Jump to content

Tiguan 5N2 - 2.0 TDI - 4motion - The New Explorer


Doomy

Postare recomandată

@andrei0241   Camera in sine a fost 188 euro redusa de la 235 .  Campania "sunny grecia"  din poza de mai jos este de fapt o masca la "nu avem clienti" si din ce am urmarit incepand din februarie, apare cam odata pe luna si tine o saptamana, uneori mai mult .  Cabina avea pret proportional cu persoana daca se doreau 4 persoane pe cabina atunci se mai adauga ceva la pretul final. 

image.thumb.png.d218798fa078859ffe843d778ed6bdc1.png

 

Debaraua pare mare in poza ,atingeai lejer ambele paturi cu bratele deschise. 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Continuam povestea , spre rusinea mea cu intarziere..... 

 

Part 5  - This is the part i've been waiting for  

 

Si uite asa am ajuns in Corfu, partea aventurii in care trebuie sa ne relaxam.  Dupa mult mers pe jos si vizitat orase, urma partea in care trebuia sa stam la leneveala pe sezlong cu gyros si frape-uri la discretie......de ala mic ce sa mai zic , daca ar putea s-ar culca direct in apa ..... :)  

 

Zis si facut : 

page8.thumb.jpg.0c602af82708406ddbc4bd5df5884ab4.jpg

 

page7.thumb.jpg.6472efd6b358a5d352185c46cb344496.jpg

 

page6.thumb.jpg.5028fdf0f97f3c3cf519328e67c87c04.jpg

 

Sotia era in full Concediu Mode, ala mic era pe val si el.....eu eram singurul care inghiteam cu noduri de fiecare data cand trebuia sa merg cu masina, bataile alea ma mancau  din interior.  

Dar aveam un plan .....

 

Nu departe de cazare in nord am vazut in mers spre plaja ceea ce parea a fi un magazin de piese auto....pe Google nu era marcat ca service sau piese auto doar ca "dezmembrari" ....dar tot mi-a captat atentia.  Asa ca in a 4-a zi cat ala mic dormea la pranz am lasat sotia sa se prajasca la piscina si eu am fugit sa imi vad de ale mele. 

 

Se pare ca am avut dreptate , chiar era de piese auto: 

page4.thumb.jpg.c650677753e08b6da76611113849530c.jpg

 

Tipul de acolo era un albanez care vorbea perfect engleza asa ca ne-am inteles rapid ce aveam nevoie , ba chiar avea ETKA si am gasit rapid piesa impreuna. 

Vestea buna este ca mi-a zis de la inceput , chiar daca nu gaseste piesa cu livrare rapida, sigur are un passat prin curte de la care sa fure un cap de bara :)))))))) 

 

Ironia este ca din toti producatorii de capete de bara posibili singurul care era pe stoc cu livrare in 5 ore era .....Febi.....in rest de la 1 la 3 zile lucratoare ..... ce sa mai, eram ud deja....vesti bune in sfarsit , dar am zis hai totusi sa ma vad cu el montat pe masina si apoi sa deschid o fanta sa ma cinstesc.... 

 

Cele mai lungi 5 ore din viata mea , parca timpul statea pe loc, nici la scoala cand ma uitam constant la ceasul de pe perete nu trecea asa de greu timpul.... parca cele 5 ore au fost mai lungi decat drumul pana in italia......muream..... 

 

Am ajuns in sfarsit la ora de ridicare 

page1.thumb.jpg.b51f2b9504b25d87b60ded0fc23ca243.jpg

Parca tineam in mana o comoara gasita pe un vas scufundat...asa ma simtea. ...... Si acum surpriza maxima a fost pretul pentru aceasta piesa , colosala suma de 5,2 euro nu mai putin de 26 lei ..... incredibil de putin avand in vedere ca la noi se gaseste cu ~75 lei .  

 

Am intrebat pe albanez daca cunoaste pe cineva cu service care m-ar putea ajuta cu instalarea , ca totusi erau 40+ grade afara si nu prea ma mai tineau nervii sa ma lupt eu cu suruburi prin parcare. M-a indrumat cartre un service  la care am fost apoi sa vad cum rezolv ....

page5.thumb.jpg.0247d986d2361081250ae2c319092aa4.jpg

 

Baietii erau ocupati, se vede ....am aratat despre ce e vorba si dupa o scurta pauza de gandire mecanicul sef mi-a zis sa revin in 5 zile ......ca sunt foarte plini de comenzi si oameni in concediu si bla bla bla...... eram deja :dry: blocat de la "5 zile" , i-am explicat ca eu mai sunt doar 4 zile pe insula .....la care mai dureaza vre-un minut sa se consulte cu un pusti de acolo si revine si imi spune ca poate sa ma rezolve la urgenta cu o extra taxa  peste a doua zi seara dupa ora 18:00 dar ma costa 120 euro manopera..... 

