Jump to content

VW e-Up! - discutii generale


Vizitator.
 Share

Postare recomandată

Mersi pt hint! Pe autostrada n-am nicio problema sa merg cu 90 in spatele unui tir. :) Intre timp am mai vazut si pe youtube pe niste unii din Germania care zic ca au scos 250-300km, vara la mers pana in 90, ceea ce pana la mare e ok. 

Mi-am instalat si eu vreo 5 aplicatii pe telefon si uitandu-ma pe Plugshare de exemplu, cam bate vantul pe A1/A2 la statii de incarcare. Trag speranta ca in urmatorii ani se va schimba treaba ca sa "risc" un drum mai lung. 

Da, Dacia Spring cu motorul mic o sa traga din greu, pe ea, pe cei 3 pasageri si ceva bagaj, prin urmare WLTP oficial de 200km o sa se duca dracu. 

Momentan strang bani si pentru o masina de drum lung dar pana nu apare masina care costa 20k si bateria care tine 500km, nu fac pasul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am vazut ca la noi mai sint niste masini disponibile dar nu imi place culoarea neagra la interior si nici faptul ca sint doar cu 2 usi.

Voi cand le-ati comandat ati avut posibilitate de configurare sau ce s-a adus aia vi s-a dat?

 

A doua chestie este cu suportul pentru bicicleta. Am citit pe niste forumuri din Germania cum si-au pus unii carlig de remorcare pt care a trebuit modificata cartea tehnica, ceea ce in Romania iese din discutie la birocratia de aici. Iar ca solutie pentru plafon exista un suport dar cei care il aveau montat aveau masina cu 4 usi. Suport intreg, nu sa trebuiasca sa demontez roata din fata la bicicleta (la 3 bucati o sa fac doar service la munte in loc sa ma plimb). Ceva recomandari?

 

Multumesc!

Modificat de derMeister
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@derMeister Nu exista e-Up! in 2 usi!

Cag despre culoarea interiorului, daca te referi la plastice, nu exista cu ele albe cum era inainte, sunt toate negre. Tapiteria e si ea mai toata inchisa la culoare. 

Bare de plafon exista si banuiesc ca se pot pune biciclete pe ele cumva. Nu stiu dimensiunile, insa... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Vreo idee daca e vreo diferenta in consum sau alte avantaje daca folosesti jante de 15 si nu de 14?

Parca n-as da 900 de euro pentru optiunea de style, doar pentru briz-briz-uri. 

Masina va fi folosita de sotie, si doar, dar doar ocazional la niste drumuri mai lungi, si atunci nu se va sari de 100km/h din motive de... consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta de consum poate fi doar in dezavantajul jantelor mai mari, dar ar trebui sa fie infima. Practic sunt doar diferente vizuale care, ce-i drept, fac masina sa arate si sa se simta ceva mai bine si mai apropiata de pretul ei dar este destul de scump pachetul asa ca tine de fiecare sa decida daca merita sau nu pretul.

 

spacer.png vs spacer.png

 

Si

 

spacer.png vs spacer.png

 

Eu am avut toate dotarile astea si l-as lua, dar nu este in niciun caz necesar in vreun fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata! Rezervat si platit avans e-up fara briz-briz-uri, dar cu restul optiunilor iarna, comfort, sound. :) Sa inceapa programul Rabla acum. Am inceput cu 3 precomenzi de Spring, am cochetat cu ideea unui Zoe si am batut palma pentru un e-up. Conserva de Spring nu inspira incredere iar 5000 diferenta pana la Zoe, pentru o franare de urgenta si 4kw in plus la baterie (dar fara CCS) nu s-a justificat. E-up imi pare mai familiar pe langa passatul 1.6 din 2003 de care sint super multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionut.silivestru

Salut, am rezervat si eu pentru sotie, un eUP acum o saptamana . Sa inceapa rabla acum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca mai sunt cateva :)

Ionut, l-am pus la pastrare pe al sotiei 🤞🏻
Am ras cand am vazut la Spring ca are doar un stergator.

As alege fara sa stau pe ganduri E-Up comparativ cu tot ce este in aria respectiva de bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles ca asta ai alege, dar e bine de mentionat si ca parerea ta este extrem de subiectiva :)

Ce alte variante mai sunt in jur de 14k?

Ca Spring clar nu intra in ecuatia asta. O fi avand ea doar un stergator, baterie mai mica si 45 de cai, dar e si 8000 de euro.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, cand trebuie sa scoti inca 6000 de euro in plus (adica cu 75% mai mult decat pretul unui Spring) pentru E-UP parca nu te mai ia rasul. 

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionut.silivestru
14 hours ago, tudy_cnu said:

Bineinteles ca asta ai alege, dar e bine de mentionat si ca parerea ta este extrem de subiectiva :)

Ce alte variante mai sunt in jur de 14k?

Ca Spring clar nu intra in ecuatia asta. O fi avand ea doar un stergator, baterie mai mica si 45 de cai, dar e si 8000 de euro.

