Jump to content

Modificari, Upgrade-uri, Update-uri, Retrofit


cascadoru
 Share

Postare recomandată

Si a facut cineva retrofit la sistemul Dynaudio ? Am găsit tot sistemul undeva la 700 € si as vrea sa stiu daca mai este nevoie de ceva in afara de codare.

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cică și navigația trebuie... Bucata din torpedou... 

Codare etc... 

Difuzoare, subwoofer, cablaj... 

Ai tupeu sa te bagi :)

 

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unitatea Mib doar daca nu ai una compatibila, cu fibra optică. Normal, component protection pe amplificator, etc

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu m-as baga la dynaudio ca sistemul stock suna prost rau.

Are cineva schema cu cablarile? Stiu ca trebuie schimbate cablurile din usi (sau adaugate fire) si evident si din stalpurile usilor. Alimentarea si alte semnale ale amplificatorului unde se leaga? 

Momentan am scos line-out de semnal mic pentru amplificator separat sa vad cum ar suna pe boxele OEM.

Modificat de Florin1up
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Component protection și asa mai departe. Se poate achiziționa kitul de cabluri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In concluzie cred ca nimeni n-a facut upgrade-ul pentru ca e prea complex. Are cineva schema de cabluri sa stim exact pe unde trebuie umblat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In concluzie s-a facut. Diagrama de montaj se scoate din Elsa, nu am acum laptop la mine, pt a va scoate diagramele...mai ales că vb de ceva ipotetic. Se umbla in usi, la MIB si spate pt subwoofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna bine. Atunci nu ma opresc. Banuiesc ca si la mufele usilor trebuie umblat in partea din stalpi. De asta mi-e urat. CP-ul ma gandesc ca poate merge scos hacuind vreun eeprom din statie; daca nu, la reprezentanta (stie careva cat ar costa?)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu merge hackuit la generatia ta.. se face online...si la reprezentanta cam greu sa te ajute cu SH uri. In bucuresti nu...dar te putem ajuta.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva bunavointa si schema sistemului dynaudio pt b8 sedan? Schema detaliata a firelor care unde duc?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasit, nu mai e nevoie

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca aceste stopuri sunt plug and play sau mai trebuie modificari?, a facut cineva acest retrofit?

Multumesc.

maxresdefault.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca trebuie făcut update sau upgrade, nu retrofit. 
Alea sunt stopurile de la noul Passat B8 restyling, sau Facelift. 
https://ro.drivemag.com/stiri-auto/volkswagen-passat-facelift-tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-passat-b8-5

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am luat de treaba.. Am scos strict firele necesare upgrade-ului. Problema este ca VCDS-ul meu (18.9), dupa un upgrade de soft al MIB2, la reprezentanta, nu mai are acel ajutor la long coding.  

scan al modului inainte de upgrade:

 Address 5F: Information Electr.       Labels: 5G0-035-MIB-HGH2.clb
Control Module Part Number: 3G0 035 021 C    HW: 3G0 035 021 
  Component and/or Version: MU-H-TND-EU   H50 0343
           Software Coding: 02840101FF00000051111101008808101F0209E4012000009F
            Work Shop Code: WSC 05311 115 00090
              ASAM Dataset: EV_MUHig4CGen2HBAS 001001 (VW48)
                       ROD: EV_MUHig4CGen2HBAS_VW37.rod
                      VCID: 183F7E61E393AC8A0D-804C

Dupa upgrade :

              Address 5F: Information Electr.       Labels: None
Control Module Part Number: 3G0 035 021 G    HW: 3G0 035 021 
  Component and/or Version: MU-H-TND-EU   H50 0343
           Software Coding: 02840101FF00000051111101008808101F0209E401200000FF
            Work Shop Code: WSC 05311 115 00090
              ASAM Dataset: EV_MUHig4CGen2HBAS 001001 (VW48)
                       ROD: EV_MUHig4CGen2HBAS_VW37.rod
                      VCID: 1C37627117ABC0AA29-8048

Vreau sa fac primul test (chiar daca am CP)

Ma poate ajuta cineva cu fisier LBL ? sau cum pot remedia problema asta?

Multumesc!