WDYM.gif.150759285e10ef859c929b76fed3ba1a.gif

 

Moment in care m-am simtit ca sunt luat de guster si am refuzat..... 

 

Direct spre cazare am plecat , am sunat sotia, am zis sa isi mai comande inca doua randuri de "whatever she drinks" doar sa mai ramana la piscina inca vreo ora ca eu ma duc in parcare si ma pun pe treaba. 

 

Zis si facut inca odata

page9.thumb.jpg.bc1bf2072f10df4117f636c1a7b04a5c.jpg

 

cand am auzit 120 euro .....am zis ca 40 grade la umbra maslinului nu par asa multe .... 

 

page10.thumb.jpg.1b755a8054ae6272a03ae6a55524f09e.jpg

 

Capul vechi avea filetul dus la capat , de aia se auzeau si pocniturile, avea joc sus/jos. 

page14.thumb.jpg.a219b4922635c8e6a720b99849808db6.jpg

 

Asa ca dupa 30 minute si mai multe ciocane date , capul nou de bara era montat pe masina in sfarsit ! 

page15.thumb.jpg.47b70cb5fd0bcd0b398a862c9e1f0413.jpg

 

Am verificat si restul suruburilor din zona , totul era in regula , asa ca ....nu am mai ezitat...m-am dus direct la piscina sa o anunt pe sotie ca totul este montat, transpirat ca porcul si plin de paie de la cat m-am tarat pe sub masina...  

 

blacksheep-chrisfarley.gif.d717a65dfadfe1add0a77c1bdaaef7c6.gif

 

Didn't give a flying f**k!   

 

Facut un dus, am revenit si eu la pisnica si m-am pus deja pe cautat "trasee  frumoase de explorat"  , ceva rapid si nu prea departe de cazare  pentru ca deja aveam planurile date peste cap....nu mai puteam sa respect ceea ce am planuit deja de acasa......plans change... 

 

Seara am plecat sa mancam si am folosit masina , eu eram deja imbatat cu apa calda ca nu o sa mai se auda nimic ....dar din pacate nu a fost asa.... tot se mai auzea ceva, diferit , zgomot mult mai mic dar tot se auzea ceva cand luam curbele sau cand ridicam ambreiajul mai energic.... 

cillian-murphy.gif.a3b967343b8430327cc730c83da93d9d.gif

 

F**k it ! nu mai vroiam sa las masina sa imi strice buna dispozitie asa ca , planurile facute in seara aceea am decis sa merg cu ele mai departe , indiferent de ce s-o intampla .... 

 

A doua zi de dimineata, m-am trezit pe la 07:00 si la ora 08:30 drona deja era ridicata pe prima parte a traseului meu. ..... 

page2.thumb.jpg.b160bed20efafa2b8847e1c187a04c05.jpg

 

page3.thumb.jpg.1f12d6ee8270ced07814c22d6456541b.jpg

 

Chiar daca se mai auzeau zgomotele....nu imi mai pasa .....

 

 

 

 

 

 

O sesiune de explorare  in nordul insulei Corfu, cu peripetii pentru ca am luat-o gresit de 2 ori, am fost nevoit sa ma intorc din drum de alte doua ori si la finalul traseului am nimerit in curtea unui grec amabil care mi-a deschis poarta catre drumul principal !   Cam asa se intampla cand nu ma pregatesc suficient si nu ma documenteze cum trebuie. O mare parte din drumurile din imagine nu apar pe hartile de Gmaps sau IOverlander. 

 

Cateva ore care m-au incarcat cu energie pozitiva si care m-au facut sa inteleg inca odata ca fiarele nu sunt cele mai importante lucruri..... 

 

Seara s-a incheiat la piscina, bucuros ca am mers mai departe cu planurile :

 page11.thumb.jpg.5e7922e834799243735db6a0a2f62722.jpg

 

In noaptea respectiva aparent am avut o revelatie pentru ca mai spre dimineata m-am trezit brusc cu un singur lucru in minte ! 

90hkav.thumb.jpg.5739c293624e9f8c58cf3073b084afbe.jpg

 

Am realizat ca nu am pus deloc cheia pe suruburile de la scut......suruburile de la noul scut !!!!!  Vai de mine......cat de amator sa fiu... 

