Jump to content

Albastrica aka Octavia 3 FL Blue Denim


valyemil81

Postare recomandată

@zidanne Dragul meu sunt pe cauciucuri de iarna de la jumatatea lui Octombrie. Nu esti atent la topic :)) Pozele sunt mai de acum 2-3 saptamani dar nu am avut timp sa le posteaz. Am salivat pe la altii cu Kodi pe unde s-au cocotat :)).

Saptamana trecuta am facut pe Dexter si am trecut la operatiunea DIY de montare a aparatoarelor de noroi. Acestea nu se potrivesc la fix chiar daca sunt OE. Cu ocazia asta mai descoperi ca pe partea dreapta spate ai protectii de plastic la roata iar pe stanga...ioc. Doar panza. Pe fata a fost un pic mai dificil pentru ca al 3-lea punct de prindere a trebuit sa fie facut prin gaurirea aparatorilor de plastic ceea ce nu a fost prea usor datorita pozitiei mai greu accesibile. Eu sunt multumit de rezultat si sper ca si cei carora nu o sa le arunc pietre prin parbriz sa fie.20181114_140935.thumb.jpg.e42daa644e22898f6ed22dc4a6c28025.jpg

20181114_155800.jpg

20181114_155742.jpg

20181114_155917.thumb.jpg.a936e9b90880ebdd10f12dafa49dacad.jpg20181114_143312.jpg

20181114_155829.thumb.jpg.db1b11f21a4cb01748c50f2147ae333e.jpg

Si ce-a mai recenta de pe flescaiala de azi din capitala. Evident ce ne-a luat iarna pe nepregatite si am ramas in rezervorul de lichid cu cel de vara iar ustensilele de deszapezire inca nu eram in posesie. Noroc ca astia au pus mini racleta la rezervor iar eu mai aveam una din cauciuc prin portbagaj.

20181119_072241.jpg

Modificat de valyemil81
Link către comentariu

@valyemil81 vezi la baietii de la Avia, poate te-au facut de protectie :))))))

Si da, arata groaznic chestiile alea acolo. 

Sa ne zici cum se aude pe la 130 de km/h :D

 

Link către comentariu

@zidanne Cine naiba mai merge acum cu viteze de autostrada?. La cele 50min facute dimineata pentru 7km, o medie de 8km/h si un consum de 15.1% mi-e greu de crezut. Aseara zburdam cu 7.5% prin oras...nu era nici tipenie pe la ora 20. Astept autostrada suspendata si sa ajunga Dinamo in grupe UCL :). Daca nu o sa fie ok pe viitor o sa le dau jos nu-i bai.

Modificat de valyemil81
Link către comentariu

@valyemil81 cine-si ia masina sa faca 7km in 50 de min cand poate sa mearga 1300 de pasi pana la metrou si apoi inca 20 de min cu metroul pana la munca? La 70lei/luna.

Link către comentariu

Mai sunt destui ca altfel ajungeam mai repede daca eram singurul :) Mai nasol miercuri cand se anunta ca someaja metroul...sa vezi atunci dezmat. 

Link către comentariu

@valyemil81, m-am informat la Avia.

Ora de manopera este 196Lei (165Lei fara TVA) atunci cand se folosesc piese din service.

La aceasta se scade 10% daca proprietarul masinii este membru Club Avia.

La piese se mai scade 20% daca masina este mai veche de 4 ani.

 

Daca cineva vine chiar si cu o singura piesa achizitionata din alta parte ora de manopera este 295Lei (248Lei fara TVA) si nu se mai ofera nici discount-ul de membru Club Avia.

Link către comentariu

@Dolfin Corect. Ora de manopera 196 - 10% pentru club Avia = 176 lei/ora. Eu mi-am facut card de membru deci ma incadrez la 176lei ora. Nu stiu cu cine ai vorbit dar eu stiu ce am platit. Nu te contrazic de informatia primita sau poate am platit eu mai putin dar eu am mers cu uleiul meu si filtrul+buson am uat de la ei si am platit 176lei/ora.

Manopera la schimbul de ulei a fost 106 lei (60unitati) => 100unitati adica 1h = 106x100/60=176 lei. Acelasi pret iese si la manopera pentru reglarea farurilor.

Am atasat si factura finala pentru edificare ca sa fie si scriptic nu doar verbal unde se observa ca uleiul l-am adus eu prin specificatiile facute de cei de la Avia.

20181119_220748_2.thumb.jpg.2a09631e96f3062961ea1277065e1dd2.jpg

 

Link către comentariu

Frumos, ai trecut pe langa regulile lor, poate consiliera de service inca nu avea prelucrate regulile bine. :)

Link către comentariu

@Dolfin Am uitat sa-i protejez identitatea f$%%# :)) . Nu stiu daca este greseala de-a ei pentru ca ma gandesc ca in momentul in care bagi in calculator datele acesta le da preturile. M-au intrebat si toate datele uleiului ca sa le introduca. Nu aveam de ce sa fabulez cu preturile ca nu era intentia mea. Astea au fost atata am platit. Voi vedea data viitoare cand tot asa voi face daca si atunci va fi eroare in favoarea mea. Sa stii ca telefonic si cei de la Delcar BV acelasi pret l-au dat pe manopera cu uleiul meu.