WhatsApp Image 2020-03-06 at 19.50.11.jpeg  WhatsApp Image 2020-03-06 at 20.36.13.jpeg  WhatsApp Image 2020-03-08 at 08.41.12.jpeg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da’ ai ceva cabluri acolo. 
Nu cred ca rezolvi nimic cu fisier LBL. Sunt criptate, și oricum ai fișierul MIB-HGH2.clb, celelalte versiuni sunt HGH1, ENT1-2, STD1-2  Cel mai nou e STD2 din 19.08.2019 dar cred ca se referă la standard  

VCDS-ul e original? 18.9 nu cred, eu tocmai am făcut update la ultima versiune și e 19.6.2. Poate fi și asta un motiv ca nu merge vcds cum trebuie, din câte pare îți lipsește fișierul .clb la a doua scanare, dacă e original faci update și ai rezolvat problema. 

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simplificat, asa arata cablajul necesar pt acest retrofit. 

4DC79350-BEE6-4672-A84E-39976E251AF6.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm da si nu prea.. papucii conectorilor din usi? cele 10 perechi de fire pt fiecare usa? cablul pentru woofer (2 perechi)? boxa centrala?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarul este ca trebuie  sa desfaci  juma' de masina ca sa pui tot sistemul asta pe masina. Culmea este  ca boxele de pe masina sunt chiar ok, problema este trompeta aia  de MIB2 care suna ca naiba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, oricum, asa e la majoritatea Dynaudio...si la versiunile anterioare,  tot asa...desfaci toata masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva si vrea sa ma ajute cu coding-ul pentru dynaudio montat pe b8, MIB2? Nu stiu daca reprezentanta de aici (Olanda) s-ar complica sa faca adaptarile pentru retrofit-ul meu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/23/2018 at 9:31 AM, bornerica said:

Salutare, eu am pus saptamana aceasta becuri cu led pt bec H7 si s-a schimbat total vizibilitatea. Am dat 200lei pe chit de pe net. Se monteaza foarte usor si iti recomand sa faci schimbarea.

Salut poți pune saitul de unde ai cumpărat becurile cu led? Martori aprinși? 

Modificat de Manuel N.
NU. Nu poate pune dar poate oferi un feedback si restul pe PM.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/17/2019 at 6:46 PM, Mecatronic said:

Un singur sfat: jante OE sau aftermarket de top : OZ racing, BBS, Borbet.....si de aici e de ales : la OZ cele la care scrie pe site " made in italy", la ceilalti " made in germany".

Este lesne de inteles unde sunt facute cele la care nu exista precizare..... dar ar da rau pe un site de top.

In ceea ce priveste furnizori OE, nu sunt rupti din luna la calitate, dar sunt controlati, un furnizor de baza e CWS din Turcia care invadase Metro cu jante de Matiz Cielo Espero???acum 10 -15 ani.

Regula nr.1 - janta cu abatere axiala e buna de Remat. Abatere radiala usoara se remediaza. Forjatele( ma refer la tehnologie) pe care s-a pus "cald" sunt total compromise, tensiuni interne . Exclus sudura! Vopsire se rezolva acum electrostatic , chiar si procedeul " diamond -cut", mai bine ca in fabrica pentru ca protectia externa nu este doar electrochimica este cu lac anti scratch ( la solutia aftermarket).

Regula nr.2 - vizionarea pe masina de echilibrat se face fara anvelopa, livrarea prin curier doar in cutii, ..., trebuie sa ai mare incredere in cineva sa trimita jante care nu le vezi, live!

Regula nr.3 - Decat jante de kko aftermarket de dimensiuni mari si foarte grele ( ajuta google la studiul masei suspendate si nesuspendate...) mai bine jante OE mici si anvelope de top!

Dețin un set jante Passat Cc pe 17 et 47 și as vrea sa știu dacă ar exista probleme în urma montării acestora pe B8 150 Cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie verificat daca nu ating in etrieri. Daca exista suficient loc atunci nu, nu exista alte probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am cautat pe tot netul, chiar nu putem descoperi pinii de la calculatoru ușii pentru luminile din uși la Passat b8? 

Modificat de krysty_77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   1 membru

    • OviVal
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!