Jump to content

Tiguan 5N2 - 2.0 TDI - 4motion - The New Explorer


Doomy

Postare recomandată

10'' si as vopsi rama gri in glossy black sa pare o unitate intreaga. O integreaza mai bine.

Link către comentariu

La aia de 10 m-am uitat si eu, inainte de RNS510, dar nu stiu cat de bine e cu rama aceea care vine pe ea. In rest pare a fi alegerea idesla din toate punctele de vedere.

Link către comentariu

Mda , cea de 10 si mie mi se pare a fi alegerea estetica ideala ;)  rama vine cam asa

page2.thumb.jpg.0c1b5f70004d09bdd060f75e71ea2f1a.jpg

Dar cum toate lucrurile frumoase au defecte ascunse , se pare ca la cea de 10 inch  sunt acestea: 

- Butonul de avarii va fi inlocuit de unul AfterMarket  -  la acesta este posibil sa fie modificate firele din mufa OE ( asa am fost anuntat telefonic cel putin)  la fata locului se poate decide .  Ma roade acest fapt....nu prea as vrea sa umblu la asta. 

- Rama lui este fixa - prinsa fix de ecran si nu poate fi data jos separat pentru "retusuri" revopsire .  

- Versiunea de android este 5.X.X   

- Grilele de aerisire vor fi bagate inauntru putin 

- Rama vine exact pe clipsurile originale , aici nu vad problema decat la greierasi viitori 

La cea de 9 inch nu am gasit aceste defecte , versiunea de android este 7.1.2  si nu se modifica nimic la masina.     

Trebuie sa recunosc ca cea de 10 inch arata intr-un mare fel......:eek:

Link către comentariu

Nu sunt mare fan al chinezariilor, din ce am vazut pana acum experienta overall este subpara: specificatii slabe, versiune veche de Android si fara support pentru updateuri.

Nu sunt familiar cu cele 2 modele postate de tine, dar nu ma astept sa fie o diferenta majora fata de ce am butonat.

Nu stiu exact ce ar inseamna ca pret, dar nu mai bine faci un upgrade la o unitate OE care sa suporte Android Auto / Apple Carplay? Acum au amandoua support pentru Waze / Google Maps si toata suita de music Spotify/ Google Music / Apple Music si (nu sunt foarte sigur) Deezer.

 

Later edit: Google Maps are si posibilitatea de a salva harti offline, pentru zonele in care (inca) roamingul are un cost prohibitiv.

Modificat de Bakkra
Link către comentariu

@Bakkra  Am luat in considerare sa instalez o unitate MIB 2 cu functiile descrise de tine , dar pe langa unitate in sine mai sunt si altele , ar trebui sa iau si consola sa suporte USB +Jack pentru conectarea telefonului:

244534103_WhatsAppImage2018-10-02at11_18_16.jpeg.62d33852e884d8239c5d057870eee9f4.jpeg

Iar doar pentru consola sunt pe la 1400 lei costuri fara unitatea in sine , plus manopera ..etc

Plus ca targetul meu este ca unitatea din masina sa functioneze Stand Alone ( separat de telefon)  , voi pune modul 4g pe ea cu cartela de telefon .  Este foarte incomod sa tot bagi/scoti telefonul de fiecare data cand ai nevoie .   Dpdv al meu telefonul ramane conectat Bluetooth pentru apeluri( din buzunar)  iar unitatea isi face treaba individual cu Waze , Harti ....OBD   etc.... 

Link către comentariu

Got it, are sens modul in care pui problema.

Sfatul meu ar fi sa testezi bine unitatea inainte de a o achizitiona si avand in vedere faptul ca nu sunt ieftine deloc sa nu faci compromisuri. Eventual sa o achizitionezi in Romania, pentru a avea posibilitatea de retur in caz ca nu esti 100% multumit.

Am vazut ceva interesant pe topicul de Passat GTE al lui @Akaiu07, poate ar merita intrebat daca nu are si un model care este compatibil cu Tiguanul.

 

Link către comentariu

Am consultat si site-ul colegului Akaiul dar nu am gasit ceva sa intruneasca cerintele mele :)  cea de 10 inch nu apare. 

Unitatea va fi achizitionata din Romania de la o firma care oferta garantie pentru unitate si instalare. 

Link către comentariu
27 minutes ago, Doomy said:

 

- Versiunea de android este 5.X.X   

 

 versiunea de android este 7.1.2      

 

cred ca sunt de ajuns pentru youtube si waze, ce altceva sa mai faci pe ea in masina?

pe android 8.X.X nu mai functioneaza igo primo ( asta daca esti fan igo )

restul "problemelor" intr-adevar trebuie studiate ( masori de 3 ori si tai 1 data )

trebuie sa tii cont ca si radioul este mai slab pe aceste unitati ( iarasi daca esti fan )

Link către comentariu

Da,  sunt de ajuns pentru Waze  dar vreau sa ma asigur si pentru altele in viitor ....OBD Eleven... GPS Tracker  ..etc:idea:

La restul sunt constient ,  in toate situatiile sunt plusuri si minusuri , cand am zis mai sus ca sunt pe ultima suta de metrii inseamna ca de ceva timp incoace studiez si adun informatii :) 

Modificat de Doomy
Link către comentariu

Deja știi recomandarea mea și eu deja știu ce vei alege.:))

Important e sa fii tu mulțumit și sa te bucuri de ea. :icon_thumright:

Link către comentariu
8 hours ago, Bakkra said:

Am vazut ceva interesant pe topicul de Passat GTE al lui @Akaiu07, poate ar merita intrebat daca nu are si un model care este compatibil cu Tiguanul.

 

Din gama respectiva exista si pentru Tiguan, doar ca este vorba despre despre modelul nou.

 

543735167_3919L-1.jpg.25095587a7bd62fce00730f05b075dfb.jpg

 

Pentru modelul tau exista aparat, versiune cu 9" si arata cam asa:

 

 

tiguan1.jpg.0272be9d99f14c773727f004a0bf3065.jpg

tiguan2.jpg.c1fdd86611552799e3f279155e81db54.jpg

Link către comentariu

@Akaiu07 Arata foarte bine modelul nou de care spui, poti pune aici specificatiile si eventual si pret? Daca este o problema si incalcam vreo regula, te rog sa-mi trimiti in privat.

Link către comentariu

Dupa forma unitatii media, "modelul nou" cred ca inseamna noul Tiguan, deci n'ajuta in cazul de fata

Link către comentariu

Mie personal imi place cel mai mult varianta de 9 inch postata de colegul akaiu. Seamana cu discover pro 2017-2018, iar in combinatie cu grilele vopsite negru glossy ar arata oem parerea mea.

Link către comentariu

Foarte buna alegerea! Se integrează foarte fain! Bine ca nu ai mers pe monstruozitatea ia de 10''.

 

 

Link către comentariu

Arata ok, felicitari pentru achizitie.

@Akaiu07 vad un bug ;) In poza cu detaliile masinii scrie Remained oil 43L, banuiesc ca ar trebui sa fie gas?

Link către comentariu
On 10/4/2018 at 11:55 AM, deenman said:

10'' si as vopsi rama gri in glossy black sa pare o unitate intreaga. O integreaza mai bine.

Glossy nu e ok seara, se reflecta butoanele virtuale în rama, sus

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!