Jump to content

Infotainment / Navigatii / Car Net (Tiguan AD1)


Eugen Popa
 Share

Postare recomandată

Acelasi comportament il aveam si pe Android, si iOs la Ateca cand am facut experimente de cabluri.

La Tiguan fiind wireless nu mai am treaba cu conectivitatea, insa iti recomand @baiec cablu original sau macar un 3.0 cu date - #daiunbandarscapideogrija

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scurt si original, este cel mai ok.

 

probleme apar la Samsung s21 ultra, Note 20, etc... care sunt foarte pretentioase, abia gasesti cabluri care sa lucreze cu ele - cele de la Galaxy Buds lucreaza bine cu AA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 5 ani de Android Auto (folosit cu frecventa de 5+ zile pe saptamana) - am ajuns la parerea personala ca deconectarea android auto are mai putin legatura cu partea HW (telefon/cablu) si mai mult cu partea SW si modul in care face handling la erori de comunicare cu serverul.

 

Mai pe larg in proportie de 90% (in cazul meu) se deconecteaza cand folosesc o aplicatie de audio streaming (YT Music, TuneIn etc.) intr-o zona cu semnal telecom slab(zona cu edge sau mai slab), inexistent sau cu interferente foarte mari (in apropierea liniilor de inalta tensiune).

 

Posibile solutii identificate de mine pana acum: 

  • Salvarea playlisturilor usuale pentru a fi ascultate offline (deconectarea nu se reproduce cand melodiile sunt deja disponibile in telefon)
  • Opresc muzica (Pause) cand trec printr-o zona pe care deja o stiu cu semnal de proasta calitate.

E posibil sa fie aceasi problema si pentru alte aplicatii, nu doar cu cele de Audio streaming dar in cazul meu alta aplicatie folosita frecvent este Google maps si acolo am deja mare parte din harti stocate offline pe telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cabluri groase la Leroy Merlin am gasit, si ieftin. Recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am trecut la Sam s21 ultra. Nu a mai mers deloc AA. Conectam tel vechi....note 10plus sau Huawei p20 pro...mergea. Pana nu am facut update la AA, sters aplicatia SmartThings.... nu a mers. Deci nu avea legatura deloc cu semnalul, server,etc.

 

Pe forumurile din exterior, au rezolvat cum am scris mai sus 

Am testat cu vreo 10 cabluri. Cu unele nu mergea deloc, altele incerca sa faca conexiunea dar nu reusea...si restul, imi afisa sa comectez alt incarcator, pe telefon....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarul e undeva pe la mijloc cred :) Tind sa cred ca poate fi si din cauza cablului (cu unele se deconecteaza mai des), dar si cum zicea @Mihaita_P in sensul ca in momentul cand pui spotify, tunein etc ai sanse mai mari sa se deconecteze...Eu am un cablu scurt de pe aliexpress (de la ugreen) care merge ok pe un Samsung S20 plus. Si am si Smart Things and stuff instalate.

 

Eu inainte aveam alta problema pe cand aveam un Samsung S8...Pe waze se pierdea localizarea GPS si isi revenea cand si cand, dar pe masura ce a aparut AA ver. 6 problema a fost rezolvata in mare parte.

 

Pe mine ma enerveaza oarecum faptul ca in momentul cand asculti spotify, tunein etc waze nu poate reda indicatiile vocale peste muzica, ci o intrerupe si apoi revine. Daca se asculta radioul masinii merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine problema era strict de conectare, intre masina si telefon. S21ultra si Note 20 nu se conectau deloc, alte telefoane, mai vechi, se conectau fara nicio problema 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experiență proprie, am un cablu original, luat de 3ani de când e mașina (Allspace, discover media), a mers bine pe un s10plus, apoi cu s21ultra fără probleme notabile. Singurele întreruperi apăreau când mufa telefonului se incarca cu scame fine și cablul nu mai făcea acel click de parcă ar avea magnet, ci era mai vag. Dupa curățarea mufei de la telefon a mers iar perfect.

Cablul îl țin permanent conectat la mașina, sa nu se lărgească usb-ul de la prea multe decuplari.

AndroidAuto, Waze și SmartThings sunt actualizate la zi, sau cat mai aproape.

Folosesc in același timp youtube music premium, nu am sesizat deconectari,  într-adevăr muzica se dă mai încet în timpul anunțurilor navi, dar totuși mergem cu mașina, nu facem audiții hi-fi. 

