Jump to content

Trapa panoramica - probleme & intretinere (Tiguan 5N & 5N2)


fantozzi007
 Share

Postare recomandată

On 09.04.2022 at 11:35, Lelu a scris:

Salut, dupa remedierea furtunurilor de scurgere si la mine inca se aduna apa in partea din spate a portbagajului. Astazi i-am dat de capat. Pe caroserie sunt 3 orificii care au fost acoperite cu o izolatie. Aceasta s-a desfacut si pe acolo se infiltra apa. Am rezolvat cu 3 suruburi de 8 si silicon.A362F1F2-E4E6-4EE7-9038-D83896FD01D7.thumb.jpeg.1d9854f3f27a2fc556669b54092bbde6.jpegA8F2CE17-CE48-4227-9136-98D5FAD42F47.thumb.jpeg.c525cc43a4a6f7e9b78ba2a8794c8297.jpeg421BF5BD-9357-4556-AB98-01E39C17A4E2.thumb.jpeg.a28c72106bf243a84cf61910dc903807.jpeg

Salut,iti multumesc,voi verifica de indata,vad ca la tine apa e exact in zona de unde mi se umezeste mie mocheta in portbagaj ,stanga spate 🤔.Drumuri bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Sall grup am si io o problemă la un vw tiguan cu scurgerile la trapă le-am curățat pe toate 4 dar nu stiu de ce tot ami mai curge cînd pun furtunul cu apa pe trapa închisă 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica si daca furtunul este etans, de la trapa pana la imbinarea cu caroseria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, Stoica ion said:

Sall grup am si io o problemă la un vw tiguan cu scurgerile la trapă le-am curățat pe toate 4 dar nu stiu de ce tot ami mai curge cînd pun furtunul cu apa pe trapa închisă 

Unde gasesti apa sau umed, in masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Simplu, furtun de gradina de 1/2, 4 coliere sa stranga bine pe furtun, scoase cele vechi , pe stutzurile de scurgere bagati colierul apoi furtunul, strangeti binishor si gata, nu mai intra apa la shoshoni , ieftin si durabil 😇

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Se ocupa cineva in Cluj sau imprejurimi de revizie trapa si rezolvat problema cu scurgerile? Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. Da. Sunt din Gherla. Chiar inainte de craciun cu o saptamana am rezolvat scurgerile si revizie trapa la un tiguan.

 

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE pentru postul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut, am o problema la plasa ce acopera sticla panoramica, s-a blocat si nu o mai pot da inapoi fara a rupe plasa

Ce as putea face in cazul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat recent un tiguan 2018 cred ca este 5N.

M-am bucurat tare ca are panaramic dar acum citind pe la voi m-a luat groaza.

Chiar cand am venit cu el spre domiciliu a fost potop la propriu, a turnat cu galeata. 

Nu am observat sa intre apa, inca. Chiar m-am uitat cu o camera termica dupa umiditate pe mocheta, dupa ce am citit la voi.

Trapa culiseaza ok nu e murdar sus in "cetarna". 

Totusi, v-as ruga daca are cineva poze cu exact unde gasesc capetele alea spre exterior, pentru ca vreau sa maresc gaura.

Am avut pe la un sharan ceva similar si daca e ca la acel sharan sunt mereu infundate cu te miri ce, si nu le vad sensul la valvele alea. Altul in afara sa se infunde zic. 

Modificat de mellbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mărești gaura, tai doar acele "lamele" de la capătul mustiucului. 

Sunt scheme puse aici și pe net. 

In fata sunt în stâlpi sub bord și în spate după roata sub contra aripa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reușit sa găsesc găurile de scurgere si localizez undr se termina capetele furtunelor din partea fata. 

 

dar pe spate eu nu vad nici gauri nici unde s-ar termina furtunele. ce trebuie demontat? 

 

nu le pot accesa pe dedesupt fără demontaje? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mellbo  uite aici info pentru tiguan 5n2 ce trebuie facut la cele din spate

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am o întrebare. In postul detaliat despre cum sa întreținem trapa/panoramicul, se folosește WD-40. Pai dacă ajunge pe drenuri nu suferă furtunele? Sau ar fi mai bine turnat putina apa cu detergent ca sa nu le atace wd-40? 

 

Ce spuneți de apa oxigenata sau apa cu algumin, turnata ca sa mănânce depunerile de bacterii si alge? Eu zic ca ele formează dopuri.. in afara de frunze.. etc. 

Modificat de mellbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
Tsicostmealot

Va salut, de curand am achizitionat un tiguan cu panoramic si am observat ca trapa nu vrea sa se inchida din rotirea butonului se inchide doar daca tin tras in jos de buton, parca o blocheaza ceva si se deschide mai mult, mentionez faptul ca se deschide fara probleme, am curata-o si am gresat-o. De la ce sa fie? Butonul electric cumva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Tsicostmealot

Salut iarasi, a mai avut cineva probleme cu infiltratia de apa in portbagaj, in partea dreapta? Mentionez ca nu este de la furtunul de scurgere al trapei deoarece le am desfacut pe toate, le-am curatat si etansat. 
Apa se infiltreaza in zona incercuita iar in zona din spate unde vine furtul de la trapa este complet uscat.

IMG_3481.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Tsicostmealot Verifica daca nu vine de la buretele de la stopul dreapta de pe aripa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!