@maistoru Buna intrebare. Oricum rezulta ca 1unitate = 0.6min (36sec cred) ....complicate sunt caile astora.

Link către comentariu

Dexter Lab - partea a 2-a. Daca  @Rave si nu numai mi-au ridicat intrebarea ca de ce nu am schimbat si filtrele de aer + polen am zis sa fac si acest lucru. In regim DIY by YouTube. Ce bine ca platforma Vag este identica pe mai multe marci ca ai de unde sa vezi cum se face. Am achizitionat Knecht LX3525 pentru filtru de aer ( a inlocuit Mann C27009/ VW AG 04E129620) si Mann FP26009 pentru filtrul de polen/habitaclu (a inlocuit Denso/Mann). Ultimul l-am ales ca este printre putinele care au carbon activ+polifenol. Nu stiu daca va fi diferenta intre el si cele doar cu carbon activ dar am zis sa incerc. Filtrele inlocuite au fost cele cu care masina a venit din fabrica si care au fost utilizate aprox 7800km de la sfarsitul lunii Aprilie si pana acum.

Cel mai dificil a fost de inlocuit filtrul de aer din cauza "colierelor" cu care este prins ansamblul. Probabil data viitoare voi reusi mai repede si cu mai putin chin. Cel de habitaclu a fost usor de schimbat dar necesita un pic de atentie la clemele de prindere cat si un pic de rabdare la pus torpedoul la loc. Per total traiasca YT ca iti dara mura'n gura.

 

20181123_144805.jpg

20181123_145020.jpg

20181123_145606_HDR.jpg

20181123_145729.jpg

20181123_152056.jpg

20181123_152333.jpg

20181123_143017_HDR.jpg

Modificat de valyemil81
Link către comentariu
1 hour ago, valyemil81 said:

20181123_152056.jpg

Asa arata filtrul de polen dupa 7800km? 

O tii parcata sub copaci? Ca altfel nu-mi explic cum a putut aduna atata gunoi.

Link către comentariu

Nu este 100% direct sub copaci dar da....asa este locul de parcare.

Iar la munca tot cam sub copaci este.

Plus de asta ....e Bucuresti doar nu ma asteptam sa fie ca nou

Probabil o sa-l schimb la 6 luni de acum incolo :)

Modificat de valyemil81
Link către comentariu

Confirm ca asa arata si la mine filtrul de cabina dupa 5-7.000 km. Astea sunt consecintele prafului de pe drumurile noastre. Nici nu vreau sa ma gandesc cum arata la un schimb "normal" de 20-30.000 km. O ideea buna sa mai arunci un ochi, macar pe filtrul de cabina, mai ales ca se scoate usor.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu

@valyemil81 mai știu eu pe unu' care schimbă filtrele și uleiul in aprilie si in octombrie :)) pentru 90 de lei prefer totuși sa las pe altcineva sa se ocupe de asta. Plus ca găsește piesele mai ieftin decat mine.

Link către comentariu

Asa arata da, eu nu o tin sub copaci si dupa 14 000 km arata la fel, in schimb nu inteleg de ce a trebuit sa demontezi toata cutia filtrului de aer, in loc sa desfaci doar capacul de sus si sa schimbi in cateva minute filtrul? 

Link către comentariu

@Andrei1980 La Skoda sunt 2 suruburi care trebuie sa le desfaci si care tin capacul (pe langa clemele de plastic). Acestea sunt situate sub cutie iar accesul la ele este posibil daca desfaci din acele coliere furtunele. Mai era o varianta in care se desfacea doar 1 colier iar apoi se umbla pe sub cu o surubelnita cu criket dar mi-a fost teama sa nu cada acele suruburi in compartimentul motor.

Am studiat mai bine pozele si am observat ca filtrul de polen era identic cu cel nou inlocuit. Adica Mann FP 26009

@zidanne Stiu ca esti "traficant" de sos barbecue :)) si in timp ce faci un gratar sa-l omenesti pe mecanic acesta ito face treburile murdare. Glumesc doar ma stii. Imi place sa-mi bag nasul si sa mesteresc. Dar cu limitata. Unde consider ca nu sunt apt sau sunt depasit ii las pe altii. A fost o treaba relativ usoara si cu ocazia asta am mai relationat si eu cu masina...sa nu se simta neglijata ca doar stii cum sunt fetele :)

Cred ca o sa va calc pe urme cu schimbatul filtrelor la 6 luni. Nu cred ca 115lei cat au costat cele 2 filtre este o paguba la buget.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Dupa cum spune un coleg forumist...."sa mai sterg praful nitel pe aici". Drepturile de autor sunt ale lui :)

Am sarit de bariera de 300h de functionare a motorului si pe la 8300km adunati. Daca tot a fot liber de Sf. Andrei am legat o "mini vacanta" si am fost acasa. Am plecat joi seara din Bucuresti sperand sa evit ""valul" din 30 Noiembrie dar l-am evita doar partial pentru ca, ca mai tot timpul, traficul se gatuie pe DN1 in zona Nistoresti. Am ales elegant varianta prin Breaza unde de cum am intrat in localitate cum a inceput sa ninga frumos. Si asta a durat pana am iesit in DN1 la Comarnic unde nu era nici urma de zapada.

