Jump to content

Vipusca Albastra- B8 GTE


Akaiu07

Postare recomandată

Nu stiu ce versiuni de harti mai sunt pt Discover Pro pentru ca nu mai folosesc. Merg exclusiv pe waze. Probabil in functie si de modelul de navi OEM unele harti sunt mai actualizate decat altele. Oricum calculul rutelor pe unitatile OEM ale grupuli VAG  este o rusine! Batranul Igo isi face treaba mult mai bine. Si pentru ca tot ai adus vorba de Grecia am incercat  pe discovery pro  sa dau ca destinatie Keramoti...sub nicio forma nu este in stare sa creeze o ruta prin Makaze care este drumul cel mai direct /scurt. Waze, Igo sau orice alta aplicatie folosita au facut traseul exact prin Makaze. Concluzia o trageti voi!

Link către comentariu

Makaze exista pe harta doar ca sistemul nu este in stare sa faca un traseu si pe acolo.Concluzia...O rusine si mai mare pentru VW si al lor Discover Pro.:sly:

@Rave

Link către comentariu
serv_electronics

Dar cu mirrorlink s-ar putea folosi un waze de pe telefon... nu?

Nu stiu unde-i problema dar n-am reusit sa conectez telefonul la masina. Iar ipod-ul a mers o singura data. Acum am descarcat "vw discovery care" care se lauda ca face un sd cu update-uri (cred ca numai harti).

Headunit cu Android am avut pe Golf, mi-a placut, si incep sa simt lipsa anumitor functii. Din pacate as vrea sa evit pe cat posibil montarea altui aparat de teama ca pierd celelalte functii de setat ale masinii.

 

Link către comentariu

Va rog sa nu transformati acest topic intr-unul despre unitati multimedia.

Discutam doar despre masina din titlu.

Multumesc.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

?Cred ca am devenit sursa de inspiratie prin vecini...:))

1904615034_gtevecin.thumb.jpg.dd9e7b41f59f8b2e4623be177c7ad9c0.jpg

 

O vad parcata zilnic la nici 50 de metri de mine..Nu stiu clar daca este a chiar a unui vecin.....Neffind parcata in acelasi loc cred ca poate fi a cuiva care lucreaza in zona (sectia16 politie). Ma bucur ca mai exista o "surioara" (tot alba)  prin preajma. Modelul incepe sa prinda la public?

Link către comentariu

Like! De mult vroiam sa las un comment aici.

Masina este frumoasa si o alegere intelingenta, consumurile pe care le-ai postat sunt foarte bune.

Drumuri bune si fara incidente!

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Am ajuns la 24K, deci 9800KM in 9 luni. Nimic de reprosat pana acum, bagtul in priza si condusul sunt activitatile de baza?

IMG_20181027_202337.thumb.jpg.6777f5bec4f93343a53f0f3020f18a8f.jpg

 

Am adaugat si un DVR cu functie ADAS integrata, se descurca neasteptat de bine avand in vedere ca pe la noi drumurile sunt marcate ...vai steaua lor:wacko: Cu toate astea, genereaza destul de repede Lane Assistul.

 

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Astăzi am implinit 10000km de cand plimb GTE-ul. Iar pe 29fac exact 11luni de cand o am.Am bagat benzină in ea in valoare totala de 1650ron.:)

IMG_20181124_162708.jpg

Link către comentariu

Daca ai cum sa te folosesti predominant doar de motorul electric, adica sa ai unde sa incarci acasa si la birou si sa mergi full-electric peste tot, da, e posibila acea suma!

Si eu am dat sub 100 de lei pentru cei ~14.500km cu electrica si imi pare foarte rau ca nu am cum sa incarc acasa pentru ca altfel ma indreptam si eu spre un GTE... :( 

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Da, merg 99% electric, acum de cand a venit iarna am mai trecut pe mod hybrid ca sa se mai miste si pistoanele un pic:))Consumul undeva la 3,5%

Link către comentariu
  • 1 month later...

Sa mai stergem praful pe aici.

Fiind inceput de an, a venit impozitul. Am platit imensa suma de ...3RON!

