Jump to content

My PHAETON V6 - 3.0 TDI - 2011


morodor

Postare recomandată

Este 4Motin , am omis eu sa scriu . Din cate am citit , au fost fabricate si cu tractiune fata dar pentru foarte scurt timp .

C6 nu a fost niciodata in plan . Stiu ca masina este "avion" , dar prefer un design clasic . 

Zilele acestea nu prea am mers cu ea , dar maine o sa fac un drum de 300 km si abia astept . 

Link către comentariu

Ce masina! in adevaratul sens al cuvantului.

Felicitari, sa te bucuri de ea din plin.

Link către comentariu

Ii rog pe colegii de forum sa imi recomande pe cineva din Constanta experimentat pe partea de diagnoza . 

Mi s-a spus ca dealerii VW din Constanta nu stau prea bine la acest capitol . 

Deocamdata nu am probleme , masina functioneaza foarte bine , dar la cata electronica are , ma astept  ca in timp sa apara si ceva erori . 

Multumesc .

Link către comentariu

Felicitari ! 

Din experienta mea cu acest model iti pot spune ca :

-nu-i place la oras (se poate aprinde martorul dpf)

-uraste gropile ,desi le calca ca si cum nu ar fi (se strica pernele)

-la orice interventie la roti se pune obligatoriu pe Jack Mode (se strica pernele)

Sa o porti cu placere!

 

Link către comentariu

Pentru a citi niste erori, oricat de slab pregatiti ar fi domnii de la reprezentante sigur se descurca. Legat de reparatii, iarasi iti recomand reprezentanta, pentru a avea un istoric curat si mai multe sanse la revanzare + ca se lucra dupa niste proceduri.  Nu poti sa mergi dupa blocuri pentru a-ti repara de exemplu aeratoarele electrice cand nu se vor mai deschide...

Sa o stapanesti sanatos si sa nu ai probleme cu ea!

 

Link către comentariu

Masina este superba ! O alternativa o aveai si in A8 D3 facelift 2008-2009, ceva materiale mai de calitate, insa norma de poluare era E4, probabil voiai ceva cat mai nou E5-E6.

Una peste alta, decizia este rationala si peste 10 ani va fi tot o masina actuala, avand in vedere ca are electronica pentru urmatorii 20 de ani :) Asa cum spune bine si Catalin, pernele si electronica sunt principala buba, in rest, motorina si ulei ! Sa te bucuri de ea !

Link către comentariu

Multumesc pentru gandurile bune .

Am observat din prima zi ca nu-i place in oras si nici nu am de gand sa o folosesc pentru mers la birou sau la piata . Cum spunea un coleg , nu prea incape pe locurile din parcarile subterane si este mai  dificil sa parchezi in aglomeratie ... 

O sa-i fac revizia la reprezentanta si sper sa nu am probleme . 

 

@EEXCALADE : Te rog sa detaliezi ce inseamana jack mode si cum se pune in modul asta ? Nu m-am prins cum se face . In Germania aveau un elevator care a ridicat-o pe roti  si nu a fost nevoie sa o ridic pana acum . Mi-ar prinde bine sa aflu de la voi orice recomandare specifica pentru Phaeton . Probabil ca sunt multe proceduri speciale .

Link către comentariu

Jack mode

Masinile cu suspensie pneumatica incearca sa mentina masina dreapta si daca o roata este ridicata sau coborata. 

Cu masina ridicata pe cric suspensia va lucra incercand sa compenseze diferenta de inaltime dintre roti. In jack mode se opreste acea compensare automata. 

Link către comentariu

Felicitari pentru "Bentley"! Frumoasa .."rau" de tot...asta cu "nu-i place in oras"....carei masini ii place? Ce sa mai zici de Mercedesurile "frecate" in regim taxi in marile orase?  :) Am mers cu un S class din 2013 in Munchen...avea 380 000 km....si arata "ca nou" ...  Bucura-te de luxul care te cuprinde...:) o masina care chiar merita...Ma tenteaza si pe mine rau de tot ceva de genu"...

E curios cineva de un Tiguan in stare "noua" ? :))

Modificat de corad0
Link către comentariu

@corad0 "Nu-i place in oras.." Nu era o parere ci o constatare ?

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu

Asa e, am constatat si eu cand martorul DPF se aprinde la 2-3 luni de "Bucuresti style" bara la bara la Tiguanul din dotare, dar...asta e, o masina trebuie folosita asa cum ai nevoie tu ca sofer, nu cum are ea nevoie :) nu e bibelou, ca ii place, nu-i place, asta e :D e masina! Cand ai o masina sport sau cabrio ca si a 2-a masina, pot intelege, o scoti in weekend si in vacante, dar cu un sedan TDI pana la urma trebuie sa iti faci treaba, chiar daca e mai exclusivist, strict parerea mea :P Acel 3.0 TDI se regaseste pe majoritatea suvurilor mari pe care le vedem zilnic prin oras si nu numai. L-am avut si eu pe Cayenne si este un TANC de motor, in momentul de fata are 240 000 km si inca merge impecabil, chiar si dupa 10 ani, culmea e ca la ala nu s-a aprins niciodata DPF, desi a fost folosit 70% in oras. O masina se uzeaza si stand pe loc in garaj. E bine totusi sa iesi din oras, sa o mai "plimbi" la drum intins, vorba lu' tata, sa isi mai "intinda picioarele" :)

Modificat de corad0
Link către comentariu
  • 5 years later...

Cutam inca un topic cu Phaeton si am dat peste acesta din 2018, in care ce sa vezi? tot eu comentasem ca "ma tenteaza"  un "Bentley" de genu'! :))  Am si uitat... imi pare rau ca nu s-a mai postat nimic. Ce s-a intamplat cu masina? A ramas topicul "parasit" din pacate..

Modificat de corad0
Link către comentariu
On 5/17/2018 at 2:27 AM, Guest said:

Mai bine ar fi putut: Citroen C6 s-a fabricat pana in 2012 ;) da' ce-i drept, mai trebuiau decartati vreo 5.000.

O curiozitate: nu zice nimic de 4Motion. N-ai vrut tu, sau are si n-am inteles eu bine?

Nu zice nimic de 4 motion deoarece toate TDI-urile sunt 4motion pe Phaeton. Singura exceptie este 3.2 vr6 benzina de pe Phaeton care poate fi gasit cu, cutie manuala si tractiune fata. (Da, stiu.. manuala pe Phaeton suna ciudat. Dar exista)

 

Felicitari pentru masina, este geniala! Sa ai parte de ea!

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu
  • 5 months later...

Salut @morodor,

 

Doamne ajuta sa vezi mesajul! Sper ca n-ai avut incidente cu Phaeton-ul.

ce s-a mai intamplat cu bijuteria? Ce costuri au mai aparut din 2018?

 

Multumesc.

Link către comentariu
On 12/28/2023 at 8:41 AM, Cantoru said:

Salut @morodor,

 

Doamne ajuta sa vezi mesajul! Sper ca n-ai avut incidente cu Phaeton-ul.

ce s-a mai intamplat cu bijuteria? Ce costuri au mai aparut din 2018?

 

Multumesc.

Am incercat si eu sa "resuscitez" topicul in vara, insa proprietarul n-a mai postat din 2018, e posibil sa nu mai aiba masina..:(

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!