Jump to content

The future is now! E-Up!


Rave

Postare recomandată

Am remarcat si eu ca patineaza imediat daca accelerezi mai tare. Destul de aiurea mi se pare si cum intra controlul tractiunii. Agresiv. Si nici nu poate fi oprit.

Link către comentariu

Mda, o sa fie... interesant iarna prin zapada mare. Bine, vorbim de 2-3 zile maxim pe an, ca nu iese masina din oras, dar conteaza si alea. Mie atunci imi place sa consuc ;) 

Link către comentariu

  Interesant de condus iarna  ca are cuplul maxim de la o rot/min. Dar din punct de vedere al cauciucurilor subtiri, asta este un avantaj iarna pe zapada.  Ati vazut la cursele auto pe zapada ca toti au roti de roaba. Pe polei/zapada, important este sa nu se initieze patinarea rotilor. Un cauciuc lat automat initiaza patinarea in curbe la orice viteza, pentru ca este diferenta de rotatie intre ext. si int. cauciucului.

Link către comentariu

Back on track! Inca putin si fac 2.000 de km (2.5 luni de la achizitie) ceea ce inseamna ~300(?!) de euro economisiti doar din carburant. 

4A696B07-7ED5-4F78-B96D-B891284F3177.thumb.png.ad9a800c5ed6aa3607e00055c3d1b529.png

Masina o folosesc zilnic si chiar ma surprind si pe mine cat pot sa merg cu ea cateodata. 

EE95AB2C-DC79-40C4-9FB8-B403CA913F50.thumb.png.40242b8d8e7abf8ef6382b9c972195a7.png

Dar este atat de simplu si comod de mers cu masina asta incat nu am motiv sa merg cu Leon-ul. Oriunde am de mers tot cu masina asta merg, pana si scaunul copilului l-am mutat in ea, desi Leon-ul ar trebui sa fie mai mare si mai comod de mers asa, ca sa pot sa merg cu Up!-ul peste tot. Este surprinzator de incapatoare masina pentru cat de mica e. 

Ma bucur sa vad ca tot apar prize ceea ce imi da sperante pentru viitor. Este atat de placut de mers cu motorul asta, si totusi vorbim de unul foarte mic la 80 de cai (desi de la semafor tine pasul cu altele muuult mai puternice ;) ) incat abia astept sa apara o masina cu ~200 de cai si vreo 400km autonomie, cred ca ar fi suficient pentru 99% din drumurile pe care trebuie sa le fac cu o masina...

 

939EA222-1A76-4269-A574-BB2D7E7E64E9.jpeg

D6F9517A-30D1-4A10-A837-EFEFD89777A3.thumb.jpeg.8ae1e0a300eece8d98a13c0b736025bf.jpeg

Modificat de Rave
Link către comentariu
1 hour ago, Rave said:

   Inca putin si fac 2.000 de km (2.5 luni de la achizitie) ceea ce inseamna ~300(?!) de euro economisiti doar din carburant. 

   Un calcul exact, facut pentru o masina cu benzina care consuma  minim 12,5 l/100Km. 

   Un UP pe benzina ar fi consumat in medie 1/2, adica 150 euro economisiti. 

Link către comentariu

Daca in viitor se vor introduce si scutiri de impozite, taxe de acces in parcari si centrele oraselor, preturi mai mici pentru ITP, samd pentru masinile electrice, va deveni si mai interesanta din punct de vedere financiar. Si revizia ar trebui sa fie mai ieftina avand in vedere ca franele rezista dublu fata de masinile conventionale, nu are filtru de aer, de ulei si nici schimb de ulei nu necesita.

Link către comentariu
6 hours ago, Ebi said:

   Un calcul exact, facut pentru o masina cu benzina care consuma  minim 12,5 l/100Km. 

   Un UP pe benzina ar fi consumat in medie 1/2, adica 150 euro economisiti. 