 

Si pentru ca la sfarsitul lunii se face anul de cand am masina, a sosit vremea reviziei. Dupa ce am fost refuzat politiocs de Midocar si Avia Motors am aflat ca de masinile hibride/electrice se ocupa exclusiv Porsche Nord. Asa ca am facut o programare telefonica pentru ieri 22ian la ora 9AM. Am ajuns si am fost preluat de un domn consilier service. Talonul la control, furnizat informatii despre kilometrii din bord, nivel combustibil in rezervor etc. Am fost informat ca pentru passat GTE exista "o actiune VW" pentru  rescrierea ECU cu o versiune mai noua, bla,bla,bla, s-a tiparit un vraf de foi pe care a trebuit sa le semnez de parca urma sa-mi dau un rininchi, m-am conformat. In timp ce domnul consilier tot completa de zor la fisa  service/revizie, printre dinti cu un ranjet  de mare cunoscator in ale masinilor  imi baga ' nucleara': "Haideti ca colegii mei au scris in fisa ca trebuie sa schimbe uleiul si filtrele". Radea in continuare si incerca sa-i scuze pe colegi.:tuktuk: I-am raspuns sec ca intradevar GTE este o masina care are si motor termic! Va dati seama pe mana cui ne lasam masinile?

Dupa vreo 3 ore am fost sunat cum ca lamelele de la stergatoare ar treui schimbate..doar 229RON si ca la fel si bateria de la cheie. Am multumit dar am spus ca o sa ma ocup personal de aceste aspecte. A incercat sa ma convinga ca si alti clienti si-au schimbat singuri bateria si dupa o saptaman au reclamat cum ca deja s-a descarcat.Mi-am asumat si acest aspect.

Iar la ora 17 am fost sa ridic masina.In total revizia  m-a costat 670ron, (4 litri ulei castrol  5w30 vrac+ filtru si manopera aferenta)

Pe factura scrie ca urmatorul schimb de ulei va fi la 54722km sau 22.01.2021. Eu din cate stiu la GTE schimbul se face la 10000km sau 1an.:exclaim: Dar te pui cu PBN romania?

 

PS. Pentru revizie am remontat sistemul DicoverPro. De cate ori ma uitam la el parca aveam nisip in ochi.:))

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu

Impresionant bilantul consumului. O alternativa interesanta tipul asta de masina :)

Cat despre pbn... sunt vai de capul lor la masini clasice, asa ca, bine ca nu au incercat sa schimbe uleiul la motorul electric.

Link către comentariu
  • 5 weeks later...

Am inceput sa ma imprietenesc mai bine cu masina...Ba chiar m-am apucat de conversat cu ea , ma  asculta si chiar se excuta:)) In curand  am sa o "dresez" mai multe, despre geamuri, eventul portiere sa vedem ce descoperim ca s-ar mai putea,:)

 

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu
  • 9 months later...

arata f misto, desi nu vad utilitatea a avea 2 imagini in 2 locuri ambele sub parbriz.

dar probabil in ceasuri poti schimba sursa dintre ceasuri, nu?

inca o chestie, camera cum se leaga la MIB ? am o unitate de la tine si vreau sa pun camera. leg doar pe rca-ul de cam-in ?

camera vine cu un cablu cu cate un fir +  reverse trigger wire. un capat pe bec marsarier si unul undeva la unitate...

Link către comentariu

Zi-mi ce model de unitate este.

LE. Acum am vazut ca-i vorba de MiB. este simplu . Pe conectorul de la  intrarea camera de pe MiB ai un un fir rosu cu eticheta Power. De pe el dai alimentare la camera. Asta-i tot.

Da ceasurile pot afisa ce doresc eu.La fel si pe unitate.

Modificat de Akaiu07
Chioru nu le vede!
Link către comentariu

Partea misto e ca ceasurile pot afisa acum harta Waze. Interesant e de stiut daca unitatea poate afisa altceva in acest timp?!

Link către comentariu

Trebuie sa mentionez ca ceasurie nu sunt cele OEM. Sunt unele AM, care permit mult mai multe decat cele cu care a venit masina. Practic pot functiona independent de unitatea din bord. Poti trimite in ele orice informatie video de pe orice dispozitiv  care stie Wireless Display ( android > 4.4 sau Ios). Este de ajuns un telefon cu Android sau un Iphone.?

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!