Jump to content

Probleme Hayon (Touareg 7L)


flash099
 Share

Postare recomandată

Am probleme cu hayonul la un touareg.

Pe scurt:

- pe bord imi arata ca hayonul (portbagajul mare, nu luneta) este deschis...in continuu

- intr-adevar, se observa ca are un mic joc, adica se vede ca nu e perfect inchis

- problema principala e ca, pot sa-i fac orice, hayonul nu se deschide

- am incercat sa incui si sa decui masina de 100 de ori...nimic. luneta se deschide, hayonul nu (pe bord imi arata in continuare ca e deschis); am scos de pe interior bucata aia mica de capitonaj unde are sistemul de descuiere de urgenta...nimic; am incercat din meniu sa bifez si sa debifez descuierea automata a haionului o data cu descuierea usilor....evident: NIMIC.

Nu stiu ce sa-i mai fac...

Daca aveti vreo idee ce as putea sa mai incerc as fi recunoscator....

P.S. Va rog evitati raspunsuri de genul "cauta cel mai apropriat service"...e o optiune pe care o iau in calcul, dar pana saptamana viitoare cand as putea ajunge acolo as vrea sa vad daca pot face ceva...

Merci,

Marse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

poate se fie din swichul ce transmite mesajul de hayon inchis/deschis catre calculatorul de comfort. La alte modele VAG (din generatia 1997-2004) s-au semnalat defectiuni la aceste swichuri de portbagaj sau cele din usi.

Inchide si deschide hayonul (usa) de mai multe ori pana-ti comfirma cineva din masina daca s-a schimbat starea swichului pe bord. Completeaza si orasul la profil ca poate te putem ajuta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stau in Bucuresti, dar problema e la masina lu taica'miu, care sta in Tg-Ocna - Bacau.

Problema nu e doar ca imi ramane indicatorul de hayon deschis pe bord, dar culmea e ca nu pot sa-l deschid... se vede clar ca nu e perfect inchis pentru ca daca ma imping putin in el se misca...cand incerc sa-l deschid se aude sunetul de actionare a comenzii electrice, dar nu pot sa-l trag ca sa-l deschid. Parca s-ar fi blocat sau s-ar fi agatat in ceva acolo si nu se mai poate trage usa....

Modificat de flash099
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa rabatezi scaunele si sa intri in portbagaj si sa-l deschizi manual. Impingi una dintre clmele alea si o sa-l deschizi. In nici un caz nu mai merge cu el asa ca de la atatea trepidatii s-ar putea sa iti strici balamalele. Du-te mai bine la reprezentanta. (ai cred un contact imperfect la deschidere)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc sa vad daca pot sa-l deschid , cu toate ca atunci cand am dat jos capitonajul ala n-am vazut nici un mecanism pe care sa-l pot actiona manual ca sa deschid usa, doar o clema cu o sufa care ar fi trebuit sa descuie portbagajul...

Ma mai uit o data ca nu stric...daca nu merge luni o duc la service.

Merci oricum,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu am avut problema asta la golful meu dupa ce mi-am instalat alarma in romania. am mers din nou la ei si au mai legat dezlegat doua fire si s-a rezolvat.(eroarea mi-o arata in comp de bord)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut tuturor. Azi am avut neplacuta surpriza sa constat ca nu mai pot deschide hayonul.Functioneaza doar luneta pe care o pot deschide normal.Am incercat toate variantele inclusiv din cheie la usa soferului,din butonul de pe interiorul usii soferului,absolut nimic.Cand tragi clapeta de pe hayon spre a-l deschide nu se aude absolut nimic.Anterior se auzea un bazait (motorasul zavorului) Am verificat panoul de sigurante in speranta ca voi gasi vreuna arsa.Din pacate nu exista o siguranta pe acest circuit,este doar una pe inchiderea centralizata,care actioneaza motorasele din toate usile +hayon.Un sfat , o sugestie? A mai patit cineva asa ceva? Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil microswitch-ul de la clapa, face figuri. Daca ala e ok, trebuie verificat actuatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am deblocat manual hayonul si surpriza: in pozitie orizontala si pana la cca 55-60 grade inclinatie a hayonului, sistemul de dezavorare functioneaza normal! Cum cobor hayonul mai mult de cca 60 grade,pauza! Probabil ca e vorba de o problema la conexiunea dintre caroserie si hayon a cablajului electric care intr-o anumita pozitie nu mai lucreaza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este clar ca ai un fir intrerupt in zona de trecere de pe masina pe haion, zona flexibila, protejata intr-un tub de cauciuc . Desfa si verifica firele in zona aceea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Master Auto System

Buna!cunoaste cineva procedura de demontare/montare amortizoare luneta?

Nu mai sta geamul in sus, amortizoarele cred (sigur) sunt terminate si as vrea sa le inlocuies.

Mentionez am eliberat un amortizor care ridica doar acesta luneta si a inceput hayonul sa cobare cu totul(prin aceasta observatia clara :toate cele 4 amortizoare lucreaza pentru a sustine usa portbagaj in pozitia deschis )l-am montat inapoi.Acelasi amortizor insa nu tine luneta sus impreuna cu cel opus.Oricum nu stiu pe unde ar fi acces sa eliberez siguranta din celalalt capat opus al amortizorului .care se afla pe sub tapiserie plafon .O fisier un sfat daca se poate........Multumesc!

