mai pot sa incarc masina decat pe incarcare rapida . Daca o pun la priza normala de acasa, sau la o statie de incarcare pe curent alternativ ( 7KW sau 22Kw) pocnesc toate sigurantele de pe statie( sau de acasa) . Daca o incarc la curent continuu, adica incarcare rapida la 50 KW, intr-o ora jumate am o autonomie de 324 km ...teoretic cel putin .Tare, nu ? ...300 de km nu am facut nici vara cand autonomia este maxima . Ma intreb , si poate cineva de pe acest forum ma lumineaza , oare autonomia scazuta din iarna care tocmai a trecut, are vreo legatura cu faptul ca am incarcat-o doar acasa la 220 V adica o putere de 2.2 KW ? Expertii sustin ca, nu este sanatos sa faci des incarcare rapida si tocmai de aceea am incarcat-o doar acasa, in garajul propriu la priza de 220 V . Sigur masina este in garantie si am programat-o deja la service ...pentru a doua oara in ultimele luni. Impresia mea este ca meseriasii de la service au experienta -10 in propulsie electrica, citesc niste manuale traduse din limba germana si aplica niste scheme logice aflate la finalul manualului de service . Oare s-a mai confruntat cineva de pe acest forum cu astfel de probleme ? Multumesc !

Modificat de slatyanca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu autonomia asa e, nu stiu ce te sperie asa. Iarna realist vreo 100-120km poate si mai mult daca te multumesti cu 19g in masina si nu folosesti masina pe post de calorifer. Iar vara e posibil sa ajungi si la 310km cu o incarcare, depinde de f. multi factori. 

Partea cu priza si saritul sigurantelor e clar de service. Eu in aproape 2 ani am incarcat exclusiv Type2 si CCS. Doar in ultimele 3 luni am inceput sa folosesc priza de acasa la greu, m-am saturat sa pandesc statii libere. Nici nu ma gandesc sa-mi instalez o statie de incarcat dedicata dar daca tu spui ca ai incarcat exclusiv la 220 si s-a uzat/stricat ceva la mecanismul de incarcare, ma razgandesc imediat. Sa ne spui si noua ce anume a cedat si ce s-a facut la masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 27.12.2021 at 14:25, Dementor a scris:

Trimite-mi un pm legat de problema cu încărcarea, poate reușesc să te ajut. Faptul că trebuie să stai cu contactul pus are alta cauză decât comunicarea statie-masina.

Se pare ca si eu am aceeasi problema cu incarcarea. Tocmai a iesit din garantie si spun ca trebuie sa schimbe ceva la schimbator... desigur cer o caruta de bani!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut. Am un vw e-up 2023. Problema cu pocnitul placutelor la franarea la mersul cu spatele am sesizat-o si eu. Cunoaste cineva codul pieselor care se folosesc pentru a nu mai avea placutele joc? Poate dintre cei care au rezolvat deja? Nu as bloca masina pentru constatare doar pt atat. Am explicat problema unui mecanic si mi-a spus ca a existat o problema asamanatoare la un moment dat pe golf 4 si aceeasi rezolvare a fost, cu niste distantieri intre placuta de frana si port etrier. As incerca sa o rezolv la un service auto pe cheltuiala mea fiind manopera mica, ma gandesc eu, decat traseul obisnuit la reprezentanta si timpul aferent petrecut fara masina. In cazul meu e si singura masina. Zi frumoasa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!