Jump to content

Probleme haion si incuietoare haion


eu
 Share

Postare recomandată

Salut! Am urmatoarea problema, haionul nu se inchide din telecomanda, actuatorul nu-si face treaba. Cu haionul ridicat merge, dar cand estew lasat nu se misca. Am schimbat actuatorul cu unul nou si aceeasi problema, cu haionul ridicat merge, cu el lasat nu mai functioneaza. Cateodata suna alarma daca-l deschizi, masina fiind inchisa, cateodata nu. Switch-ul din broasca, cred ca este bun din moment ce se inchide becul din portbaja cand este haionul lasat si se aprinde cand este ridicat. Aveti idee care ar putea fi problema? Multumesc!

Din butuc se deschide doar haionul sau ar trebui sa deschida toata masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat firele din burdufuri? Se rup firele acolo si fac contact doar intr-o anumita pozitie, de-aia iti merge doar cu el ridicat sus. Spor la desfacut si reparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au fost inlocuite toate,in urma cu 3 ani, m-am uitat si n-au aparut modificari intre timp. Chestia este ca dupa ce-l ridic nu merge din prima actuatorul, dau inchis-deschis de mai multe ori din telecomanda si o ia, asa face si cel nou.

Modificat de zoly_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut !

Dupa ce aproape 1an nu mi'am batut capul, luna aceasta mi'am propus sa vad de ce nu imi merge deschiderea portbagajului la al meu Golf IV Variant. Am schimbat actuatorul(se scursese lichid de parbriz in el) am schimbat motorasul de la stergator insa in momentul in care ii dau curent actuatorului tija din fotografie iese din locas si ramane pe inchis. Nu imi amintesc foarte bine, dar acea tija avea un "mustiuc" ceva in varf penteu a ramane fixat in gaura alba(din fotografie) ?

 

15174826171861480133313.jpg

1517482639786-2147091637.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt sigur dar cred ca acea tija vine invers , adică partea filetata vine către acel locaș de plastic, cred ca acea ceva filetat din plastic rotund

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci clar inseamna ca imi lipseste ceva.. o sa incerc maine sa caut la piese auto poate am noroc desi nu cred ca vand baietii decat intreg mecanismul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa prind tija inauntru, mecanismul functioneaza, insa doar pe deschis... ramane blocat pe deschis.. insa cand ii dau curent de la o baterie in locul mufei masinii se inchide.. deci cred ca problema e electica..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O poza te rog!

Nu sunt in localitate...?

Te pricepi la electrică? Scheme ai? Aparat de măsura ai?

Elsa ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa atasez o poza la prima ora maine dimineata. Bratul actuatorului in momentul in care ii pun mufa ramane pe deschis(ramane in afara) si portbagajul meu ramane deschis.. Am scos mufa, si am alimentat cu, curent actuatorul astfel incat sa se mute pe inchis(functioneaza cu curent din alta sursa) ca sa il pot totusi deschide mecanic, cu cheia.

Aparat de masura am o sa verific maine insa nu stiu exact care fir e pt deschis/inchis(din mufa respectiva) O sa revin cu poze.

Schema electrica nu o am.. 

Multumesc frumos oricum, nu e nimic urgent acum il pot deschide cu cheia

Modificat de axrbraila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc frumos ! Intr'un fibal am descoperit cauza.. switchul din incuietoate e dus la modul ca lamelele nu prea mai exista .. am cautat unul SH iar zilele acestea o sa montez "noua" incuietoare pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raulmihaitalos07

Buna seara. Poate ajuta pe cineva. Am schimbat piesa de plastic ruptă (pârghia) ce acționează deschiderea haionului la bora 1.6 fsi berlina. Practic nu e greu doar ca am folosit si aparatul de sudură pentru noul bolt deoarece originalul era capsulat. Piesa noua 40 lei + 10 lei transport Posta. E usor si relativ repede doar atentie cu haftul de sudură sa nu topească piesa de plastic.

Screenshot_2018-01-15-08-52-06.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scump... :)) 

Eu am gasit intreg ansamblul la chinezi...si asa nu mai esti nevoit sa folosesti aparatul de sudura

Modificat de Laurentiu_LWR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut!

Poate sa-mi zica cineva cum functioneaza actuatorul la un Golf 4 HATCHBACK? Are un releu in carcasa sa care schimba directia motorasului sau este undeva un releu separat? Sau computerul de bord inverseaza poli mororului. Functioneaza mechanic? 

De ceva vreme facea figuri la deschidere din telecomanda, insa acuma nu mai deschide doar foarte rar!

Am verificat firele din burduf (nu vad sa fie rupte, am reizolat cateva), martor bord este aprins daca deschid portbagajul, lumina functioneaza in portbagaj! 

De inchis inchide, tija actuatorului coboara insa nu se mai deschide! Am luat din dezmembrari un alt actuator si acela face la fel!

Nu inteleg exact cum functioneaza switchul din broasca, poate sa fie de acolo avand in vedere ca martorul si iluminatul functioneaza?

