Jump to content

Retrofit Golf 7 - Faruri xenon OE


dadu
 Share

Postare recomandată

Ai nevoie de:

- faruri complete cu becuri, drossere, calculatoare

- adaptoare de la instalatia masinii la mufa de far

- senzor de nivel pentru reglajul automat

- calculator pentru AFS

- codare

- posibil alta centrala electrica daca cea actuala nu stie xenon (asta era valabil pentru Golf 6, nu stiu daca este valabila si pentru Golf 7)

Deci, nu. Nu cumperi 2 faruri, le pui pe masina si gata. E mai complicat, si scump, de atat :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutari,

detin si eu un golf 7 varianta facelift 2017 tdi, cu farurile standard fara led/xenon.    Doresc sa le schimb si sa achitionez un set de faruri/calculatoare aferente variantei TOP LED, dar ma intereseaza varianta  care sa se aprinda pe fiecare far , pe pozitie , ambele linii de led, nu doar unul, cum am mai vazut in trafic.  Si la fel si pentru semnalizare.

Stie cineva codurile de produs sau cum as putea fi sigur ca achizitionez farurile corecte care sa aiba varianta top led dorita?

Trebuie cumva pentru ambele leduri/far sa fie si varianta cu Dynamic Light Assist pentru aceasta optiune?

In principiu as fi dorit sa le caut pe la dezmembrari.

Sau daca as sti codurile as cere niste ofere OEM si la alte firme de pe net care vand piese.

Oricum am facut o intrebare intr-o reprezentanta vw si mi-a comunicat ca in afara de farurile si calculatoarele aferente care se inlocuiesc mai trebuie schimbat si un calculator central  la masina mea pentru a se adapta la aceasta modificare. Si pe viitor la acest calculator pot adapta un volan diferit cu comenzi pe volan, navigatia mare, pilot automat...s.a.

Cost aprozimativ reprezentanta 3000 de eur.

stie cineva sa ma ajute?

multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ andrei_2006 - ma poti ajuta te rog cu seria masinii tale,   ma gandesc sa merg la reprezentanta si sa achizitionez farurile de acolo si sa dau comanda dupa seria pe care o ai tu la masina. Astfel voi fi sigur ca mi am comandat farurile corecte. Chiar daca ma costa putin mai mult acolo.

multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
On 2/23/2018 at 5:35 PM, Liviu_sbn said:

Vezi sa fie originale. Ar trebui sa vina si cu modul de comanda, iar daca nu, trebuie sa ti-l cumperi separat. Intreaba vanzatorul. Nu stiu sa-ti spun daca iti mai trebuie si ceva fire trase.

Întotdeauna trebuie fire trase. Cel puțin pentru senzorii de nivel care trebuie adăugați pe puntea față și spate. Apoi instalația de spălatoare faruri, dacă nu există deja. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, Andrei.... E un post vechi de 3 ani. Senzor nivel sau senzori, cablat pana la faruri, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Bună ziua,as putea înlocui farurile tip halogen cu cele full led OEM la un golf 7.5 din 2019?Screenshot_20240209_111113_OLXro.thumb.jpg.210406e2783cf524dc7a890d1a6a2c8d.jpg

 

Menționez ca au câte 2 module pe fiecare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face retrofit, e mai complicat, nu doar de montat noile faruri 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Știți pe cineva in Timișoara care ar putea face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta in aria prestari servii, oferte extinse 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!