Jump to content

Retrofit navigatie RNS850 (Touareg 7P)


ANdi B.
 Share

Postare recomandată

Dupa cum v-am obisnuit cu retrofiturile incep un nou proiect si anume acela de a face retrofit la navigatia OEM RNS850 cea cu sim si update pentru Google Maps. Retrofitul este unul destul de usor de facut intrucat l-au facut mai multi pana acum, pentru aceatsa operatiune avem nevoie de rumatoarele:

  1. Unitate Navigatie(versiunea cu sim) - 7P6 035 670 G
  2. Unitate Radio - 4G0 035 083
  3. Unitate Display(veriunea pentru facelift, 2015+) - 7P6 919 603 J
  4. Unitate CAN - 7P6 907 530 M
  5. Torpedou - 7P2 857 114 E
  6. Cabjaje - Va recomand cu incredere Kufatec

In functie de dotarile masinii, spre exemplu daca aceasta a venit dotata cu pachetul pentru GSM a venit implicit si cu antena GPS si GSM montata pe plafon, prin urmare aceasta nu mai trebuie. Atasez cateva poze cu toate componentele pe care le am pana in momentul de fata.

Torpedou-2.jpg Torpedou-3.jpg Unitate-Display-2.jpg Unitate-Display.png Unitate-Navi-2.jpg Unitate-Navigatie.png Unitate-Radio.jpg

 

Component Protection este present doar pe unitatea Radio!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai stare deloc :)

Ce vrei sa spui cu update la Google Maps? Am in familie un Touareg 7P din 2016 dar nu am vazut nici o optiune de asa ceva, plus hartile am inteles ca sunt ceva mai greu de pus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Boditza o sa prezint aici totul la momentul potrivit, ai functia de Google Earth si live traffic. Pentru asta ai nevoie de MMI3G cu SIM.

@F l o r i n interesant, multumesc de informatie. Oricum cand a fost pentru tine o problema sa scoti un CP? :D

Modificat de ANdi B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De abia azi am primit toate cablurile de la Kufatec, saptamana aceasta o sa fie pe masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

urmeaza sa achizitionez si un 7p , si as dori sa fac acelasi retrofit, Andi B poti sa imi spui la ce costuri ar trebui sa ma astept?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@romcos85 nu pot sa ate ajut cu niste costuri exacte intrucat la mine situatia este diferita, eu am cumparat o epava echiparea luxury din 2017 is iau de pe tot ce are si cam are tot. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vin cu o copletare cu o veste informatie pe care am aflat-o citind un forum dedicat pentru Touareg din Rusia, dupa CP Off hartile se sterg prin urmare trebuie sa fac rost de un micro sd pentru harti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumita lui @F l o r i n acest retrofit a fost terminat. Totul a durat cam 5h intrucat este foarte multa migala mai ales daca doresti sa faci totul OEM si fara compromisuri. Integrarea a iesit perfect, OEM!

Ceva straniu s-a intamplat dupa CP, nu am pierdut hărțile iar unitatea MMI a rămas activata cu funcția Google Earth.

Nu mi-a mai rămas decât sa fac update la ultima versiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Doresc sa mai aduc o completare la acest retroit, intrucat am facut si retrofitul pentru incalzire auxiliara, vezi 

Doresc sa schimb antena de pe masina. Antena pe care o am momentan pe masina are suport doar pentru GSM/3G si doresc sa instalez o antena triplex care are suport pentru GSM/3G, GPS ai Telematic(Incalzire auxiliara controlata de la distanta). Am gasit aceasta antena OEM, https://www.carsystems.eu/shark-triplex-antenna-phantom-black-gps-gsm-webasto,id567.html, care vine insotita si de cele 3 cabluri cu mufele aferente avand lungimea de 5m.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare.

Am achizitionat acest kit original sh..."https://www.ebay.com/itm/123748556528?ViewItem=&item=123748556528", pentru a inlocui un rcd 550 de pe un VW Touareg 7P Mountain, din 2015, echipat cu bluetooth, comenzi pe volan, senzori de parcare fata spate. Nu as zice ca nu am habar de electronica, dar la prima vedere am cateva nelamuriri: nu mi-am desfacut masina sa ma uit, dar din cate am citit pe forumuri am nevoie o parte de cablaj noua, adica cablaj nou pentru antena GPS, pentru camera marsarier. Ma ajutati va rog cu cateva sfaturi ce anume mai am nevoie, ca sa le pot comanda pe toate deodata? In torpedou am nevoie de suport pentru a monta unitatea DVD? Intreb toate astea, pentru ca nu am vazut cum arata unul original montat, stiti cumva un site cu tutorial?

