Jump to content

Caseta directie


cosmin24
 Share

Postare recomandată

Bogdan Moraru

Daca Traian zice asa, pai asa este. Lasa caseta in pace sau programeaza o vizita la el de pe acum daca iti bagi nasul acolo . Car = punte fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Trami : Multumesc maestre de info... Sincer asa ma gandeam si eu ... mi se pare ciudat la 140k si imediat dupa ce am schimbat ce am schimbat sa crape... plus ca am lichid ... nu pierde nu nimic... intradevar... volanul nu este perfect drept... dar asta se face cu o geometrie mica .. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru, poate ne arati si noua unde este piulita aceea de pe caseta. O poza ceva.

 

Simtomele care le am eu la masinuta e ca am un joc in volan si smucituri stanga-dreapta la trecrea peste drum denivelat. Numai vorbesc de cel pietruit.... :(

Pe drum rau si drept daca iau mana de pe volan se observa cum acesta, se invarte usor spre stanga sau spre dreapta, depinde pe ce parte sunt denivelarile :(

 

Nu imi bate nimic pe ea, doar cred ca am probleme in caseta. Poate sa fie acest joc si din bucse slabite ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat si eu o chestie.de cand s a incalzit in momentul cand virez pt loc stanga dreapta se aude un zgomit.un mornait sa i spun mai exact.am fost la un service si nenea mecanicu mi a zis ca e caseta de directie.asa o fi sau e meserias rau nenea ala?

 

Am mai avut si aceeasi problema asta vara dar acesc zgomot aparea doar cand era foarte foarte cald afara. aveti idee ce ar putea fi?

 

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Buun, hai sa le luam pe rand.

Jocul in volan, da, este posibil sa provina din caseta, mai exact la cremaliera sau din coloana de directie. Incearc sa impongi de tot volanul inspre bord, ai acelasi joc? Daca da, verifica mecanica si in cele din urma caseta. Il rog pe Trami sa ma corecteze daca gresesc.

A 2-a chestie, mormaitul, zgomotul la viraj pe loc este facut de pompa de servo, mai ales cand atinge capatul de cursa. Ai schimbat vreodata lichidul? Ia incearca sa il schimbi cu febi, bilstein, cel verde. Se vor reduce zgomotele alea daca nu ai schimbat lichidul niciodata. E ceva normal sa mormaie pompa aia si NU o tine la cap de tura foarte mult timp. Caseta nu bate, nu mormaie, nu canta si nu face nimic altcev decat sa curga sau sa prinda joc. Atat

Ca sa fiu putin mai tehnic, in caseta se pot pune lichde verzi si rosii de cutie hidramata, sa nu inceapa cei care spun a numai verde sa pune ca asa zice vw, e o politica de marketing. Diferenta dintre ele fiind punctul de fierbere. Cum ai zgomotele cand e cald, e clar ca uleiul si-a mai pierdut din proprietati si asa se incinge mai repede si pompa se chinuie mai mult. Sper ca ai inteles ce zic :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o iau pe rand...nu am joc deloc in volan.nu bate nu pocneste nu scoate nici un zgomot suspect nimic.anul trecut cand era foarte cald afara si mai ales dupa un drum de cel putin 100 de km cand incercam sa virez pe loc scotea acel mormait de imi era rusine sa virez daca era cineva pe langa mine(din interior se auzea foarte foarte tare.nu stiu daca se auzea si din exterior).

 

Lichidul la pompa de servo din cate stiu eu nu a fost schimbat niciodata la masina mea, dar ma gandesc daca era lichidul de ce dupa ce a dat frigul nu mai facea deloc indiferent cat de mult mergeam cu masina?

 

Imi recomanzi sa incerc prima data sa schimb uleiul la pompa servo si apoi sa mai verific si alte lucruri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

in primul rand verifica daca e la semn si ce culoare mai are :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am patit ca la virare sa faca zgomot pompa de servo si dupa ce am inlocuit lichidul merge super bine fara zgomote la virare.

Parca am pus Febi si nici pana astazi nu mi-a facut probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Asta am zis si eu :) Febi Bilstein, este un bidon verde sigilat de 2L daca nu ma insel, este de ajuns un bidon. Nu are rost sa detaliem procedura de schimbare pentru ca este topic dedicat. @Marius, iti imaginezi ca e...galbui si e praf uleiul nu? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si culoare o sa ma uit maine sa vad dar este la nivel...eu de cand am masina nu am completat niciodata. oricum ramane sa merg saptamana viitoare sa l schimb si sa vad daca situatia se remediaza sau tot asa face. multumesc frumos pt ajutor si va doresc o seara frumoasa !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru, poate ne arati si noua unde este piulita aceea de pe caseta. O poza ceva.

