Jump to content

Inlocuire volan b6 fara comenzi cu volan r-line de golf 7


z3dulik
 Share

Postare recomandată

Retrofitul la manetele de B7 si cu calculatorul de generatie noua,ma va ajunge destul de mult. Nu sunt dispus sa investesc atat ptr a modifica volumul la radio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ti-am explicat tehnic ce este posibil, mai departe, legat de fonduri, etc...fiecare le stie pe ale lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Daca iau volan ca ala de tiguan,si are si modulul ala mic de sub airbag in care imi intra mufele de la comenzi,il pot monta pe b6-le meu,cu calculatorul 3c0... Ah;AJ;AK? Sau mai necesita alte adaptari?

IMG-20210203-WA0004.jpg

Modificat de cosminwon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.

Nu mai trebuie alte adaptari,.modificari. Doar setare de baza g85, codare, etc...la inlocuirea calc de coloana 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! De unde am luat volanul de de Tiguan(el zice ca este de pe golf 6) nu mi-a trimis corect cablajul de la airbag si comenzi(nu are mufa de la comenzi). Stiti cumva daca merge cablajul de la Passat B7? Dar cel de la B6? Ma gandesc ca poate greseste si imi trimite de B6 ptr volan cu 8 butoane. Stiti cumva ce difera fizic intre cablaje ca sa-i explic? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge de b7 sau b6

Sa se uite ma mufa mica, neagra 

Tie iti trebuie 5k0 971 584c si nu 3c8 971 584f

Screenshot_20210211-075712_Chrome.jpg

Screenshot_20210211-075613_Chrome.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin! Este vorba despre volanul din postul anterior,cel care are modulul ala mic in care intra cablajele comenzilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am vazut in poze, trebuie cablaj cu 5k0.... ti-am dat mai sus codul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Revin cu inca o rugaminte! Returnez volanul de Tiguan ptr ca se gasesc destul de greu cablaje ptr el si am comandat unul de B7. Cablajul ptr el ar fi cel cu 3C0 971 584 F? Am luat si calculatorul coloanei cu codul 3C0...AK.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3c8.....adica 3C8 971 584 F

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Afecteaza cu ceva daca pun calculatorul ptr volan cu 12 butoane,dar il mai folosesc pe cel fara comenzi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut! Am reusit de am facut functionale comenzile de pe volan,dar am vazut la masini mai noi ca difera functiile sagetilor st-dr de pe partea dr a volanului. La mine nu deruleaza meniul ceasurilor ca la altele. Eu ca sa intru in meniu trebuie sa tin apasata sageata jos ca sa-mi apara meniul si la altele trebuie sa apesi sageata st sau dreapta ca sa te plimbe prin meniu. Se poate face asa ceva si la ceasurile mele sau este ceva ce tine de softul lor sau de hardware?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa montezi grup de manete fara butoane de BC si sa codezi corespunzăt calc de coloana.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codarea este corecta din ce m-am documentat. Probabil manetele influenteaza.

Ma poti ajuta cu un cod ptr manete,te rog?! Este Passat variant cu comp. bord iar calculatorul coloanei volan este cu 3C... Multumesc!

Modificat de cosminwon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai înțeles....intai grup de manete dupa care codare. Degeaba e corecta,  daca vede maneta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles,Florin! Te rugam sa ma ajuti cu codul de piesa al manetelor care imi trebuie mie si nu cu codarea calculatorului de la coloana volan. Manetele fara butoanele de la comp. de bord.

Modificat de cosminwon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu problema la volanul meu de golf 7 12 butoane

Inca nu imi merg butoanele din partea dreapta cele care schimba paginile pe ceasuri. Mi-am activat fatigue cu odis si as vrea sa vad pagina de asistenti.

 

Am verificat cu vcds, cand apas pe butoanele respective, apar valori in advanced measurement blocks, deci nu ar fi duse butoanele.

 

Tot cu vcds cand intru pe volan, am optiune sa codez direct butoanele, dar acolo am doar cativa biti din care doar pe primul bit am vreo 3 chestii bifate, dar nu scrie nimic langa.. alba neagra

 

Atasaz codarile, poate isi da seama careva unde am gresit.

 

Am mai auzit ceva cum ca ceasurile ar fi in production mode si de aia nu ar merge.

 

 

 

118285226_3338240906213821_6767681260905403169_n.jpg

118307382_949343978878860_7771076142442046623_n.jpg

118356137_2666833443535011_1601942568633630092_n.jpg

118356631_2628232684060828_9172485378068725634_n.jpg

118472139_314289393328689_5907431833067552905_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate bc via separate lever....si pune maneta stergatoare fara butoane de bc, pe masina 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. De la maneta era. Am dezactivat-o si merge. Totusi asistentii nu apar. Pe cluster e activ pause recomandation si pe can am urcat cu odis mke on.xml

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce can gateway ai pe masina? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7N0 907 530 BL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Pot pune grup manete fara bc la masina mea,daca am pus volan cu comenzi? Vreau sa anulez butoanele din capul manetei stergatoarelor,ca sa pot derula paginile meniului din butoanele de pe volan. Intreb ptr ca am gasit un grup de manete de la un B6 care nu avea comp bord(nu are butoanele la manete) si nici comenzi pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!