Jump to content

Senzori parcare


vex
 Share

Postare recomandată

Salut. Intentionez sa montez senzori parcare originali. Am modulul si senzorii spate cu cablajul aferent. Ma poate ajuta cineva cu detalii la aceasta operatiune? 

 Masina nu a fost prevazuta din fabrica cu aceasta optiune. In acest caz, exista pe masina mufa care intra in modul? 

Unde se instaleaza modulul? Pe unde intra in masina cablajul de la senzori? Ce diametru au gaurile din bara? Se pot cumpara separat clemele de prindere pe bara a senzorilor si inelele de cauciuc? O poza din interior la o bara cu senzorii montati ar ajuta. 

Modulul este pentru 8 senzori. Poate functiona doar cu 4 senzori? 

Skoda superb sedan, 2012, 1.6 TDI. 

Modificat de vex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos locked şi unlocked this topic

Citeste aici, este aceeasi platforma. Daca nu stii ce faci, nu este DiY.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

29 minutes ago, vex said:

Modulul este pentru 8 senzori. Poate functiona doar cu 4 senzori? 

nu, nu poate.

mai departe, se aplica ce este la Passat, etc - este similar. Holderi, merg si de la alte modele, tot asa si garniturile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/5/2019 at 2:32 PM, vex said:

Salut. Intentionez sa montez senzori parcare originali. Am modulul si senzorii spate cu cablajul aferent. Ma poate ajuta cineva cu detalii la aceasta operatiune? 

se da bara spate jos, se dau gaurile cu o freza de 18mm in locurile marcate pe bara, apoi se lipesc holderii , se fixeaza senzorii si cablajul , apoi se monteaza bara la loc.

On 2/5/2019 at 2:32 PM, vex said:

 Masina nu a fost prevazuta din fabrica cu aceasta optiune. In acest caz, exista pe masina mufa care intra in modul? 

Unde se instaleaza modulul? Pe unde intra in masina cablajul de la senzori? Ce diametru au gaurile din bara? Se pot cumpara separat clemele de prindere pe bara a senzorilor si inelele de cauciuc? O poza din interior la o bara cu senzorii montati ar ajuta. 

Modulul este pentru 8 senzori. Poate functiona doar cu 4 senzori? 

Skoda superb sedan, 2012, 1.6 TDI. 

Nu exista nimic pe masina legat de senzori.

modulul se instaleaza in portbagaj, stanga. Firele intra in portbagaj printr-un dop de cauciuc de sub bara spate.

se pot cumpara atat holderii cat si inelele, dar mai bine iei kitul intreg de pe aliexpres, la vreo 90 dolari.

modulul cu 8 senzori nu poate functiona fara vre-un element.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu kitul de pe Aliexpress se face si afisarea pe display_ul masinii? Poti trimite un link? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cauta la AIDU senzori OPS de g6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut. Ajutati ma si pe mine cu o problema. Skoda Superb 2, benzina, s a jucat cu vcds ul si a dezactivat senzorii parcare, in sensul k nu mai detecteaza obstacole si implicit nici nu mai bipaie. Are si camera fata+spate, vede imagine dar senzorii nu l anunta sonor si pe grafica cand se apropie de obstacole. Acele linii de pe grafica nu se incarca. Unde sa intru? in central electric, in park asist? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos locked şi unlocked this topic

Eu sunt obosit, dar nimic nu pricep. Pune niste poze, poate inteleg.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, cyti said:

Va salut. Ajutati ma si pe mine cu o problema. Skoda Superb 2, benzina, s a jucat cu vcds ul si a dezactivat senzorii parcare, in sensul k nu mai detecteaza obstacole si implicit nici nu mai bipaie. Are si camera fata+spate, vede imagine dar senzorii nu l anunta sonor si pe grafica cand se apropie de obstacole. Acele linii de pe grafica nu se incarca. Unde sa intru? in central electric, in park asist? Multumesc.

PAi sa o rezolve cel care s-a jucat cu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

D le Cristi, sincer nu de un asa raspuns am nevoie de aici de pe acest forum. Sunt de ani de zile membru aici si pe dvs va consider un senior al acestui forum.

Cine s a "jucat" este fratele meu, care nu a facut si el poza sau salvat inainte sa codeze. Va dati seama k nu este ceva inmposibil de facut la loc, cateva click uri de bifat/debifat. Da, nu sunt un profi in ale vcds, o tin pt uz personal si pt prieteni. 

Cred k ne putem ajuta si din acest forum cu informatii/proceduri (daca vrem) fara sa mai fie nevoie cum mi a mai raspuns un alt coleg de aici sa vin in bucuresti pt cateva click uri. Daca nu se poate( vrea), asta e...o sa o dea setarile de bază probabil si vedem...multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/18/2020 at 6:00 PM, F l o r i n said:

Eu sunt obosit, dar nimic nu pricep. Pune niste poze, poate inteleg.....

Pune niste poze, o scanare ...ceva.. care sa ma ajute sa inteleg ce se intampla acolo, cum se manifesta. Te-am rugat asta, dar degeaba....

Tot pe acesta linie, in folderul vcds, ai fisierul Debug. Acolo ai AdpLog si CodingLog ....si respectiv toate codarile si adaptarile facute. Sa intre acolo si faceti roll back manual.....adica,  verificati ce s-a modificat si refaceti.

Ti-am facut o poza la ecranul meu

Screenshot_20200620-081945_Gallery.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te salut Florin.

Bun, asta da, poate fi o informatie ajutatoare. Multumesc.

Nu am acum poze pt k fratele e la distanta de mine si are vcds la el. In proncipiu el are camera si fata si spate, navi-android luată si instalată de el, merg toate comenzile volan conectate la navi...etc. Se pricepe pt k este in domeniu...inst electrice. In momentul cd e in marsarier i se aprinde camera apar acele linii grafice, dar senzorii nu detecteaza nimic, adica daca n ar fi camera, nu s ar auzi buzzerul dar nici nu se incarca acele lini in timp ce te apropii de obstacol. La fel si pe fata. El zice k a intrat in cent electric-long cod sau parkasist...in alta parte nu are unde(zic eu). O sa i zic sa intre si in acel fisier, k am vzt k iti arata si pe zile si sa o ia pas cu pas manual, cum zici tu. Sau daca sti mai exact...byte...bit...etc.

Aseara n am vzt msg...scuze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o sa mai scrii folosind limbaj de chat si complet offtopic, o sa iei o pauza de forum. Tot ce ai scris aici trebuia postat de fapt aici:

Respectiv, nu are nicio legatura cu Superb 2 ci cu faptul ca o persoana necalificata, nepriceputa s-a jucat cu VCDS si a stricat ceva, iar acum nu stie sa undo. End of offtopic. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut. Ce culoare are firul (+) de marşarier, care trece prin burduful de la luneta si coboara pe stalpul spate stanga la skoda superb 2 sedan? Necesar pentru alimentarea unei camere pentru parcare sau a unui modul de parkare aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!