Jump to content

Probleme reglaj bara torsiune spate


althomas
 Share

Postare recomandată

Am problema asta de mult dar ieri am zis sa o rezolv cu ajutorul unui prieten bolnav si el de broscareala. 

Exista distanta diferita intre roata stanga / aripa si roata dreapta/ aripa. Lamela ce tine bara de torsiune era torsionata pe lungime - stramba. Pe ambele parti aceeasi torsiune pe lungime.

Am scos lamela de pe bara de torsiune dupa ce am insemnat-o ca pozitie. Am pus alta tot SH care era dreapta si.... aceeasi problema - se indoaie longitudinal.

Ce poate fi ? Prea tensionata lamelela  din cauza barei de torsiune ? Sa le las mai libere ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

poate ca nu e aliniata caroseria cu sasiul daca e pe distanta diferita pe orizontala.

daca e pe verticala, trebuie reglata inaltimea pe partea care e prea sus, sau prea jos.

Bara de torsiune sparte are 2 roti zimtate. una e pe interior si alta pe exterior.

Pentru a nimeri inaltimea exacta ca si pe cealalta parte va trebui sa muti pozitia atat pe interior cat si pe exterior.

recomanda sa citesti :

http://vw.zenseeker.net/Wheels-TorsionBars.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ptr link.

Am sa comand sistemul ala care ma lasa sa cobor/ridic broasca . - pretul este cam prohibit, dar trebuie sa rezolv problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!