Jump to content

Tiguan 5N2 - 2.0 TDI - 4motion - The New Explorer


Doomy

Postare recomandată

Publicat (modificat)

@K Toata operatia a fost supervizata de mine si toate au fost stranse la dinamometrica , acolo unde nu am gasit specificatie am improvizat si am folosit cu incredere google , gasesti orice daca stai si cauti.  De exemplu suruburile de punte au fost stranse la specificatia lor apoi conform procedurii se mai strang  90 grade pentru pozitia finala, fiind suruburi cu deformare la strangere este imperativ sa se foloseasca suruburi noi la fiecare deschidere a acestora.  Nu vreau sa ii laud ca folosesc dinamometrica peste tot ca nu e asa, dar la cele importante suruburi, unde este vorba de filet in aluminiu spre exemplu , folosesc dinamometrica.  Procedura a fost impusa de mine ,  relatia mea cu baietii de acolo a trecut de mult de etapa client/service. 

@grp nu este placebo , chiar a scazut consumul cu aproape 1L in oras , afara nu am sesizat mare lucru  . Nu am mentionat asta initial deoarece pe topicul asta nu a existat nici un post legat de consum ......  masina asta nu a fost luata sa fie economica mai ales dupa modificarile facute de mine :) 

 

Ca sa ramana si scris , dupa operatia asta nu m-am ales cu nici un zgomot sau bataie !  Totul este silentios ca inainte !  E ce trebuie ...

Modificat de Doomy
Link către comentariu

Au extras ei din Elsa procedurile ori ai mers tu cu hârtia în mână? 

Link către comentariu

~20.000 km ....atat am reusit sa fac cu Exploratorul in primul an impreuna , mult ...putin....nu prea conteaza , atata timp cat imi pune zambetul pe buze de fiecare data cand ma plimb cu el. 

Cu ocazia implinirii unui an impreuna m-am gandit sa ii fac si eu un moft exploratorului

20190510_170013.thumb.jpg.9fb35f705b2638f23f2acb6bb8f6fd6c.jpgpage1.thumb.jpg.dc5a4518a1e65e535e87d46cd45e16ce.jpg20190510_172424.thumb.jpg.dd09fb49c70ed298ba3e280f02d6f6e9.jpg

Un set de distantiere de la Eibach de 12mm/roata cu tot cu prezoane corespunzatoare.   Acum anvelopele stau fix la limita caroseriei , nici iesite nici in interior , exact cum trebuie. 

Au venit exact in ultimul moment si am apucat sa le montez ca sa ma bucur de ele intr-o excursie pe masura anvelopelor noi :)  page2.thumb.jpg.de26459d1dca44b6af5aeb8bbb32bc75.jpgpage4.thumb.jpg.8edde774efa9355e724d20a59e45c9fb.jpgpage5.thumb.jpg.c347470272c7a264af13c6d7aa7ec3d4.jpg

In aceasta excursie l-am avut copilot pe @Andrei_72 .......sa vada si el adevarata bestie care se ascunde in spatele Exploratorului. 

Povestea va continua dupa ce am timp sa editez si un video.... :rolleyes:

Link către comentariu

O zic și aici, sa fie public :): On-road, mi-a plăcut foarte mult ținuta de drum a exploratorului. Bine închegată, stabila, ruliu și tangajul reduse foarte mult. Toate modificările au fost făcute cu cap, sunt de efect și lucrează in armonie. Off road, capacitățile de trecere le-ai adus la un nivel la care e greu de crezut ca un Tiguan poate sa facă asa ceva. Mersi pentru experiența!:icon_thumright: A fost super-fain!

Link către comentariu

Cred ca ne-am intersectat ieri pe DN7 aproape de Rm. Valcea pe la ora 15... Iese in evidenta masina ;)

Link către comentariu

cu siguranta alea nu cantaresc toate 1 kg, cum scrie pe AWB :D

 

Link către comentariu
Publicat (modificat)

@florinrmn Da , eu eram  :)  treceam in drum spre Oradea  , mai mi-a dat flashuri un coleg cu passat  si un thumbs up dar nu l-am recunoscut.    Nici pe tine nu te-am vazut . 

@Muale ochi format .....pe meserie :) 

Modificat de Doomy
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Pe unde ai facut excursia? departe de casa?:)

Link către comentariu

@Doomy - o descriere de traseu as vrea si eu. In vara vreau sa dau si eu o tura cu dinozaurul in baiului.

Link către comentariu

Sunt cele mai bune momente? ?

Ma uitam ieri la un Logan Stepway (ăla cu garda la sol de 19.5 cm) parcat langa Kodiaq-ul meu (cu 18.6 cm) si m-a dus imediat cu gandul la a Tiguanului tau ...?

Link către comentariu

Sunt momentele scoase acum rapid din toate orele de filmare.  Sunt si mai grele si mai usorare :)  

Link către comentariu

Ce mișto se vede suspensia :)

Tura asta, mai puțin noroi? 

Muzica m-a înspăimântat puțin... 