Cum s-a luminat de zi, m-am furisat in parcare, m-am bagat sub masina si le-am luat la verificat si cand colo ce sa constat ca surubul din dreapta spate de al scut era aproape forfecat de tot....de la socul cu groapa, cred ca s-a torsionat sasiul tare si scutul a forfecat un surub...  l-am scos de acolo foarte usor ca era uns su vaselina de cupru si apoi am gasit in trusa mea de scule alt surub de 13 (singurul ramas acolo) , l-am strans si apoi am iesit la o tura  cu masina.... 

 

Cu fiecare accelerare , curba si groapa luata se umflau penele pe mine , nu se mai auzea nimic ! Totul a revenit la normal , masina era ca noua iar!  dupa vreo 9 zile de stress si nervi, exploratorul era iar in gratiile mele ! 

tony-stark.gif.f61d41f0b187df5c212b92bcf7f9b741.gif

 

Am reusit chiar sa ii fac o geometrie,ca sa ma asigur ca totul este in regula dupa ce am montat noul cap de bara. Nu a fost nevoie de ajustare pe nicaieri , totul era pe verde. 

 page12.thumb.jpg.f7bdcf1132f9c838403abf0918a01a51.jpg

 

 

 

In rest nimic important pe insula , am folosit exploratorul doar pentru activitatile normale de mers la plaja si in diferite locuri de halit. 

page13.thumb.jpg.0a0dac3bf9c20eea2233a94b2532d223.jpg

 

Si uite asa dupa 7 zile a venit timpul sa plecam de pe insula Corfu.....

 

Link către comentariu

Cam nasol arata capul ala de bara. Ciudat tare ca doar din cauza bumper-ului sa se faca asa. Poate cred doar daca te-ar fi prins cu roata bracata sa il solicite in asa hal. Anyway, bine ca pana la urma s-a rezolvat si ai putut sa te bucuri de concediu.

Link către comentariu

Part 6  - All good Things come to an end sau intoarcerea acasa

 

Asta este partea cea mai nasoala la un concediu ...cel putin pentru mine. Stiu ca ma intorc acasa si activitatile din urma raman doar amintiri.... 

Macar am facut tranzitia asta in doua zile , adica am facut drumul spre casa cu o oprire de o noapte in Seres. 

 

Plecarea din Corfu a fost cu putina agitatie pentru ca un dobitoc care se ocupa de imbarcare nu s-a organizt cum trebuie si aproape nu m-am imbarcat  pe vaporul platit pentru ca nu mai avea locuri disponibile la inaltimea mea -> 2.3 metri . Cu toate ca biletul a fost luat specific cu inaltime declarata corect. 

page3.thumb.jpg.fe3df3dddf9deb567e8f04e5bd59ee6c.jpg

 

Pana la urma, dupa ceva scandal m-au bagat la zona de camioane si am reusit sa plec de pe insula la timp. Dar organizarea lor se vede ca era praf pentru ca au fost cativa cu bilet cumparat pe cursa asta care au ramas in port sa astepte urmatoarea tura de trecere...... 

page4.thumb.jpg.e83a15e9cc74271126db130df511f676.jpg

 

Cum ziceam mai sus, am facut o oprire in Seres,  din mai multe motive-> 

- Scurtarea drumului spre casa cu posibilitate de a prinde aglomeratie in vama..... 

- Am facut si cumparaturi la preturi decente fata de cele de pe insula, am pus in folosire fiecare spatiu disponibil al Tiguanului. 

- O noapte in plus in Grecia nu trebuie justificata :)  

 

page5.thumb.jpg.4fc6846783c8e1328ce6faac3eb5a672.jpg

 

A doua zi dimineata la 9 am plecat spre RO , optimisti ca am stat doar 20 minute in vama la Kulata sa intram in BG....un drum moderat de aglomerat in timpul zilei , fara incidente pe tot parcursul Bulgariei....un drum care normal ar fi trebuit sa faca 8 ore +1 ora sa zicem opriri ...a fost de 13 ore pentru ca am prins nenorocire la vama la Giurgiu la intoarcere , cu toate ca in diferite locuri in care am verificat nu se statea mai mult de 1 ora .  Eu am stat peste 3 ore la intrare...... 

page2.thumb.jpg.52992571c329cb43d25dd3d03916204d.jpg

 

O pastila amara inghitita inainte de a ajunge acasa dar .....s-a incheiat totul cu bine. 

 

 

Totalul calatoriei a fost de ~4500km cu 19 nopti cazare  / 20 zile de drum. 

page1.thumb.jpg.43c6664d972348115a8e3e191c49d439.jpg

 

Mult/putin a fost ce trebuie, pana la urma totul s-a terminat cu bine. 

 

Exploratorul?  Trist si el .... ca totul s-a terminat. 

