Jump to content

Retrofit interior piele & lumini ambientale (Touareg 7P)


ANdi B.
 Share

Postare recomandată

Un mic update, memoriile sunt complet functionale multumita lui @F l o r i n, el m-a ajutat cu functia de Component Protection, si tin sa ii multumesc si sa il recomand pe aceasta cale. Este un om de treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant dar doresc sa continui acest retrofit si anume sa montez memoriile si pentru oglinzile retrovizoare stanga-dreapta, acest lucru este destul de simplu am nevoie de reperul 3 din poza tasata, P/N: 1k0959578A

Screen_Shot_2018_09_17_at_17_17_35.png

Motorasul este destul de ieftin si l-am gasit la un pret destul de bun pe ebay: https://bit.ly/2xk9ygG

Pacat ca plaforma 7P nu ofera oglinda electrica interioara.

Modificat de ANdi B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrucat imi place sa fac lucrurile cum trebuie mai vin cu o modificare, doresc sa pot asocia fiecare cheie de la masina cu o pozitie din memoria scaunelor, dar pentru asta am nevoie sa codez unitatea RCD550 a.i. sa imi apara meniul unde sa pot bifa aceasta optiune. Daca cineva ma poate ajuta cu codarea as fi recunoscator, problema este ca nici ultima versiune de vcds nu stie ce face fiecare bit din long condingul pentru RCD550.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu afecteaza garantia toate retrofit-urile facute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna întrebarea, garanția este nula pentru componentele înlocuite, dar pentru restul aceasta este valida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur?

La scaune, ai intervenit si la partea electrica. Mai acopera sau nu garantia instalatia electrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@garceaa poti sa imi dai un exemplu cu ce am intervenit la partea electrică?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@ANdi B. Atat timp cat ai instalat scaune electrice, vrei sa modifici oglinzile, farurile, unitatea multimedia, etc ai intervenit asuopra instalatiei electrice, modificand "incarcarea" ei fata de momentul iesirii din fabrica(asta e parerea mea). Vreau sa intelegi ca nu dau cu parul, pur si simplu eram curios daca ai discutat cu cineva de la dealer referitor la garantie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@garceaa da am discutat in prealabil cu un dealer VW, intrucat doream sa fac acest retrofit la ei, dar nu se poate intrucat dumnealor folosesc numai Odis Service, care nu permite codarea componentelor ci numai o codare online stock. Mi-au spus ca garantia se ofera numai pe produsele originale ale masinii. Si mai este o chestie nu sta nimeni sa verifica daca masina a venit sau nu cu scaune din piele elctrice ;).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe vechiul Golf am montat asa: alte scaune(de GTD), alt plafon(negru, stoc era gri), alt volan (de R-Line cu comenzi, stoc nu avea comenzi), alt player(touchscreen + navi, stoc nu avea touchscreen) + bluetooth (stoc nu avea), senzor de lumina/ploaie (stoc nu avea), alta oglinda (heliomata automat, stoc era manuala) si multe, multe altele (la un moment dat si faruri xenon) si am schimbat distributia masinii sub garantie fara sa zica nimeni nimic legat de aceste modificari. Pentru ca nu aveau nicio legatura cu motorul.

Evident ca daca ma duceam si ma plangeam ca nu merge senzorul de lumina sau bluetooth-ul montat de mine nu imi faceau nicio reparatie sub garantie, masina neavandu-le din fabrica. Asa ca nu pierzi garantia totala a masinii daca schimbi niste lucruri, ci doar garantia pe acele lucruri.

Devine delicat in momentul in care te legi de alte chestii. De exemplu te legi cu un circuit electric (de la senzori sa zicem) in tabloul de sigurante si se strica ceva cu care a venit masina din fabrica tot acolo. Ei ar putea sa invoce ca s-a stricat din cauza modificarii facute after-market in tablou si e greu de demonstrat ca nu asta a fost cauza. Mai depinde si unde te duci si cu cine discuti aceste lucruri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Inca un lucru de mentionat, daca se opteaza pentru modulul de memorii trebuie codata si unitatea de clima intrucat aceast retine valorile setate. Codarea este triviala intrucat VCDS are label files pentru long conding.

Modificat de ANdi B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Un 7 p cu interior textil si incalzire scaune are mufa necesara  pentru interior de piele cu scaune electrice?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ZzzZz Nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca trebuie sa cumpar mufa + cablaj si sa gasesc o solutie sa le alimentez?

daca ma poate ajuta cineva cu detalii ar fi minunat. 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Mufa, conectorul, le ai deja intrucat sunt standard, tot ce iti trebuie este sa tragi 12v si o masa in cele doua tablouri de sigura te B si C.

Daca scaunele au memorii in can-h si can-l, nu stiu sa iti spun acum pinii din can unde trebuie tras. Vezi va am pus manualele service pentru 7P, uita-te pe schema electrica si scrie acolo tot.

Modificat de ANdi B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La scaunul de la sofer sunt 4 mufe in plus ( 2 cel mai probabil de la memorii, ce nu intentionez sa le fac functionale) , si la o mufa alti 4 pini in plus fata de cea originala a masinii. 

Are cineva idee de la ce sunt cele 2 mufe?( una cu 10 fire , una cu 4 )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ZzzZz uita-te in manualele service pe care le-am pus aici, este mură-n gura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema era un calculator de scaun lipsa. 

Trebuie sa gasesc neaparat contul vechi sa scap de treaba cu aprobarea postului de catre un moderator.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pam Pam am facut sa mearga si ```Ambient Light```. Intrucat eu am schimbat si fetele de usi cu tot cu cablajele aferente, noile fete de usi veneau cu benzi de leduri albe petrimurile din aluminiu, prin urmare singurul lucru pe care a trebuit sa il fac a fost codarea care este urmatoarea, in modulele: 42, 52, 62 si 72:

Byte 1
   Bit 0 -> 0
   Bit 1 -> 1

Atasez o poza cu functia inainte de activare intrucat dupa activare am ramas fara baterie.
IMG-4329.png
Pe aceasta cale doresc sa ii multumesc lui @Boditza care m-a ajutat cu un scan complet al Touaregului lui. Scan-ul cu pricina se gaseste aici: 

 

 

Modificat de ANdi B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar acum o imagina dupa codare, par destul de stinse ledurile intrucat este foarte multa lumina afara:

F1-EBE20-E-BAD9-4-B78-A8-FB-485-DF85-E04

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 changed the title to Retrofit interior piele & lumini ambientale (Touareg 7P)

Un update, pe langa banda cu led fata de usa mai dispune de led in compartimentul de depozitare si sub mâner.

C1-DB99-F7-20-CD-473-E-8784-A7-E1646-C9- 56-F2904-A-4-F35-489-A-AB24-483750-A0-ED 2-DD8574-C-F97-F-4-D3-E-8-EEF-60691-CADD

Desigur intensitatea iluminării se controlează din MMI. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Nu vreau sa invii postul aiurea, dar cred ca e cel ma potrivit sa intreb aici, asadar.  Are cineva idee cum schimb becul sau becurile de la parasolar? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ANdi B. Cum de e lumina alba, ai schimbat ledurile?

Modificat de adidas00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, dar la facelift butoanele, etc.. Sunt iluminate cu alb. Nu cu rosu, ca la non facelift

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adidas00 am facut retrofit la pachetul 'Ambient Light' iar masina fiind facelift iluminatul este alb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!