Link către comentariu

Am o intrebare, dar sa nu se lase cu suparat. Stiu de cand ai masina, insa ai verificat vreodata daca jantele sunt perfect drepte? Eu am sesizat o imbunatatire in rulaj la viteza de autostrada dupa ce am intreptat 3 jante. Desigur un talon de 40 fata de unul de 60+ va avea mai mult de suferit la gropi.

Link către comentariu
9 hours ago, Muale said:

Tura asta, mai puțin noroi? 

 

Noroiul ca noroiul, dar ai vazut cate pietricele avea drumul :) .

Lasand glumea la o parte, eu nu as avea inima sa o bag pe unde te bagi tu, dar poate asta e si scopul masinii, sa o bagi pe unde mergi tu si nu pe sosea pe unde mergem majoritatea cealalta. :icon_thumright:

Link către comentariu

Ia uite ce am gasit eu pentru plimbarile tale in natura sau mai bine spus, dupa plimbarile tale in natura.

 

Link către comentariu
Publicat (modificat)

@Muale  Da , mai putin noroi  , de fapt noroiul a fost si cel care ne-a pus capac , o sa vezi mai jos. 

Am pierdut o parte din filmarile de dedesubt , am facut o gresala de incepator si am sters din gresala filmarile.   Iar muzica a avut si ea rolul ei :) 

@deenman Nu e cu suparare , jantele au fost verificate in februarie anul asta cand au fost "dejantate" de anvelopele vechi , am reusit sa le verific goale si fara plumbi de echilibrare si au iesit foarte OK la test !   Iar la viteza mare nu simt absolut nici o vibratie , si aici ma refer la viteze chiar "mari" sa ramana doar asa ca termen. 

Am scapat de stresul cu indoitul jantelor , sa speram ca nu o sa intalneasca vreo groapa care sa indoaie janta cu talonul de 65...... ca daca va fi asa ceva , groapa aia va lua si articulatia dupa ea. 

@grp  aici il am pe @Andrei_72 martor , cand am iesit pe asfalt am oprit special sa curat pietrele din anvelope   si nu am gasit mare lucru. 

La mine e  si un conflict de pasiuni in desfasurare , pe de-o parte  sa fie masina curata interior/exterior  iar pe de alta parte sa ma bag prin coclauri exact ca cele din imagini.  Cateodata nu suport sa vad putin praf pe ea dar , deep down e sentimentul ala ca vrei sa te mai bagi pe ici pe colo.......-_- 

Legat de dispozitivul ala de spalat pe dedesubt , il stiam deja , e tentant si e pe lista de "to do" cand ma mut la curte. Deocamdata ma descurc cu spalatoriile care spala sasiul. 

 

Si acum o mica detaliere a traseului

@mad_kat Traseul dorit sa il atingem a fost urmatorul

550412661_TraisteniSacele.thumb.jpg.3a838e6766c724345eec7fdaacd7983f.jpg

Urcare din Traisteni(calea Mocanitei)   si urmat drumul catre Sacele  , dar vremea nu a fost de partea noastra . Ploaia se oprise in dimineata cand noi am ajuns pe traseu , asa ca am dat de o portiune impracticabila undeva intre limita de judete . O portiune in care riscam destul de mult daca m-as fi bagat chiar si cu anvelopele miraculoase :

9.thumb.jpg.c6064c354b54258e2d2fcaf6c13dd491.jpg

Din cauza ploii erau siroaie de apa care curgeau de pe versant si drumul era intr-o continua miscare :) 

Asa ca la intoarcere am incercat si restul de "ramificatii" de drumuri pe care le-am putut gasi in timpul disponibil alocat pentru aceasta sesiune de explorare. 

Am reusit sa mai fac un film cu alte portiuni din acest traseu

 

Modificat de Doomy
Link către comentariu
29 minutes ago, Doomy said:

O portiune in care riscam destul de mult daca m-as fi bagat chiar si cu anvelopele miraculoase

Si totusi pare genul de noroi superficial sub care exista suport solid...m-ar fi tentat sa ma bag ?. Evident ca aprecierea la fata locului este obiectiva, pe imagini putand parea mult mai simplu.

In rest plimbare de relaxare. Frumos.

 

Link către comentariu

@yanq daca asa pare pentru tine  , te invit sa te duci , macar sa treci de primul deal  , dupa vezi cum te descurci  :) 

Nu trebuie dovedit nimic cu masina , daca vreau sa o fac tanc , o fac tanc.....dar tot in parcarea subterana de la mall ma bag daca vreau :)  nu trebuie sa sar pe frontul de batalie inutil .   Dar si daca e cazul de batalie........:na:

Link către comentariu

Foarte fain editate ambele filme.:icon_thumright:

Legat de porțiunea care ne-a oprit se poate observa ca traseul merge aproape de raul Doftana. Pe lângă șiroaiele de apa de la ploaie, in acea zona erau ramificații ale râului care spălau drumul. Terenul era din ce in ce mai moale. Ar fi trebuit ceva cu senile pentru a parcurge tot traseul. In zona in care ne-am oprit, nu erau șanse prea mari sa trecem. Si chiar dacă treceam, băgam mașina in noroi pana la praguri si tot ne împotmoleam la 100 - 200 metri mai sus. Si spun asta, in condițiile in care am fost absolut uimit de cata tracțiune au anvelopele Exploratorului.  

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!