Jump to content

Cum spalam corect masina


toni
 Share

Postare recomandată

Si eu am citit mult despre petele de apa ramase dupa spalare. Concluzia mea e ca masina trebuie uscata, stearsa. Dar ce faci cand te prinde soarele?

Am vazut ca unii folosesc sisteme de filtrare prin osmoza pentru acasa. (Larry@Ammo

Apoi am vazut pe un tip ca foloseste o ceara cu un agent de uscare: Scott. Oare e similar la noi cu un produs de genul asta?! Nu stiu, dar voi incerca pe viitor.

Cu siguranta baietii cu experienta ne vor ajuta si ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Cred ca osmoza folosita acasa pentru spalare este o solutie mult prea scumpa. 

Eu stau la casa si am o instalatie de dedurizare pentru toata apa folosita in casa (apa dura distruge, in timp, instalatiile) si osmoza pentru baut.

Cand spal masinile in curte, folosesc apa dedurizata si incalzita (am un furtun tras direct dupa centrala). Osmoza are debit mic, este nevoie de un rezervor de acumulare (prea complicat, zic eu).

Apa dedurizata necesita stergere dupa spalare, apa osmozata nu (evident vorbim de osmoza adevarata, nu ca la Petrom, :)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu spal masina la self wash, Oxy, si apa osmosata chiar isi face treaba, nu o sterg niciodata. Recunosc insa ca asa, la Oxy se ia doar grosu... Nu este o spalare chiar ok, si o data pe luna, sau max la 2 luni o spal in curte, calumea.   Am cumparat si sampon si spuma activa, si o spal cu 2 galeti. Si cu furtunul. Si asa iese curata, de vreun an tot vreau sa ii fac o decontaminare cu claybar, dar mi se pare o munca mult prea migaloasa, desi chiar ar fi necesar acest tip de curatare.

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
Chefdejoaca

Cum se intretine exterior / interior un parbriz incalzit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca un parbriz fara incalzire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!