Jump to content

inca una neagra


gabriel

Postare recomandată

Salutare ! :angry:

Sa imi prezint si eu masina mea :

Skoda OctaviaII 1.9 tdi MY 2006 elegance black magic

Optiuni in plus de elegance sunt faruriel cu xenon / esp /jante pe 16" Syrius

Modificari facute de mine nu sunt multe dar urmeaza destule

Momentan masina e in garantie si in primul an de casco si nu as vrea sa mai adaug ceva la casco acum .

Am pus ornament de toba borla prin sudare , am lipit folie autocolanta pe diverse elemente de bord aproape toate imitatie de carbon , am vopsit etrierii rosii, a dat aparatoarele de noroi jos pe spate ca sincer nu imi place deloc cu ele si acum arata mai sport , am dat jos inscriptionarea cu octavia si tdi , am montat perdeluta spate , pleoape pe far de la autostyl si cam atat momentan

Planuri de vitor ar fi un eleron mic pe haion sus de la milotec unul mai mare jos dar inca nu sunt hotarat de unde dar astept.Apoi cred ca o sa fie un kit de maca fata noua tot ceva gen milotec si cele de bara vor veni numai daca nu se poate comanda bara fata si spate de RS ca inca nu am intrebat la skoda de ele .

Sper sa ajung cat mai repede sa imi comand huse de la colegul nostru marius si mai tarziu un pic o remapare la dl voinea .

Urmeaza in imediata apropiere dupa huse geamuri negre si cred ca le fac la gip ca mi-au zis ca ma costa 6,5 mil toate geamurile (folie lumar omologata).

Mai vreau sa imi capitonez usile si portbagajul cu folie dinamat pt ca o sa imi iau in viitor si un subwofer dar momentan sunt multumit dee poate streamul.

A si ce e cel mai important si cred ca o sa le iau cu prima ocazie sunt manerele de carbon pt usi in exterior si scoicile de sub ele pt ca am o multime de zgariituri de la unghii (mai ales de la fete ) :)

Inca mai astept un pretz de la pedela de la issota de la colegul de pe forum dar vad ca nu zice nimica asa ca o sa caut in alta parte ceva care sa ma incante .

Cam atat momentan ca nu obijnuiesc sa scriu posturi lungi ca e mult de citit si se plictiseste lumea . :D

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu

in general imi place ce ti-ai facut pe masina , faza cu eleroanele nu imi place , sincer nu au nici un efect decat cel vizual , am mers cu a mea O2 cu 220 km/h si vreau sa iti spun ca sta impecabil pe sosea , directia e super manevrabilitate la fel (cata poate fi la viteza asta) asa ca nu vad scopul eleroanelor , doar ca vor fi o frana aerodinamica , sa stii ca te orientezi bine cu ce vrei sa faci pe masina dar ai grija sa nu faci chstii de kitch ca e pacat....imi place si chestia cu spoilerele de RS , am vazut una bucata RS si sunt super...succes in continuare...:angry:

Link către comentariu

Da domnul cristi dar o sa pun o poza si sincer mie imi place cel mic lipit pe geam sus de la milotec , practic pe geam negru sau masina neagra cum e a mea nu prea se observa , mersi oricum!

Si iar cateva poze si una cu eleronul de care ziceam.

A si inca una surprinsa de pe geam foarte buna cum se aprinde ledul schimbat de la portiera (nu mai e rosu acum e albastru) :angry:

Modificat de gabriel
Link către comentariu

super mashinutza , raman la ideea ca...fara eleroane..nu te mai chinui sa stergi numerele de inmatriculare :), sa ai grija cu spalatul , am si eu Megane Coupe negru sidef (deci nu metalizat, mai meserie) si dupa 8 ani se cunosc toate alea pe vopsea si eu stiu sa spal masina si am si cu ce, intretinerea vopselei o fac la cel mai inalt nivel si tot s-a degradat asa ca mare atentie cu intretinerea vopselei....inca odata... super masinutza...eu am jante pe 17 pegasus cu pneuri 225/17 si suspensii sport...super.....succes Gabi si sa pui cat mai multe poze si pacat ca folia aia ai lipit-o stramb :D pe consola centrala....

P.S. nu-mi mai spune "domnul" :angry:)))

Link către comentariu

Am 2 poze cum se vede cu presurile din spate si fara si inca cateva din interior la care am uitat sa adaug ca in prima zi am luat de la dealer si ornamentele interioare de prag pt toate usile :angry:

(ok nu mai zic domnul :) si folia e cam stramba dar nu se observa decat in poze :D ,de era prima data cand fac si e aiurea ca nu sunt drepte suprafetele, si nr l-am lasat intr-o poza dar il am si scris :P )

dsc044226zc.th.jpg dsc044232vw.th.jpg dscf05203pv.th.jpg dscf05955fx.th.jpg

Modificat de gabriel
Link către comentariu

As vrea sa imi schimb toate ledurile din bord si de unde mai sunt pe usi si pe la clima si la radio cd dar problema este zic ceva cei de la skoda ?

PS: nr il am in profil si nu am vrut sa il sterg dar practic nu asta e important

Link către comentariu
  • 1 month later...