 

In ziua ce a urmat a primit ceea ce merita dupa o asa aventura: 

page7.thumb.jpg.ba52716a2f8c342c5719157e9862e0d1.jpg

 

page8.thumb.jpg.b4171a10755f194448ea676331e47f2d.jpg

 

O baie bine meritata, o cera +sealant  , un interior facut bine si cu curatare de tapiterie ca sa spalam si ultimile urme de Italia+Grecia si sa incepem sa ne obisnuim cu praful din RO. 

 

Contrar asteptarilor (mele)  chiar daca am facut traseele din filmele de mai sus , Exploratorul a ramas el insuri fara urme !  Culmea !  Singurul care s-a intor cu "cicatrici" este porbagajul Thule care a fost "ranit" de o creanga de copac de la cazarea din Grecia. 

page6.thumb.jpg.d91b2d3ccb755bfd2b0bfff79de01df4.jpg

Mai mult ca sigur o sa iasa la Polish , dar ma voi ocupa de asta atunci cand il voi baga la hibernare. 

 

 

 

 

 

Typography-The-End-Graphics-36919769-3-580x387.jpg.96ccad0054ed3806fa28a0ea4deec103.jpg

This is the end of the adventure but not the story..... 

 

See you soon. 

 

Link către comentariu

Excelenta experienta! 

Link către comentariu

Foarte tare experienta, Grecia este minunata, am facut multi ani la rand concediile in partea de sud, mai toate insulele importante de la Marea Ionica ce necesita traversarea cu feribotul, ce-i drept, insa plajele sunt superbe, cea mai "tare" apa din Grecia.

Traversarea podului Rio Antirrio, de asemenea traversarea tunelului pe sub mare, Aktio–Preveza, autostrazile si soselele virajate montane sunt doar cateva aspecte care fac dintr-un roadtrip in Grecia sa devina o experienta la volan! ❤️ 

 

"Exploratorul" mi-a adus aminte de "Gandacul" pe care l-am avut in urma cu niste ani. O masinuta excelenta! 😊

AP1GczNNpLaEhr6OJdTCyvxU-biHg6Q5BJGayrwM

 

Multi km fara probleme iti doresc, cat mai multe vacante la volanul exploratorului si continua sa share-uiesti din experiente, chiar ai content de calitate si te pricepi sa editezi videouri si fotografii! :beer:

 

Modificat de corad0
Link către comentariu
  • Administrator
On 8/17/2024 at 10:45 AM, Doomy said:

This is the end of the adventure but not the story..... 

 

Frumos spus si chiar a fost un concediu cu de toate. Astept cu placere urmatoarea aventura 🙂 

Link către comentariu

În primul rând bine că ați ajuns acasă ok și voi și Exploratorul. Ați rămas cu toate amintirile frumoase, tu cu un bonus de mecanică, dar important e ceea ce ai spus la un moment dat "fiarele nu sunt cele mai importante lucruri", dar le reparam și ne bucuram si de ele. Când voi avea puțin timp o să iau fiecare clip pus de tine la vizionat! :icon_thumright:

Link către comentariu

Frumos, congrats! :)

 

Vechiul capăt de bară a fost strâns direct cu pistolul... 

Piuliţa s-a aşezat strâmb, dar pistolul a biruit!

 

Modificat de MyKe
Link către comentariu

@corad0 Multumesc de apreciere , frumos explorator ai avut si tu , dar nu se compara cu ce ai acum :)  oricat de mult ti-ai dori lucrul asta.

 

@voinea si eu astept cu nerabdare urmatoarea aventura :))

@grp :hainoroc:

 

@tavitara  Multumesc de apreciere , ca si chestie si eu ma uit de fiecare data dupa orice tiguan culoarea asta sa nu fie al meu , in toata excursia de mai sus doar unu am vazut:))

page1.thumb.jpg.a7af63b0f61fae0cdd315659de4d37ba.jpg

 

@MyKe cel mai probabil asta a fost cauza , mecanicul si-a luat deja portia de carne. 

Link către comentariu
în urmă cu 1 oră, Doomy a scris:

 

@MyKe cel mai probabil asta a fost cauza , mecanicul si-a luat deja portia de carne. 

Mie mi-au stricat la vulcanizare (tot cu pistolul - când am trecut la încălțămintea de iarnă) filetul la Skodă (avea 6 luni). Am descoperit beleaua primăvara (tot la schimb de roți) și a trebuit să schimb butucul cu totul. A fost daună mare financiară...

Felicitări, frumoasă mașină ai iar vacanța a fost de vis! 🌍

Link către comentariu

@DoomyTe ajut cu o cutie de d-astea "hevi diuti"? :))

 

Astea sunt entry, avem si de U650 daca simti nevoia :d

 

 

 

20240823_140953_copy_908x2016.jpg

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!