 

Simtomele care le am eu la masinuta e ca am un joc in volan si smucituri stanga-dreapta la trecrea peste drum denivelat. Numai vorbesc de cel pietruit.... :(

Pe drum rau si drept daca iau mana de pe volan se observa cum acesta, se invarte usor spre stanga sau spre dreapta, depinde pe ce parte sunt denivelarile :(

 

Nu imi bate nimic pe ea, doar cred ca am probleme in caseta. Poate sa fie acest joc si din bucse slabite ?

E pe caseta de directie in partea de jos in dreptul coloanei de directie un hexagon in jur de24mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si acela sa mai trebuiasca strans, sau ? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Da, dar nu exagera, se strange cu o cheie dinamometrica la un anumit cuplu, roteste-o sfert de tura si verifica, nu o strange foarte tare si nu exagera.

 

poti vedea in poza de aici : http://images6.okr.ro/auctions.v3/700_700/2011/11/01/6/9/661464986577202430788676-4862361-700_700.jpg

 

Fix in partea inferioara stanga, aceea este si pozitia casetei pe masina

Modificat de Bogdan Moraru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la acel surub in care l-am exemplificat cu o sageata rosie ?

 

 

post-46865-0-29943500-1363196964_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Da, ala este :) unde ma aflu nu pot edita nimic :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat si eu o chestie.de cand s a incalzit in momentul cand virez pt loc stanga dreapta se aude un zgomit.un mornait sa i spun mai exact.am fost la un service si nenea mecanicu mi a zis ca e caseta de directie.asa o fi sau e meserias rau nenea ala?

 

Am mai avut si aceeasi problema asta vara dar acesc zgomot aparea doar cand era foarte foarte cald afara. aveti idee ce ar putea fi?

 

Va multumesc.

Flansele amortizoarelor+rulmenti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Alea nu mormaie, troznesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu s-au gripat rulmentii,cand ajunge in metastaza o sa trozneasca.

Modificat de razvi_gyl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm, acel mormait si o vibratie usoara in volan am auzit si eu la a mea, dar numai cand incercam sa virez de pe loc, cand eram numai pe zapada, altfel nu se aude.

Azi, dupa cum stiti ca a inceput sa ploua in toata tara, am parcat masina usor intr-o parcare laterala, pe diagonala si intrand usor cu masina, in timp ce viram, se auzea un scartait usor ca si cum ar freca placutele de frana pe discurile care au prin un pic de rugina de la ploile astea.

Cand am iesit din parcare si am franat in timp ce dadeam cu spatele sa ies, s-a auzit iar, apoi am plecat vreo 2 km si cand am parcat intr-o alta parcare pe stanga, nu s-a mai auzit. Intrebarea e daca acest scartait usor vine de la placutele de frana ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

De ceva timp am observat ca la mersul prin gropii am un mic joc in volan,iar astazi m-am apucat de desfacut ca sa vad cauza acestui joc.Am verificat capatul de bara de pe partea dreapta-stanga si nu am joc,bieletele de directie au fost schimbate anul trecut in vara Lemforder.

Pe partea dreapta jocul nu se simte ci numai pe stanga si am tras de roata la ora 9-3 si reseie un joc dar care este din caseta ba chiar se si aude.

Faza este ca anul trecut acest joc nu il aveam dar acum m-am trezit cu aceasta belea pe cap.

Din ce cauza sa fie acel joc din caseta?Este posbil sa fie uzatii dinti de la cremaliera si de acolo sa apara acest joc?

Caseta de directie in rest nu am probleme cu ea dar as vrea sa stiu daca acest joc se poate agrava in timp si ce as putea sa fac ca sa remediez problema??

Si din ce cauza a aparut acest joc in caseta brusc?

Anul trecut cand am schimbat bieletele de directie dinti de la cremaliera aratau bine si din ce am observat atunci nu se vedeau a avea uzura pe ei iar cremaliera nu avea joc in caseta.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut maruta,e de la flansele de la amortizoare,aceeasi problema o am si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toti colegii de pe forum !

Vin cu un strigat de ajutor : ma ajuta cineva si pe mine sa procur burdufele de la caseta directie skoda Tour 1U2, dar care sa fie din cauciuc si nu din termoplast ?

Le prefer noi, iar daca nu, s-h, dar perfecte .

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta codul GOMET 465310 la orice magazin de piese, vezi fotohttp://www.autopartoo.com/oem/gomet/465310qsv.html

O sa-l dea ca fiind pentru caseta Opel Vectra B fabricatie ZF care este foarte asemanatoare cu cea de Octavia, Golf4, etc.

Modificat de trami
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult Trami !

Tu ce recomanzi, burduf original WV, sau cel de cauciuc de opel?

Stiu ca esti priceput in domeniu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu recomand burdufe de cauciuc si coliere de plastic (nu taie cauciucul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!