Dupa cum spuneam mai sus mi-a ramas in rezevorul de lichid de spalat parbrizul lichid de vara  peste care am pus lichid -20. Combinatie nefasta care a dus la inghetarea mixului...in mers. Mixul nu s-a dezghetat decat luni cand am revenit in Bucuresti. Panica a fost ca nu se mai auzea pompa ca ar functiona si ma gandeam ca s-a ars. Am facut o scanare cu OBD11 si am constatat ca aveam urmatoarea eroare: 09 Central Electrics - Trouble codes: B126101 - Windshield washer pump Electrical error - static. Dupa ce-am sters-o am auzit pompa functionand iar. Drept urmare am scapat. Probabil are un modul sau o setare ca sa nu fie arsa si intra in eroare.

Aceasta "excursie" a fost prilej de-a mai avea un consum decent pentru ca in Bucuresti sare grav avand in vedere ca merg si la "ore vesele" si fix in centru. Aici ma refer la minim 10% si maxim 17% in ziua cu ninsoare in oras. Asa la drum intins am avut pe CB 7.9% la dus (3 adulti+1copil+30kg bagaje, AC 23grade, 166km, 4h20min - 1h si ceva am stat pe loc asteptand pe cineava, 38km/h viteza medie, A3+DN1+DJ101R (Breaza)) si 5.3% pana la intrarea in Bucuresti (5.7% pana la destinatia finala) (3 adulti+1copil+100kg bagaje, AC 23grade, 144km, 2h41min, 54km/h viteza medie condus constat, DN1). Nu am folosit CC si nu am mers la consum.

Iar acum ca tot a inceput agitatia de Decembrie hop si noi cu bradul in masina :)

20181205_134315_HDR.jpg

OT. Oficial m-am despartit de fosta masina. Din pacate ea a ajuns in stadiul de mai jos. Nu sunt eu cel ce-a rezolvat-o. Asa ca bye bye buburuza :( . Ne-ai dus safe peste tot si nu ne-ai lasat balta.

20181122_105448.jpg

Modificat de valyemil81
Link către comentariu

Asa te deranjeaza si soselele..... dar ma refeream strict la feptul ca acele aparatori de noroi au si un mic beneficiu : protejeaza pragurile, spolerul, aripile ( cele de pe fata ).... mai mult zgomotul de la barile pt cosciugele de pe platfon fac mai mult zgomot... :) Bine ca avem portbagajul masinii mare....

Link către comentariu

Daca tot a venit iarna in Decembrie am zis sa ma sacrific sai sa-i fac un tratament cosmetic de iarna lu' miss albastrica. Mihai @Mask001 mi-a spus ca el a fost la cei de la cuabur.ro si ca a si revenit iar serviciile acestora au fost pe placul sau.

Am luat legatura vineri cu cei de la cuabur.ro sa ma programeze la o vizita. Vizita s-a intamplat a doua zi adica sambata (la ora 10 cum stabilisem) pe o vreme de cacao (dupa cum stim ca a fost) cu ninsoare, ploaie si flescaiala adiacenta made in Bucuresti. Am lasat masina urmand sa ma contacteze cand este gata. Asta s-a intamplat pe la ora 15 ca orice tratament dureaza. :)

Am ales un pachet pentru exterior intitulat "pregatire iarna full option" +  tratament chedere. Ce contine pachetul si operatiunile aferente se gasesc pe site-ul baietilor. Pe langa ce-am cerut baietii si-au mai bagat nasul si pe la motor asa extra si au mai curatat/dress-uit pe acolo.

Ca si feedback in cateva zile am putut observa eficacitatea tratamentului hidrofob aplicat. Daca se va si mentine in timp presimt ca voi deveni dependent de el :). Pentru restul este inca prea repede sa ma pronunt.

La plecare am fost "instruit" cum sa intretin/mentin cosmetizarea si am aflat ca daca revin pana in 6 luni pretul pachetului va fi 50% din valoarea achitata acum.

In rest am atins borna 8500km si implicit 1000km de la schimbul de ulei. Pana acum consumul de ulei al masinii este 0 (zero) - atat cu uleiul de fabrica cat si cu cel schimbat. 

Si niste poze before & after

 

Inainte.jpeg

Dupa.jpeg

Roata - Inainte.jpeg

Roata - Dupa.jpeg

WhatsApp Image 2018-12-17 at 12.02.18.jpeg

Spate.jpeg

Motor.jpeg

Link către comentariu

Felicitari pentru masina, Multi km fara incidente. Am comandat si eu tot 1.5 TSI. A ta are filtru de particule?

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!