Jump to content

Discutii generale Polo mk6


laduncaag
 Share

Postare recomandată

A venit si a mea de vreo 2 saptamani dar abia acum am gasit ceva timp sa fac topicul. Enjoy > 

Consumul meu dupa 2 plinuri > 7.6-7.8 (70-80% extraurban cu viteze de 80-120km/h). Bordul indica foarte exact, identic cu ce mi-a iesit din calculul la pompa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost cu masina in service pentru recall-ul legat de centura de siguranta, au schimbat chestia aia in care intra centura (scuze dar chiar nu stiu cum ii spune ?)

Legat de portbagaj, evident ca azi nu a mai fost soare, destul de racoare afara, se inchidea perfect... doar au uns pe acolo, le-am zis sa se uite la bara, au zis ca e totul ok... fraier eu ca n-am filmat intr-una din zile... ramane pe vara viitoare ca nu mai prind eu 30g aici prea curand :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Drum national, destul de aglomerat, patru persoane fara bagaje, cateva sprinturi de plictiseala (depasiri cu acceleratia la podea):

 

IMG_20181006_200148[1].jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu un Polo 2018, fara navi si nu reusesc sa dau play la melodii dupa un stick de 16gb. Am incercat sa il formatez FAT32 si NTFS si tot imi da eroare cand il selectez din media. Voi ati incercat ? 

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, porturile USB functioneaza numai pentru incarcare, nu si ca sursa media. Pentru muzica foloseste cu incredere sloturile de card SD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi..chiar ma chinuiam cu tot felul de stick-uri. Acum am observat...am unde sa pun banut pentru carucior de cumparaturi in torpedou. Haha

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 7 ore, razvancc a scris:

Salut, porturile USB functioneaza numai pentru incarcare, nu si ca sursa media. Pentru muzica foloseste cu incredere sloturile de card SD.

Ma indoiesc ca este asa... Eu, la FABIA III, folosesc fara probleme stick usb, mai mult, playerul chiar "stie" FLAC.

WP_20170323_15_45_55_Pro.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10.10.2018 at 9:34, razvancc a scris:

 

eu folosesc un USB pt muzica singura chestie e ca nu am foldere facute, sunt toate melodiile aruncate acolo. Dar de functionat functioneaza sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut !

Am si eu o mica problema cu al meu Polo . La rece , cand plec de pe loc cu treapta 1 , pe la 1900rpm se aude un "harait"  in habitaclu si se simte in pedala de acceleratie ca un frecat de fier pe fier . Am fost la service cu masina , a luat-o un mecanic la o tura , a observat si el acelasi lucru iar atunci cand l-am intrebat ce are mi-a spus :  "  masina nu are nimic , ala probabil e sistemul ESP care se aude . Am incercat sa inteleg asta , dar cum ramane cu frecatul care se simte in pedala de acceleratie ? " Aici l-am pierdut , a incercat sa imi dea o explicatie elaborata cum ca ar fi nu stiu ce sistem hidraulic , ce are conducte sub caroserie care fac nu stiu ce si din cauza asta se simte acel frecat in pedala de acceleratie la 1900rpm... Mai are cineva aceasta problema ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu am crezut că și a mea are o problemă până mi-am dat seama că este de la autonomously braking. Adică senzorul care îți frânează mașina automat când detectează obstacol în față. Și aici se întâmplă 3 chestii: îți detectează frânare sau obstacol de la distanță și îți pregătește frânele de urgență (se aud ca niște arcuri sau frecare fier pe fier și se simte trepitatia în pedale), al 2 Lea stadiu acesta începe să bipuie că urmează un obstacol pe traiectoria ta și dacă ai un pic piciorul pe frână va frână singura cât să eviți impactul. Al treilea stadiu este când frânează efectiv cu tot ce are. 

Această setare breakassist se poate seta pe dezactivat, târziu, mediu și devreme. 

Pe mine m-a mâncat undeva și am setat la devreme, închipuieti că mergând prin București bară la bară ea mereu pregătea frânele. Și inebuneam credeam că are mașina ceva. Am setat o la loc pe mediu și de atunci nu mai face decât când se trezește unul în față că încurcă pedala de ambreiaj cu cea de frână ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Azi am fost programat la sevice la 2 actiuni 69X5(montare distantier catarama centura spate) si 48O3(reprogramare unitate comanda servodirectie).Durata estimata 45 min, durata efectiva 1 ora 30 minute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-au chemat ei sau ai simtit ceva în neregulă cu direcția şi ai făcut sesizare?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am simtit absolut nimic.Primisem instiintare pentru actiunea cu centura, iar cand am ajuns la service mi-au zis si de actiunea cu servodirectia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10.10.2018 at 10:34, razvancc a scris:

Salut, porturile USB functioneaza numai pentru incarcare, nu si ca sursa media. Pentru muzica foloseste cu incredere sloturile de card SD.