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 8/23/2021 at 6:08 PM, F l o r i n said:

cablurile utilizate sunt de calitate, originale, etc ?

buna intrebare, am incercat mai multe tipuri, nu as putea spune ca sunt originale sau de calitate, am si mai scurte si mai lungi, si cu material textil si normal ... toate's in china facute :))

 

dar am sa incerc sa fiu mult mai atent , dar daca altii nu o patesc inseamna ca e doar de la mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

 

A instalat cineva pachetul de navigatie via volkswagen shop pe un tiguan 2021 ? 

daca da, puteti sa-mi spuneti va rog daca prin instalarea acestui serviciu se ofera si functia "Road Sign recognition / Recunoașterea semnelor rutiere " (mai exact cele de viteza) ?

 

Multumesc

WhatsApp Image 2021-12-11 at 14.54.26.jpeg

WhatsApp Image 2021-12-11 at 14.51.35.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai Front assist va merge. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Salut, se pare ca nu o sa mearga functia aia nici dupa instalarea navigatiei  ..  

 

VW WeConnect a raspuns cam asa:

 

--
Thank you for contacting Volkswagen Digital Services.

Please be informed that this specific option regarding traffic limit sign recognition was not selected when the configuration of the car has been done and unfortunately cannot be retrofitted afterwards.

Unfortunately even if the vehicle meets hardware requirements, it is currently not possible to retrofit <traffic limit sign recognition> in your vehicle due to technical reasons.

At this moment, We Upgrade package in your vehicle allows to retrofit the following services:

Navigation

App-Connect

Voice control

Please be aware that we do not have information at this moment if the range of possible services to retrofit will be expanded in the future.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut - la Tiguan-ul unui coleg a crapat unitatea media cu cod 3Q0035824A. Voi ce ati face in situatia asta ? E mai simplu de mers tot pe piesa originala sau ceva aftermarket ? (banuiesc ca nu prea se mai pot repara - no valid media detected for 60 seconds).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai ok, reparat sau inlocuit unitatea actuala, tot cu una originala. Daca se opteaza pt inlocuire, cautati un Harman mib 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, am transmis :) A fost in reprezentanta si l-au cam dat pe spate cu pretul de nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e cazul....il rezolvam. Putem incerca intai reparatia unitatii actuale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc de ajutor. Mi-a zis colegul ca l-ai rezolvat cu problema la Tiguan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare,nu reușesc și eu sa verific tiguanul,ii fac hotspot și apoi urmez pașii din imagine dar nu reușesc,ma poate ajuta cineva?

Screenshot_20220925-091736_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am momente cand conectez telefonul prin BT  (Discover media).

In unele situatii, butoanele ”previous” si ”next” atat cele de pe volan cat si cele de pe display sunt active, alteori... nu. 

Incerc sa inteleg criteriul dupa care alege sa le activeze. 

Tind sa suspectez o problema a telefonului sau a player ului.

Ciudat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, problema este la telefon. (aplicatie) si la sursa (online, fisierele locale, etC)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, 

de cateva saptamani intampin o problema cu displayul , apar dungi galbene,, de doua ori s-ia revenit de la sine.

De trei zile au aparut din nou si se mentin asa.

Mentionez ca sunetul merge yar displayul reactioneaza la touch.

 

A mai avut vineva aceasta problema sau stie careva cauza?

 

Multumesc.

Capture2.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

e o problema cunoscuta. mai ales la golf.

daca e in garantie ti se schimba.

filmeaza si mergi cu filmarea la dealer.

 

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare! De cateva zile am o problema cu geolocatia…desi pare ca functioneaza( pozitia se mișcă pe harta, sensibilitatea la mișcare stânga-dreapta pare ok), poziția arătată este însă in alta parte…am încercat și cu aplicații geo(Waze, google Maps), simptomele sunt aceleași…ca și cum antena mea GPS ar fi in alta parte…exista vreo varianta de reboot, sau s-a mai întâlnit careva cu problema? Masina e un TIGUAN 2.0 TDI BLUEMOTION 2017.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa ii dai restart (tine cateva sec pe butonul on off) dar nu cred ca ajuta. Fa diagnoza sa vedem daca ai erori pe antena gps a masinii

In rest, locatia maps si waze...o culege din telefon. Daca nu ai erori pe antena gps a masinii....problema e in telefon sau cablu de date

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Dupa ultimul update la android 14 (One UI 6) pe un samsung galaxy s23 ultra au inceput sa se intensifice deconectarile de la Android Auto prin cablu. Daca inainte mai intampinam cate 1 la un drum lung, acum am si cate 7-8 deconectari cand ti-e lumea mai draga si nu imi dau seama de la ce poate fi. Suspectez ca sunt ceva incompatibilitati intre noul android si app care poate ca nu au fost inca optimizate pt acesta...Dar as incerca sa schimb si cablul sau eventual sa iau un adaptor AA wireless. Ce recomandati din experienta voastra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!