Jump to content

Acetona in rezervor


victori
 Share

Postare recomandată

eu astept un topic cu holtzgas. pe polo :D

si-a luat cumnata-mea unu din 2003, ma gandesc ca daca il trecem pe lemne, iesim mai ieftin ca alea inca se fura cu carutza. si mai pui vreascuri, coceni... fiecare cu ce poate. cei de la campie mai ales ies bine cu coceni. viteza nu trebuie, ca nu face madam naveta decat vreo 40 km, si poate pleca si mai devreme de acasa!

si ca sa fie on topic, da, se poate pune si acetona!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • stealth

    8

  • sergiup

    7

  • victori

    6

  • Mama Omide

    5

fikat... acetona peste huila ca doar broasca merea si pe asa ceva candva :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sergiup, nu am nimic cu tine personal -oare ne-am cunoscut?

raspunsul meu e pentru stealth, ca sa priceapa ce-s alea plastice, daar mi se pare totusi putin deplasata atitudinea "elitei" aircooled de a flitui pe oricine "sare gardu" . e mai ok de dragul discutiei sa le explici ce si cum ca sa priceapa ca mecanica aircooled mai speciala- pe la noi prin motoare mai bate vantu'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda... deci nu prea ai citit sau nu ai citit atent. sau poate am fost eu mai atent la late detalii.ma rog...  daca erai mai interesat vedeai ca stealth nu are nevoie de explicatii. este membru pe vwforum din 2005 si are la activ cateva postari (sute daca nu mii - stim cu totii ca nu se contorizeaza toate posturile). mai mult termenul de plastic se foloseste si pe alte arii pe vwforum si forumuri (care nu sunt cu tematica aircooled sau oldtimer - un exemplu ar fi 4tuning) si deci eu unul nu cred ca nu cunoaste termenul de plastic. in alta ordine de idei sunt convins ca stie foarte bine pe ce arie se afla. de asta am si scris ca face el misto.

 

asa e. uneori se sare calul. si sincer nici mie nu imi place chiar daca nu ma afecteaza sau nu are legatura cu mine. totusi uneori sa si bat campii de nou veniti  (si nu numai) si poate atunci merita un pic de flit. adevarul e oricum undeva la mijloc. aia cu elita m-a distrat :lol: ... faina.

 

ne-am cunoscut acum ceva ani, scurt, fiind in trecere spre ceva intalnire cu dopo, polo parca si inca cativa. de asta ma si miram sa ai ceva cu mine dar am zis cine stie... poate am calcat pe H4 si nu stiu eu.

 

ca sa revin la topic cred ca multi de aici ar fi incercat sa isi scada cheltuielile cu combustibilul si sa mai si obtina un plus fie el cat de mic de performata folosind acetona.  topicul era mort de cativa ani deci cred ca era destul de evident ca era o cauza pierduta si ori rezultatele erau nesatisfacatoare ori nu era rentabil financiar. oricum fiecare e liber si sa experimenteze, si sa isi exprime parerile si sa se uite la diverse emisiuni si sa ia sau nu de bun una altra de pe acolo. fara sa fie in nici un fel :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles in final ce e cu"plasticele",eu nu cunosteam argoul ,de fapt nu folosesc argouri pentru ca eu nu desconsider pe nimeni legat de ce fel de masina are.Este pacat ca cei pasionati de masini vechi au tendinta de a desconsidera pe cei care nu impartasesc acest morb particular.

 

Eu am permis de 19 ani,mi-ar placea sa stiu daca vorbim "de la egal la egal" ; am avut mai multe masini cu carb,carora le-am "facut motorul" singur ,in perioada anilor '90 cind nu existau piese pt masini straine,nu exista Haynes,nu existau internet, tutoriale, youtube cu filme mura-n-gura cum se "crapa" un motor de broasca si mai ales, nu te lua nimeni la misto ca ai masina pe injectie.

 

Tendinta de a arata usa unui alt coleg de forum,care simbolizeaza de fapt in viata reala perceptia unui broscar fata de restul mi se pare trista, eu va credeam romantici,sfatosi,simpatici,intelepti...

Am intrebat de acetona aici,tocmai dina ceste motive. Ma gindeam ca aici sunt insi cu o medie de virsta de 40 de ani care au vazut si auzit multe.Daca eu mi-am pus acetona in benzina si am tras niste observatii sa stiti ca este un lucru bun ca am scris despre ele,poate mai e si altcineva care e bagat in treaba asta si vrea sa sharuiasca sau sa primeasca un feedback.

imi cer scuze fata de sergiu p,nu ma vei crede,dar nu m-am referit deloc la tine ispre. eu am anumite perceptii fata de tv,stiu bine cit show gol sunt in acele emisiuni,sunt cu rezultatele finale stabilite din cap de loc conform unui scenariu,totul e fix si se stie totul dinainte.sunt facute pt oameni neinstruiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stim cam toti ce si cum cu emisiunile de la tv si e clar ca nu tot ce zboara se mananca. asta cred ca e clar pt toata lumea.
doar ca idee sustin (nu sustin ca nu gresesc in teoria mea) ca testul pe care cei doi l-au facut cred ca e mai concludent decat un test facut cu o maisna in trafic. si motivez: testele cu si fara acetona au fost facute in aceleasi conditii de rulare ca sa ma exprim asa. de asta mi se par mai concludente decat conditiile in care ai facut tu testele, conditii ce depinde de o multitudine de factori: vant, trafic, etc. cand am postat filmul vroiam de fapt sa sublinez ca rezultatele testelor facute de ci doi in aceleasi conditii duc la o concluzie care mi se pare mai aproape de adevar decat niste teste facute in conditii diferite. nu sustin ca acest test reflecta realitatea ci doar ca premisele ca rezultatele sa fie reale tocmai datorita conditiilor de testare sunt mari. poate o testare in conditii reale de trafic ar putea fi concludenta si ar putea duce la concluzii reale dar asta doar in cazul in care testele s-ar face pe o perioada de timp mai indelungata si km mai multi parcursi. distanta si perioada in care ai facut testele mi se pare scurta ca sa fiu sincer (nu ca ci doi in film ar fi testat nu stiu cat... dar acolo conditiile,repet erau acelasi)

sa fim seriosi ca doar suntem oameni mari. nu ai de ce sa iti ceri scuze. nu-s mimoza sa nu pot fi atins nici de o pala de vant, nu-s nici dominsoara, nu sunt suparacios si nu tin suparari si alte cele.
ma mir ca nu cunosti argoul. e destul de des folosit. si nu e neaparat in batjocura. majoritatea au cate un plastic pe langa vechitura si il folosesc "plastic" pt masina proprie. termenul e folosit mai mult in gluma si nu in batjocura.
nimeni nu te ia pe nimeni la misto ca are masina pe injectie. ba mai mult multi au incercat si unii chiar au reusit pe aici sa treaca motoarele astea pe injectie si multi si-ar dori de altfel o astfel de trecere din motive lesne de inteles.

hai sa lasam offtopicul. nu isi are sensul. oricum daca descoperi ceva cu rezultate pozative legat de subiect cred ca toti am fi curiosi sa aflam despre ce e vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic: de pupat nu ne pupam mah mufo. eu unul sunt lesbian convins. ma plac 3,14sda ca sa zic asa. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!