Da, ai dreptate. Cu toate ca sunt 2, porturile usb nu se pot folosi ca sursa media (sunt pozitionate undeva in spatele cotierei). Am observat si eu la masina colegului (Polo 2018, trendline, 1.0 MPI, 65CP). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci eu cum ascult muzica de pe USB stick? (difera functionalitatea sloturilor de USB?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu, insa te rog sa detaliezi. In setarile playerului, la alegerea sursei, este doar optiunea SD card.

Inca ceva: si eu am ramas uimit deoarece la Fabia III merge si de pe stick, si de pe card, am pus mai sus imagine... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Uite, în USB 1 am un stick de pe care ascult muzica (sincer nu mai stiu cum e formatat), iar în  USB2 am cablul de la tel pt android auto, dar la fel il pot folosi pt muzică.

Ar mai fi si BT-ul pe care il folosesc pt apeluri telefonice sau spotify si alte bălării (ca toată lumea presupun)

SmartSelect_20190106-102824_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cocojambo1, acum doar am ajuns acasa... Vad ca tu ai alta unitate media. Am fost cu colegul si la dealer (Nurvil) iar raspunsul a fost sec: cele 2 porturi USB sunt DOAR pentru incarcarea telefonului. Muzica se poate asculta doar de pe card.

Uite, ca asta e echipata masina colegului: https://stoc.volkswagen.ro/sl-ro/ro_RO_VW/V/detail/V20180595673RO?mgb=034_Polo&radius=0

Nici bluetooth nu are,  Radio Composition Colour (4x20W cu functie MP3, display TFT touch-screen capacitiv, color, cu diagonala de 16,5 cm, cititor de carduri SD, 4 incinte acustice fata, tuner FM cu antena diversity pentru receptie imbunatatita si egalizator cu 3 frecvente)

Modificat de _R_A_D_U
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici prin cap nu mi-a trecut ca e vb de alta unitate media... ? Scuze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Sotia detine un Volkswagen Polo Comfortline 1.0 TSI 90 CP livrat in decembrie 2018 - singura optiune a fost clima in loc de AC. 

Ca si dotare standard are functia Front Assist si Pedestrian Monitoring care reactioneaza foarte greu sau mai deloc. 

Am condus de mai multe ori masina si au fost multe situatii in care ar fi trebuit sa se activeze si sa ma avertizeze macar dar nu a avut nici o reactie. 

La voi cum e?

 

Mentionez ca zilnic conduc un Vw Passat B8 si Front Assist intra de 3-4 ori pe zi. E setat sa avertizeze devreme  

 

Multumesc.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

ai verificat setarile? La mine sunt puse pe normal ( sau mediu,nu mai stiu cum se numeste valoarea de mijloc) si primesc notificari destul de rare, chiar daca sofez intr-un ritm sportiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut tuturor!

Detin un polo 2018, 1.0 tsi, 95 cp. Am 5200 km si la 8000 as vrea sa ii fac schimbul de ulei, daca imi poate spune cineva ce ulei sa ii bag?

Apropo, manualul de service de unde as putea sa-l iau? Am primit la ea doar niste carti cu diferite sugestii, dar nimic legat de schimbul de ulei, filtre etc. Am incercat pe diferite site-uri dar nu gasesc nici macar motorul meu cu codul CHZL. Multumesc, seara placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai masina in garantie , revizia trebuie sa o faci la reprezentanta,  la tine in oras ai atat reprezentanta VW cat si Skoda iti faci programare afli costuri poti sa ceri in prealabil un deviz estimativ .Manual de utilizare regasesti pe https://vw-bordbuch.de/welcome;jsessionid=ECAB6D5E8BDD74C58C8776D6FD8E55BA?lang=de-DE

sau de asemenea dealerul VW de unde ai luat masina iti poate oferi asistenta pentru obtinerea acestui manual in format electronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca fac eu schimbul de ulei ce ar putea avea? Adica se poate pierde garantia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru pastrarea garantiei trebuie sa respecti planul de service iar reviziile trebuie efectuate in reteaua de service autorizata VW. Din ce motiv nu vrei sa apelezi la reprezentanta pentru revizie ?

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!