Ieri masina mea iar a suferit din cauza unui prost care a parcat lateral in spatele meu si a sters bara asa de mult incat pe vreo 40 45 de cm s-a luat vopseaua si e zgariata calumea, si cred ca nu a fost multumit si cand a apropiat-o a doua oara iar a dat in ea ramanand zgarieturi de la nr tampitului .

deci macar sa imi fi lasat "eu am lovit-o in geam" ca o fac pe casco dar e a 3-a oara cand o gasesc lovita in parcare parca nimeni nu are loc de ea :lol:

Link către comentariu

Superba masina !!..parca am mai vazut una la fel pe undeva... :D ..nu fi suparat se pare ca o2 neagra are noroc de astfel de intamplari..eu abia mi-am schimbat pe casco bara spate gasita sparta in parcare.. :D

In rest..sa o stapanesti sanatos!!! :lol:

Link către comentariu
  • 5 weeks later...

Lumina deasupra oglinzii (verde.roshu) cum ai facut`o?

I`ai schimbat becurile ?

Fara evenimente rutiere .

Link către comentariu

salut....frumoasa tare masina, sa o stapanesti sanatos si fara incidente.Ledurile din bord si cam tot ce inseamna verde(singurul lucru care-l urasc la octavia) ti le schimba cineva care a mai facut-o la o octavie de-a lui sonyscorpion de lka noi de pe forum.cauta printre topic-uri si ai sa gasesti nr de tel al tipului.

drive safe

Link către comentariu

@liviuxp2000 Pot si eu ca am mai schimbat la octi 1 dar astept inca un an sa iasa din garantie apoi o fac dar inca nu stiu exact culoarea la octavia 1 am facut albastru cu rosu ,oricum mersi de urari.

@sibianul lumina nu e schimbata ,am incercat cu leduri si nu se vedea bine deloc asa ca am pus folie pe spatele acelui geam ,eu am gasit-o prin casa de la o recalama cu moeler electric, era verde transparent :D , si ledul de la usa din rosu l-am facut albastru prin inlocuire

Am rezolvat scartaitul usilor, am dat fetele de usi jos si sunt 2 dopuri de se scot,acolo cand geamul este pe la jumate se plimba exact prin dreptul acelor decupaje 2 tije de plastic care culiseaza pe o tabla si acolo am pus vasilina si pe role un pic de ulei ,nu stiti ce bine este sa nu auzi nk cand culiseaza geamul acuma,daca vreti mai dau detalii dar nu am avut camera sa fac poze

Am gasit o poza cu usa de spate care are si ea dop ca pe fata , am insemnat cu + cam pe unde ar fi dopurile amplasate pe usa de fata . Dopul este exact ca pe acea usa de spate si daca scoateti dopul si plimbati geamul sus jus o sa va dati seama cand trece plasticul prin dreptul acelei gauri si il opriti, puneti putina vasilina in partea de sus si de jos si mai plimbati geamul sa se unga toata tija de sus pana jos si garantez ca nu mai scartaie,apa nu va ajunge acolo sa o ia sau mai stiu eu ce sa ii faca :)

Modificat de gabriel
Link către comentariu

Doresc inlocuirea cd-playerului la skoda octavia 2 .

Unde pot gasii un tuning de plastic pt a ma ajuta la inlocuirea cd-playerului cu unul standard.

Fara evenimente rutiere.

Link către comentariu

Revin ..sorry...m`am prins tarziu :wub:)))))))).

Am fost la skoda octavia Sibiu pt. a intreba despre respectivul tuning ....sunt varza si habar nu au cu ce se mananca.Cauta ala prin cataloage si pe calculator ca disperatul .. pacat de masina ajungand la concluzia SKODA masina buna dar serviceul e VARZA cu mici exceptii (in unele orase).Deja m`am gandit ca pt. prima revizie sa ma deplasez la Cluj ,acolo exista seriozitate,iti poti vedea autoturismul etc.

Fara evenimente rutiere.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Doresc lamurirea unor aspecte cu privire la schimbul de ulei la SKODA OCTAVIA 2 MPI .

Ce ulei imi recomandati la schimbul de ulei ,unii m-au zapacit de cap : castrol.mobil1,valvoline,aral etc .

Stiu ca codul pt. uleiul skodei octavia este 503 00 si unii recomanda 0w30 .Ce parere aveti ?

Fara evenimente rutiere.

Link către comentariu
  • 9 months later...

Am o intrebare..la Octavia 2 stiu ca la pragul usilor din fata scrie octavia..la tine am vazut ca scrie altceva gen Autec Pitesti'Craiova.

Link către comentariu

Asa scrie ca alea sunt luate de la ei si inscriptionate de autec. Care era intrebarea?

Alea nu vin de fabrica, alea se pun separat .

Link către comentariu

foarte misto cadranele. de unde le-ai luat si cat te-au costat? si in cazul tau au vreun rost, sau sunt mai mult estetice... ce reprezinta fiecare. personal imi place la nebunie cum vin. :lol:

Link către comentariu

Toate 3 functionale

Unul este voltmetru , unul este de presiune de ulei si unul este de boost pentru turbina.

Am de gand sa fac un flash la ea si am zis ca trebuie .Imi pun si un dvd cu ceva statie in plus si consuma, iar daca va fi nevoie voi schimba si alternatorul .Au fost cu tot cu suport si adaptoare 7 mil de lei vechi.

Culorile erau diferite si anume alb cu rosu si am recurs la o schimbare a luminii in verde cu alb si e chiar nimerita :)

Link către comentariu

poate reusesti sa pui niste poze noi si mai clare. chiar te rog. si de unde le-ai luat?

numai bine.

Link către comentariu

Arata superb cu indicatoarele alea (asa cred ca se zice in romana, ca nu vreau sa par taran ca scriu gauges)

Dar nu e nici o problema cu airbag-ul lateral? Ca asa mi-as pune si eu... :P

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!