 

 

Eu am plecat de la un Peugeot e 208 SH( 17,5 k euro) , dar era aproape nou, avea 3500 km facuti. dar pana la urma nu m-am inteles cu propietarul.  Apoi m-am orientat catre un 208 nou, dar ce se apropia de 20k erau culori ce nu au placut sotiei (foarte important aspectul asta la consoarta) ce culori am gasit ok, sarea pretul de 22k euro. M-am mai uitat dupa Opel Corsa, dar de asemenea sarea de 21k euro. Zoe nu prea mi-a placut, nu am cerut oferte. Ca o concluzie, de cand nu mai e Skoda, la suma de 14k euro, nu ai ce sa alegi ceva mai bun. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ionut.silivestru, din pacate momentan, la 14k nici nu ai ce sa alegi altceva, nou 0km. Deci e-up castiga lupta prin neprezentare :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parsivi sintem, cand e vorba de neveste, repede Spring sau e-up. Cand e vorba de noi, ne uitam de la Kona, id3 in sus... :)

Asa am facut si eu cu a mea. M-am kkt pe mine sambata trecuta sa-i rezerv un Spring (pana la urma in toata nebunia i-am rezervat vreo 3), ulterior

am avut remuscari, am zis ca ceva ceva o iubesc si parca e-up e o idee mai solid. Daca avea si franarea de urgenta de la Spring era masina perfecta pt muiere.

 

Se duc repede masinile astea. La un dealer unu din voi mi-a suflat masina de sub nas in timp ce eram cu alt reprezentant din locatie la telefon. Zice "Aaa, tocmai a vandut colega masina!" Cu unul am pierdut masina de pe o zi pe alta. De aia nu mai lasa lumea la pret. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionut.silivestru

@derMeister

in principiu ai dreptate :)

dar am cautat masina de oras, e oricum a 2-a masina a familiei 

precomenzile de Spring nu cred ca pot fi onorate macar jumate ; deci unii nu le vor avea anul asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate va ajuta pozele acestea in ceea ce inseamna o decizie.

2 persoane adulte in fata la Spring se vor simti claustrofobe:)

 

Si da, referitor la masinile din stoc, este bataie pe ele, si inca nu a inceput rabla:)

1544028A-B618-4E13-A309-323B3FA349BD.jpeg

FC83C2D9-4EB1-4CD5-BA94-D799E8C43A58.jpeg

02B04BDF-2CCF-41CF-8143-5D5663F19C4C.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

cat am id3 la update de soft, am cerut un e-up replacement. (id3 am deja..eram curios cum se simte e-up).

e chiar fun masina prin oras. usor de manevrat, rapsuns rapid, si foarte tacuta pt ce interior saracacios are.

cu ceva optionale decente in ea (nu suport volanul ala simplu de plastic), masina poate fi super utila in oras si in zona urbana.

90kmh cat am mers pe DN se ating usor si iti inspira incredere. 

suspensia cam moale nu mi-a placut, dar e utila in oras, plus ca nu toti au dorinta de a fi sasiu sport. 

consum cam 14-15kwh in oras, adica super range 

avea 200 cand am luat-o si mai are 189 desi am facut 25km. deci isi adapteaza rangeul in functie de stilul de condus. 

mi-a placut... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte ok suspensia la E-up, chiar mai confortabila decat alte masini din clasa mai mare. Fiind o masina orientata pt oras nu avea ce sa caute un sasiu sau suspensie sport pe ea. Cand temperatura de afara este peste 15 gr consumul urban este sub 10%  si face lejer autonomia wltp declarata,  265km adica.

Modificat de Magnus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La voi in taloane scrie puterea motorului? M-am dus sa iau RCA si .... nu da sistemul nicio oferta. Pe rca-ieftin, chiar daca aleg electric, nu ma lasa sa trec mai departe pana nu introduc cilindree, numai ca acel camp nici nu e activ.

 

 

PS: Am rezolvat, dupa 6km de mers pe jos  prin oras, 4 gherete de asigurari, am luat inca 4 site-uri la rand si am gasit unu care a mers, cu datele de le aveam la indemana. 

Modificat de derMeister
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! E cineva dintre noi, de aici de pe forum, sau cunoașteți persoana care a avut un e-up cu nr de înmatriculare B777EUP? 

 

Mulțumesc frumos! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
ionut.silivestru

Salutare, pentru eUP puteti recomanda un cauciuc de iarna ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut TS860 pe e-Up! si si-au facut treaba bine ca anvelope de iarna. Nu am testat cu altele sa vad daca influenteaza cu ceva range-ul asa ca nu pot sa comentez partea asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact acelasi model l-am avut si eu. Nu au fost probleme. Doar sa mergi cu grija, sa nu lovesti tare borduri, linii de tramvai, muchii pentru ca se taie repede.

Am trecut peste o linie de tramvai putin deasupra nivelului asfaltului, cu viteza cu care eram obisnuit sa o fac cu masina anterioara, si am taiat un cauciuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand Nokian WR D4 pentru eUp. Sunt ranforsate cu aramidă, deci mult mai rezistente față de alte mărci, iar aderența pe zăpadă/gheață este excelentă, am ieșit cu ele fără probleme din orice situație atât în București cât și la munte, iarna trecută.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!