Leon-ul (1.4 TSI - 125 CP,  aceeasi greutate) are o medie de... sa zicem 9 pentru ca poate oscila intre 8.x (la sotie sau cand e liber) si 10.x(la mine sau prin aglomeratie). Acest 9 l/100 km inseamna ca face 500 km cu 45 de litri de OMV 100 care nu mai tin minte cat e :) sa zicem 6 lei/litru. Asta inseamna ca fiecare 500km costa 270 de lei (ceva mai mult ca nu e fix 6 lei benzina) asa ca putem sa rotunjim la 60 de euro. 

Asa ca 2.000 km se fac cu Leon-ul in Bucuresti cu 240 de euro. 

Acum nu stiu voi ce experiente aveti cu masinile cu motoare mici dar eu nu ma astept ca un Up! 1.0 TSI sa consume mai putin de atat in mana mea. Un 1.0 aspirat cu atat mai putin asa ca iau in calcul aceeasi medie de consum si aceleasi costuri. 

Deci nu sunt chiar atat de departe de cei ~300 de euro pe care i-am zis fara sa calculez. Oricum nu economia a fost motivul principal pentru care am ales masina asta, e doar un bonus pe care il primesc cu mare placere. Cel mai mult imi place sa ma duc sa incarc masina la PBN pentru ca ma gandesc ca de fiecare data mai scad 10 lei din factura de achizitie a masinii :)) 

3 hours ago, yeeeeman said:

Daca in viitor se vor introduce si scutiri de impozite, taxe de acces in parcari si centrele oraselor, preturi mai mici pentru ITP, samd pentru masinile electrice, va deveni si mai interesanta din punct de vedere financiar. Si revizia ar trebui sa fie mai ieftina avand in vedere ca franele rezista dublu fata de masinile conventionale, nu are filtru de aer, de ulei si nici schimb de ulei nu necesita.

Impozitul deja este 0 dar asta nu conteaza foarte mult pentru ca oricum este aproape nimic impozitul la masini cu motoare sub 2.000 cmc. Poate doar de viitoarea taxa de poluare sa scap ca nici inainte nu se platea la electrice.

Taxe de oras sau chestii de genul nu avem in Romania, accesul pe benzile destinate transportului in comun(cum e in alte tari) nu se aplica la noi ca toata lumea merge pe unde vrea si parcari nu prea exista cu plata la noi, locurile de parcare detinute de stat sunt fara plata (nu cele rezidentiale). 

Pe parte de consumabile sta foarte bine :) lichid de parbriz, filtru de polen si placute de frana(care se consuma mai putin decat la o masina normala) si cam atat. Lichid de frana cand i-o veni vremea...

7 hours ago, cristi511 said:

Dar de inmatriculat cand te ocupi si matale? :)

Am rezolvat deja. Luni trebuie sa ma duc sa ridic numerele si talonul. ;) 

Link către comentariu

Pentru ca au aparut deja 3 asemenea modele pe forum, au fost mutate anumite posturi generale intr-un topic nou, intrucat s-a considerat ca ar fi utile si mai vizibile pentru cei care nu citesc aceasta arie.

Deci, in viitor va rog sa purtati discutiile generale in topicul:

In alta ordine de idei, pentru cei nemultumiti de moderare le reamintesc ca exista arie dedicata: https://vwforum.ro/forum/96-condica-de-reclamatii/

Multumesc.

Link către comentariu

Incearca sa intorci 710 si vezi ce-ti da ;) 

Modificat de Rave
Link către comentariu
11 hours ago, Rave said:

Incearca sa intorci 710 si vezi ce-ti da ;) 

NU ma prind......

Link către comentariu
1 hour ago, Al Bundy said:

NU ma prind......

 

1 hour ago, teologul said:

OIL

Da, 710 ar trebui sa insemne OIL si MEH ar trebui sa insemne ca nu conteaza benzina, masina fiind electrica... 

Poate nu e cel mai inspirat numar... :scratch:

Link către comentariu
27 minutes ago, Rave said:

Poate nu e cel mai inspirat numar... :scratch:

E asa...MEH.. ;)

Link către comentariu

Sunt mai incetinel, si cu varsta mor neuronii oricum - dar tot nu inteleg ce e aia MEH sau HEM sau HEW sau whatever :D

 

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!