Al Bundy zice intr-un post ca switchul are mai multe roluri "Contacte deschise, contact inchis doar pentru martor bord, si contacte inchise pentru martor bord si lumina portbagaj"

Ma poate ajuta cineva?

53236242_2519432718084599_4552792159849283584_n.jpg 53931097_2519433501417854_5772452023102341120_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune un bec in loc de actuator si vezi daca se aprinde cand trebuie sa incuie sau sa descuie.

comanda este data de modulul de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus si bec, la inchis palpaie becul 1-2 secunde, la deschis nimic!

Modulul se schimba direct ca o piesa dupa cod sau trebuie adaptat ceva?

Se poate repara oare?

"comanda este data de modulul de confort." banuiesc cand vede usa deschisa trimite semnal de inchis si invers.

Incerc sa schimb actuatorul din dezmembrari pe o broasca, sa elimin riscul de switch ...

Deci nu exista releu separat sau siguranta separata pentru aceasta manevra!

 

Modificat de biszak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Szabi. Nu cred ca e de la actuator. Si masina mea face la fel cateodata. Mai degraba agata ceva acolo sau e mizerie in mecanism. Deschid din telecomanda masina, e deschisa si portbagajul nu merge. Trag de clapeta si nu se deschide. Inchid, deschid masina de pe telecomanda de 2-3-4 ori si merge.

De 3-4 ani a facut la fel si a fost curatat ca a facut la fel. Am mers perfect o perioada si acum iarasi imi face asa. Cand se blocheaza trec pe manual. Bag cheia si invart pana se aude actuatorul si gata. Cand inchid din telcomanda se inchide perfect. Daca te ajuta cu ceva da-mi un PM si te trimit la "the best" din Cluj.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, demult nu te-am vazut! Problema este ca am demontat actuatorul si in gol face la fel, deci exlud partea cu mechanismul butucului. Chiar am schimbat si cleanta si am curatat oxidatiile de pe sistem, intra multa apa din cauza clantei deteriorate, de aceea vreau sa incerc cu un alt chip...

Insa daca stii un electrician bun in Cluj, te rog sa ma anunti, ca incet ma depaseste problema asta.

Plus de asta nici cheiea nu functioneaza, in viata mea nu am folosit cheiea la haion, si nici nu intra in gaura, shit happens!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu chiar de curand am rezolvat incuietoarea la haion (nu mai incuia)

Am desfacut mufa din actuator si am vazut ca un pin era oxidat.

Am demontat actuatorul, am curatat bine pinul respectiv, iar la mufa am schimbat cu un pin curat.

Nici la mine nu mergea sa incui cu cheia, asa ca am demontat butucul si l-am bagat in benzina (o zi intreaga)

Apoi am dat cu WD40, iar am mai clatit cu benzina si dupa vreo juma de ora de frecus, am reusit sa introduc toata cheia si sa rotesc de butuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant ce zici si ma bucur ca ai rezolvat treaba! Insa daca era oxidat un pin teoretic nu mai trecea curent prin el! Ei la mine merge sa inchid din telecomanda, nu ma lasa sa deschid! Deci la mine trece curentul prin pini. Am schimbat broasca astazi cu alta, insa nici cu ala nu functiona! Tin sa cred ca vine din modulul de confort problema. Oricum maine ma duc la un electrician sa se uite si el pe acolo, ca pe mine ma depaseste situatia!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

S-a rezolvat! Problema a venit de la modulul de confort, posibil releu ars! Am avut cateva fire dezizolate in zona burdufului, posibil a fost un scurt circuit. Am schimbat modulul si merge perfect!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut colegi! Ieri am achiziționat o bora 1.6 16v bcb. Caroserie berlina. Și nu mi-se închide portbagajul, tragi de el oricând, și se ridica. Și în bord îmi arata ca e deschis permanent. Nu îmi merg nici luminile din plafoniera, am auzit ca din același motiv. 

Este ceva mecanic? Vreo clema sau arc scăpat? Sau de la actuator? Nu am avut timp sa desfac capitonajul de le haion, mâine o sa fac asta, și vreau sa știu ce sa verific. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merg luminile din plafoniera pt ca arata ca e deschis permanent?

nu inteleg ce ai auzit...

verifica sigurantele. inchiderea centralizata merge? 

verifica firele din mansonul de cauciuc de langa balamale, sa nu fie vreunul rupt.

apoi desfaci capitonaj si dai curent / semnal de incuiat si vezi daca lucreaza actuatorul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, închiderea merge ok, geamurile merg și ele. Luminile din plafoniera nu merg. Și în bord îmi arata mereu portbagajul deschis. Ceea ce este și adevărat, ca nu se închide. Îl las jos, dar nu se închide, e ca și cum nu ar aves încuietoare. Am impresia ca actuatorul merge, dar nu are ce sa deschidă, ca e deja deschis portbagajul... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba yala și switch ul de la portbagaj, verifica siguranțele și te așteptăm cu informații noi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!