Modificat de Misteru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Master Auto System

Problema rezolvata.Inlocuit un amortizorul(arc-ul pneumatic) stanga spate.

1.Ornamentul tapisat orizontal central se indeparteaza

2.Declipsarea tapiserie plafon (clipsurilor de la senzorii de parcare)pozitionati centru stanga si dreapta.

3.Declipsarea, scoaterea tapiserie stalpi laterali(stanga si dreapta)

4.Desfacerea suruburilor laterale de la suporti plasa pentru extindere spatiu de manevra

5..Scoatere capace plasate sub tapiserie plafon(fixarea lor efectuata cu banda dubla adeziva+ clipsuri care sunt parte comuna cu capacele

Se lubrefiaza cu WD-40 la capete amortizoare,se introduce o surubelnita mai lunga in partea opusa a amortizorului cu care se impinge siguranta spre inapoi.

Folositi o scadura lunga cat deschiderea maxima hayon pe post de punct de sprijin altfel eliberat un amortizor este posibil sa fie cel bun din cei doi si in acest caz hayonul se pliaza nemaiavand sustinerea necesara.

Montati amortizorul nou(siguranta din capat semideschisa sa intre pe suporti cu un click apasat le ve-ti aduce in pozitia asigurat

Capacele de sub tapiserie trebuie indeparatata banda dubla adeziva ,pt etansare sa aveti un silicon elastic universal(negru).Etansarea este necesara ,pe acolo se pote infiltra mizerie cu apa

Cod Amortizor -7L6845587A

Cod combatibil modelelor intre anii 2003-2010

post-75753-0-02632700-1354323221_thumb.ppost-75753-0-30547800-1354324235_thumb.jpost-75753-0-22861700-1354324288_thumb.j

ATENTIE!!!

Amortizorul(arcul pneumatic din imaginea atasata prima de la stanga la dreapta este cel de la hayon nu de la luneta)

SUCCES!!!

Modificat de Master Auto System
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut am si eu o problema cu haionul, nu se mai deschie... roata de rezerva functioaneaza normal, luneta functioaneaza doar haionul nu se mai deschide at cand actionez clapeta... am verificat motorasul si functioaneaza, am verificat chiar si placa de comfort si ii ok, intrerupatorul l-am verificat doar pe fir cu multimetrul si imi indica ca face contact. ati mai patit care asa ceav?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit ceva similar acum 2 zile...initial nu mi se mai deschidea haionul, desi motorasul se auzea cand actionam clapeta. Apoi s-a deschis dar nu am mai putut sa-l incui..Motorasul incepuse sa bazaie cand actionam clapeta. In final am inlocuit incuiatoarea aia de la haion..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut,stie cineva cum se demonteaza stopul central de pe hayon.l-am luat nou si vreau sa-l schimb,masina e 2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dai jos plasticul de pe inteiorul hayonului, din dreptul spoilerului spate,  e prins in clipsuri.

desfaci 3 sau 4 piulite, ce tin spoilerul spate prins pe hayon, dai jos spoileru , avand grija sa desfaci furtunul de la stropitor si mufa de la stop.

apoi desfaci lampa de pe haion, e prinsa in 2 suruburi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut andrei daca e vorba de plasticul de sus cel orizontal am incercat azi dar nu am reusit  cum sa fac,sa trag mai tare mi-a fost sa nu-l rup.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PENTRU CE MASINA ? 

Ca la semnatura ai FORD GRANADA si nu e un forum dedicat marcii !!!!!!!

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva la Golf 4, acel stop se poate repara?, nu se mai aprind toate beculetele.

Modificat de Euinsumi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PENTRU CE MASINA ? 

Ca la semnatura ai FORD GRANADA si nu e un forum dedicat marcii !!!!!!!

daca am postat la aceasta sectiune,evident e vorba de un touareg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc adrian dar am rezolvat azi.e foarte simplu.geamul din spate se deschide lucru pe care nu l-am stiut dar l-am descoperit azi.problema a fost ca nu se deschidea geamul hayonului asa ca am desfacut capitonajul de pe hayon din partea de jos si am deschis luneta din interior dupa aceea am scos plasticul negru(e prins cu niste picioruse de plastic si banda dublu adeziva de care am cumparat ulterior pentru montare) care maschiaza suruburile si firele de la eleron apoi am desfacut cele trei piulite si am desprins eleronul de pe hayon .lampa suplimentara are 2 surubele cu cap torx,le-am desfacut am scos mufa de alimentare si furtunasul de apa am pus lampa cea noua dar tot nu se apride la franare cred ca e o siguranta arsa.acum intrebarea unde este tabloul cu sigurante si ce numar are siguranta pentru lampa asta ca sa nu le verific pe toate daca stie cineva ar fi perfect.

Modificat de dre73
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit si sigurantele sunt in lateralele bordului dar lampa tot nu merge si nici deschiderea geamului hayonului cred ca un fir e undeva intrerupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rezolvat,4 fire rupte in zona balamalei dreapta a geamului de la hayon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

la mine nu se mai deschide geamul de la haion nici nu se mai aude nimik vreun contact ceva ...vre o idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!