Jump to content

Retrofit interior piele & lumini ambientale (Touareg 7P)


ANdi B.
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Cum masina mea Touareg 7P facelift a venit echipata cu interiorul din velur standard am gasit un interiro complet din piele, cel care are scaune electrice cu memorii. Ma intreb cat de greu este acest retrofit. Nu ma intereseaza ca functia de memorii sa mearga intrucat ma gandesc ca este foarte complicat, nici nu am coloana volanului electrica.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E usor atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 6/22/2018 at 9:45 AM, F l o r i n said:

E usor atunci.

Multumesc de răspuns poti da mai multe detalii? Unde as putea face operațiunea asta? Am incercat la dealer dar in zadar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ANdi B., daca ai completa profilul sa vedem macar de unde esti, poate as putea sa iti recomand. Asa.... nu scrie nici in post, nici in profil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, F l o r i n said:

@ANdi B., daca ai completa profilul sa vedem macar de unde esti, poate as putea sa iti recomand. Asa.... nu scrie nici in post, nici in profil.

Salut, sunt din Bucuresti. Iar interiorul este acesta:

 

whpOLzwnStyQWt3oDVEJDw_thumb_4775.jpg

yDdpkJEFROmryX0sEN9CVQ_thumb_4774.jpg

zgYZRWg8Tp+eTFA909sQ3g_thumb_4773.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata bine.... completeaza-ti si profilul.

pentru restul informatiilor, ai PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Gata retrofitul a fost facut, pot confirma pe aceasta cale ca se poate face intr-o zi de munca fara modificări. Probabil din cauza ca masina mea este Facelift.

B2B0CB3B-C54D-488B-B3C7-D2F298F85162.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!

Functioneaza memoriile si incalzirea banchetei spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum sa-i functioneze, daca masina nu a venit echipata cu asa ceva.

Mai ales pentru incalzirea banchetei, e ceva de munca - cablaj, conectori, etc - daca a avut pe masina incalzire pe spate, functioneaza - daca nu, e doar de decor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Câteva comentarii asupra celor spuse de @F l o r i n

1. Memoriile merg si a fost foarte simplu, se leagă scaunul pasagerului la CAN, intrucat fata de usa avea modulul de memorii pe ea si legătura can oricum are in usa. Singura problema a fost ca a trebuit sa înlătur component protection, asta s-a facut la un dealer vw in bucuresti.

2. Încălzirea parchete spate a fost foarte usor de facut, de asemenea pentru asta a trebuit unitatea de reglaj care vine in spatele consolei, dar cum am cumparat tot tunelul central am avut-o pe aceea acolo.

In concluzie cine dorește sa faca acest retrofit este destul de pnp si se face intr-o zi de munca cu condiția sa aveti tot interiorul, ilustrat in pozele de mai sus.

Singura problema întâmpinată a fost legata de airbaguri si centuri, intrucat interiorul a fost cumparat din Germania, firmele de dezmembrări nu au voie sa vad centuri, airbaguri iar acestea erau tăiate in scaune, asa ca am folosit airbagurile mele si senzorii de prezenta pentru scaunele fata.

Modificat de ANdi B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incalzirea spate se face si fara modul de reglaj pentru spate - pentru cei care nu au clima cu 4 zone ci cu 2 zone - exista butoanele care vin separat, pentru spate

 

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde ai facut retrofitul si cat te-a costat? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pe olx exact acelasi interior (pozele) pe care l-ai postat si tu. 

Cat te-a costat manopera? 

Tot facelift am si eu. 

https://www.olx.ro/oferta/interior-de-piele-negru-vw-touareg-facelift-model-2016-cu-incalzire-fata-spate-full-electric-memorii-nou-0-km-IDb9pHp.html

Modificat de vitelu2002
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe acela il am de la fix același vânzător. Mai are unul alb complet, eu am cumparat aproape toata masina dezmembrată de la el, vezi ca mai are un touareg 2016 alb dezemembrat 0km, masina facuta dauna toatala in transport spre livrare. Vorbește cu el, sunt oameni foarte serioși.

Nu pot să-ți spun si un pret pentru manopera, suna-l pe Costel cel mai bine si vorbește ch el.

ce pot sa iti spun este ca retrofitul este foarte simplu de facut dar dureaza cam 8h intrucat este multa bibileala. Spre exemplu ce a durat cel mai mult, a fost transferul airbagurilor.

 

P.S. Eu acum imi montez trimurile cu textura de honneycomb pe ele si pe bord si consola centrală, intrucat fetele de uși veneau cu aceasta textura.

Modificat de ANdi B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AA72_A316_51_B0_40_E9_98_E7_DAF9_F8_FFCE

 

3_DE528_A8_542_A_429_D_A153_9_CB863_C5_D C977_BFB9_D2_BE_47_BC_86_C8_0_D7_B98_A55

Modificat de ANdi B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Azi am reusit sa Montez si scrumiera alaturi de ornamentul unității de climatizare.

in concluzie am înlocuit toate trimurile Piano black, care mi-au placut dar se întreține foarte greu, cu cele honney comb.

8B3A7102-3C97-43BC-B17A-0CF7EB868E3D.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oau , serios ?

nu as fi renuntat la piano black , ii da eleganta

prefer sa sterg cu o carpa moale 1 minut la cateva zile

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piano Black are și dezavantajul ca se zgârie ușor. Asta se poate evita făcând un polish și aplicând PPF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tavitara da si mie imi place piano black numai ca honey comb ii oferă exclusivitate si sportivitate fix ce căutam. Pe de alta parte Piano black este in echiparea standard iar diferenta de calitate a tronurilor este sesizabilă, pot sa atașez niste poze sa observi. Din nefericire PB este varianta low-cost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur , daca poti sa mai pui poze , ar fi super , sunt curios de tot ce e legat de 7P

ce insemana " tron " ?

exista si alte versiuni culori / materiale la consola centrala in afara de negru , argiuntiu si mahon ?

totul tine de gusturi

din fericire ptr mine , ptr scaune negre imi place varianta low cost = PB mai mult decat celelalte doua

dar evident ca tu ai urmarit sa ajungi la o anumita combinatie cand te-ai apucat de toate modificarile

ai timp si rabdare :) felicitari

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze am scris de pe telefon, ma refeream al trimuri. Da sunt foarte multe combinatii de culori, unele care imita si mahonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

super arata

am meu e negru negru , arata asa , dar e varianta cu cotiera dubla , poza e de pe net

poze reale nu am avut timp sa fac , una singura am pe aici cu exterioarul , tot negru

mie imi place masina pe negru , cand e curata arata super

1.jpg

sds.jpg

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si nu gasesti second niste jante pe 19 care sa iti placa ?

ce jante vrei exact ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 changed the title to Retrofit interior piele & lumini ambientale (Touareg 7P)

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!