Jump to content

Functionarea echipamentelor (Tiguan AD1)


Mirceake
 Share

Postare recomandată

Va rog sa păstrați discuția in limitele subiectului topicului. 

Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am si eu o intrebare: la varianta confortline, butoanele de la plafoniera din spate au lumini sau nu? 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Există vreo posibilitate la Discover Media pentru ”mute”? Nici acum, după 4 luni nu-mi vine să cred că nu există așa ceva.

Vorba aia... există pe Citroen C3, Ford Fiesta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai comenzi vocale, butonul de comanda vocala face mute. Daca ai, nu exista buton separat si VW zice ca nici nu-ti trebuie, cam pe buna dreptate. Power face acelasi lucru iar in timpul altor activitati gen call unitatea stie sa faca mute automat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu există buton de "mute".

Inchiderea de la buton (power off) inchide tot, inclusiv indicatiile de navigatie si harta de pe orice ecran. Trebuiau sa il faca cu apasare scurta/lunga = mute/off.

Apasarea butonului Voice de pe unitate face doar un DING si nu taie sunetul (com. vocala la mine e inactivă).

Eu dau volumul la minim de pe volan, cateva clickuri si ajunge la zero, m-am obișnuit, mainile sunt deja pe volan.

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa pui radioul pe mute si navigatia sa mearga inclusiv vocea, oricum nu butonul de mute e solutia, mai degraba sa pui unitatea pe Media. Sau cum zice colegul, o apasare lunga pe volum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volumul de radio/media si cel de anunturi navi sunt separate. Ca sa dai navi mai incet, dai in timp ce te anunță ceva sau cauti volumul anunțurilor in meniul de navi.

Putem zice a-la Nae Cațavencu: butonul de mute "e admirabil, sublim, dar lipseste cu desăvârșire".

Pam-pam!

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda.. e trist. Sunt o grămadă de situații când vrei pur și simplu să tai sonorul instantaneu, nu să dai mai încet. Nu să oprești tot sistemul multimedia.

Până acum, cel mai bine implementat mi se pare pe noul Touareg. Dar na, m-aș fi mulțumit și cu un buton pe undeva pe volan.

Modificat de allspace
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/29/2019 at 10:26 AM, Andrei_72 said:

Va rog sa păstrați discuția in limitele subiectului topicului. 

Multumesc. 

:))

Lasand gluma la o parte, butonul chiar e necesar, dar nu poti bate gandirea germana!

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni, 

Am și eu o nedumerire. Cum pot afla dacă am sau nu Traffic Jam Assist?

Știu că mașina poate fi setată, oprește singură, pleacă singură etc etc, prin ACC.

Ăsta să fie TJA? Sau e ceva diferit? Există undeva specificate treburile astea, adică explicit? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dat cu Google, ai citit manualul sau trebuie sa citim noi si sa facem un rezumat aici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@allspace

Daca ti se dezactivează lane assist sub 60 km/h (si implicit paraseste si banda) nu ai TJA.

Daca rămâne activ... logic => ai TJA si dai o bere/cola la tot forumul. ?

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad un forum de probleme asa ca pun intrebarea aici, sper sa fie la locul in care trebuie.

Am (posibil) o problema pe partea de sistem audio si mai exact pe radio.

Atunci cind caut manul un post el se aude f f bine, dar daca selectez acelasi post de pe un preset memorat se aude f infundat, nu mai are claritate.

Am incercat sa rememorez preseturile atunci cind se aud bine, sa pun frecventa manual nu luate din lista de posturi si tot nimic.. cautat manual se aude impecabil, selectat din lista sau preset e dezastru.

A mai patit cineva, e vreun update de soft pentru partea de audio care ar trebui facut?

Pe orice alta sursa (SD, Bluetooth) se aude f bine, deci problema e undeva in zona de receptie radio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu e forum pentru ca unitatile sunt comune si exista topic-uri deschise in ICE si Multimedia. In fine, sa vedem ce raspunde cine stie. Si nu in ultimul rind despre ce masina discutam? Polo sau Leon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tiguan allspace cu sunet dynaudio

profil updatat ?

 

Modificat de xorx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici e o discutie despre un recall la unitatea navi, poate e bine sa intrebi la reprezentanta sau sa soliciti, nu-i asa, remedierea in garantie a problemei ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am tot cautat unde sa scriu intrebarea si cred ca aici e cel mai bine.Am  problema:ceasul eu nu il pot vedea decat pe dispaly-ul navigatiei (in dreapta).Totusi am vazut o groaza de poze cu ceasul afisat in bord, in partea de sus, central.Am tot cautat in meniu, nimic.Am intrebat dealer-ul : nu stie.Poate ma puteti ajuta.Trebuie cumva configurat?Caci am si eu problema cu "coming home" in care farurile nu stau aprinse 30 sec, dar nu am fost inca sa cer sa configureze optiunea de "coming home".O sa pun o poza din bord ca sa vedeti cum e treaba cu ceasul.Mersi

IMG_20191005_173659.jpg

IMG_20191005_173643.jpg

Modificat de AndreiCT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici e o discutie care explica de ce nu apare ceasul, nu toate unitatile AID stiu sa puna ceasul pe display. Daca a ta e low line, nu stie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai este High Line. Nu am navigație pe bord între ceasuri cu busolă, folosesc Android Auto dar chiar asa la High Line sa ma uit în dreapta pt ceas? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Highline e nivelul de echipare al masinii, nu tipul de AID.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, am citit msj tău în fuga și am scris ? (și am trântit-o). Totuși este frustrant, la un Golf Trendline am ceasul în fata mea și la Tiguan sa nu am. Nici nu ma așteptam la asa ceva. Oricum, îmi poți da ceva detalii, adică cum pot afla la ce nivel este AID-ul? Am citi pe forumul extern și vad următoarele?:

-pe Tiguan ar trebui sa fie Mid Level de 12' display-ul fata de 10' Basic Level (Jetta, Polo, T-roc, T-cross). 

Din păcate nu am la îndemână hârtia cu dotările standard și  optionalele masinii, dar îmi aduc acum aminte ca era vb de AID de 12' unde pe site-ul extern spune clar ca ar trebui sa afișeze ceasul. Nu ma mira nimic sa fie iar un bug de software, cum am pățit cu camera și senzorii spate după 48h tot update a trebuit, cum funcția coming home încă nu este activa, etc. O sa verific și revin. 

Am cautat online pe configurați dar nu spune decât ca are AID și atât. 

Modificat de AndreiCT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Linkul dat de mine este unul din multele care explica de ce nu ai ceas pe AID, multe discutii se refera si la Tiguan.

Uite aici unul care e fix la fel si la care nu se poate activa ceasul desi se pot face multe altele, scrie in comentariile clipului.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am găsit și eu câteva poze, și se vede căci lateralele bordului sunt diferite. Am văzut posturile tale și ambele video-uri. Totuși, nu ar fi trebuit la modelul HL sa fie mai ridicat AID-ul? Poate greșesc eu, dar... Nu îmi mai trebuie nimic în plus fata de ce are deja, dar știți și voi cum e.. Viata cotidiana într-o graba continuă și te toți uiți cât e ceasul, cand trebuie sa ajungi, cât timp mai ai etc. Și constați căci trebuie neapărat sa te uiți pe ecranul din dreapta dacă vrei sa știi cât e ora. Curios. Dar ce trebuia sa aleg, sistemul Discovery sau altceva ca să am un AID mai complet.!?

Screenshot_20191006_215050.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!