Jump to content

Tiguan 5N2 - 2.0 TDI - 4motion - The New Explorer


Doomy

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

O luna de miere neobisnuita, intr'adevar!

De unde te'ai documentat ptr drumurile neasfaltate pe care le'ai folosit? Unele par "forestiere", orice avarie a masinii te'ar fi pus intr'o postura deloc placuta, bine ca n'a fost cazul :)

Link către comentariu

Se pare ca ni s-au suprapus concediile in Lefkada, am vazut de cateva ori masina si imi parea cunoscut numarul. Recunosc o parte din drumurile din filmare si ai fost foarte curajos ca te-ai bagat pe ele. Eu le-am parcurs cu atv-ul, pe unele nu m-as fi bagat niciodata cu o masina de strada.

Drumuri bune sa ai in continuare !

Link către comentariu

@andrei0241 cateva apar pe Maps ca drumuri forestiere , dar cel din film nu apare pe harta , l-am vazut din departare pe marginea unui deal , mi s-a parut peisajul frumos si m-am aventurat pe el . 

Cat despre siguranta eu ma consider destul de acoperit pentru ca aveam in portbagaj destul de multe provizii si echipamente sa imi asigur eu "First Level Support"  , daca situatia era mai grava si trebuia sa las masina erau maxim 15 km pana Nidri , o distanta acceptabila de mers pe jos , dar eu m-am dus si un nivel mai sus si l-am anuntat pe proprietarul de la cazare , care are un adevarat Offroader (Landcruiser)  si daca as fi patit ceva il puteam suna sa vina sa ma ajute  , semnal la telefon este peste tot pe insula .  Iar daca ma duc un nivel mai sus , reprezentanta VW este exact la intrare pe insula  in eventualitatea unor avarii neprevazute , pentru restul situatiilor eram acoperit de casco Navigator :D 

 

@Muale  Cam asa a fost :tuktuk: 

 

@~LauR~   :icon_thumleft::icon_thumright:

 

@Justin91 Salut !   Unele drumuri sunt usor de accesat  si sunt chiar  foarte ok ca si asfalt , la altele ai mici bucati de offroad ca sa ajungi la partea asfaltata .  Eu nu consider Tiguanul o masina numai de strada , poate cu anvelope de strada DA ! aici ai dreptate , dar eu consider ca este perfect echilibrata pentru atfel de drumuri. 

Practic am atins  exact drumurile pe care le mentionam in acest post : 

 

Pana acum nu am atins cu scutul sau cu alta parte a masinii , nici macar cu botul care are unghiul mai mic , semn ca deocamdata isi face treaba corespunzator  . 

Link către comentariu

@rvm# multumesc! 

In alta ordine de idei cei de la Eibach mi-au trimis un mail sa imi spuna ca arcurile Pro Lift Kit nu se mai produc si daca doresc "replacement parts " trebuie sa ma indrept catre un distribuitor oficial care are stoc din aceste produse. 

Deci am luat arcurile la marele fix :)  sper doar sa nu rup vre-un arc .....

wolfspeaks.jpg.1f9648492144f1b252eb5a239333cf56.jpg

Modificat de Doomy
Link către comentariu

Am gasit in sfarsit si jantele de iarna pe care mi le doream.  Cele mentionate intr-un post anterior

Le-am gasit intr-o stare foarte buna ,la cumparare se pezentau estetic pe la 90%   iar dupa o curatare corespunzatoare sunt pe la 97% :)  au mici semne pe ele dar trecem peste :)  sunt SH totusi.....  Modelul este Sima   6,5Jx16H2 ET33  cu cod de janta 7N0071496A .  

page1.thumb.jpg.62e2f5f4f5865e5ee9b2641fc99dfc6a.jpg

Si vor fi incaltate cu anvelopele mele favorite de iarna     NOKIAN WR D4 215/65R16 102H XL   .  

20181002_122153.thumb.jpg.bfa99c63d4c37e1af733e2b6a0ae32a6.jpg

Abea astept sa le pun sa vad cum o sa arate exploratorul :)    dar mai e de asteptat. 

Modificat de Doomy
Link către comentariu

Am ajuns pe ultima suta de metri in alegerea unei navigatii . Cum eu nu sunt fan celor OE  am luat in calcul pe cele de china cu sistem de oprerare Android  ,  iar in acest moment sunt in balanta cele doua modele de mai jos :   10 inch cu rama custom vs 9 inch cu rama OE :scratch:

page1.thumb.jpg.b0497d1187b57cb77d55fd35080812de.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!