Ma puteti indruma va rog cum se anuleaza(rescrie) component protection? Eventual stiti un site unde este descrisa procedura, sau ce mai ete nevoie sau ce se mai pot activa?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kit-ul de cabluri, la kufatec.de

component protection, nu ai ce procedura sa urmezi - se scoate numai online, cu acces la server. Deci, nu o poti face tu.

da, unitatea MMI (nu este doar DVD), se monteaza in torpedou - trebuie torpedou dedicat acestui lucru, daca vrei sa fie ca de fabrica montat. Mai sus ai posturile lui Andi, de la masina lui, la care i-am facut acest retrofit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca un aspect pe langa ce a zis Florin, kitul de la kufatec nu o sa iti permită sa legi antena de pe masina, ai nevoie de alt cablaj pentru asa ceva. Daca unitatea ta MMI are sim atunci iti trebuie un cablaj adaptor sa poti conecta antena de pe masina la unitatea MMI. Unitatea bluetooth este sub scaunul pasagerului uitat terminalul pentru cablu de antena este acolo, tu ai nevoie de o extensie să-l aduci in torpedou.

Pentru unitatea radio din portbagaj ai nevoie de suport si șuruburi, altfel nu ai in ce s-o prinzi.

Ai nevoie de unitate CAN călcare sa se termine in M si un lucru foarte important musai trebuie sa faci SVM la CAN altfel la următoarea vizita la dealer la electrica iti vor bloca masina intrucat masina o sa apara in serverul VW înregistrată cu alt can si o sa vezi atunci discuții.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Domi21 inca o chestie tu ai cumparat kitul de RNS850 pre-facelift iar masina ta, daca este din 2015, este facelift :\, iar unitatea de control pentur camere este pentru sistemul cu 4 camere si u o sa mearga numai cu camera de la portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect - 

deci, alt modul camera + leduri schimbate la unitate, sa fie iluminate pe alb si nu pe rosu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, F l o r i n said:

kit-ul de cabluri, la kufatec.de

component protection, nu ai ce procedura sa urmezi - se scoate numai online, cu acces la server. Deci, nu o poti face tu.

da, unitatea MMI (nu este doar DVD), se monteaza in torpedou - trebuie torpedou dedicat acestui lucru, daca vrei sa fie ca de fabrica montat. Mai sus ai posturile lui Andi, de la masina lui, la care i-am facut acest retrofit

Te referi la acest set? https://www.kufatec.com/en/all-products/cable-set-for-touareg-7p-upgrade-radio-system-rns850-39873

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, plus antena, GPS, etc - ti-a scris Andi mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin, @ANdi B.

Multumesc frumos de informatiile impartasite, de o jumatate de ora am citit mesajele si am cam ramas fara cuvinte..., am citit si recitit mesajele de cateva ori...,deci cu un plus de investitie pot sa montez 4 camere pe masina? dar asa cum e acum sistemul nu o sa-l pot utiliza? Principalul motiv pentru care am vrut sa inlocuiesc RCD 550-ul de pe masina era ca sa pot avea camera de marsarier, ceea ce mi se pare foarte util... si tot am cautat pe net diferite optiuni si acesta mi s-a parut cea mai buna optiune raport calitate pret.

Revin cu detalii cum decurg lururile.... 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sistemul functioneaza si cu o camera defecta  - deci, e posibil sa functioneze si cu restul lipsa, doar spatele prezent. Restul zonelor o sa fie albastre. In teorie zic asta, deoarece nu am incercat - dar, cu una deconectata, am incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc @Florin.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara tuturor, imi puteti spune, va rog unde este montat exact modulul can gateway? Am incercat sa-l identific, dar fara succes  

Multumesc. 

F3352272-F663-4779-A345-EBF2096E3E43.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În interiorul aripii spate stânga - trebuie sa desfaci capitonajul din portbagaj, de pe stanga, sa ai acces la modul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n este CaN-ul in poza, sub Voland, putin stanga,. Dai jos ornamentul pentru luminile de la picioare si ornamentul pentru rezistente si o sa ai acces la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu am văzut poza. Am crezut ca el cauta can infotaintment. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!